You are currently viewing Zabłocie- dzielnica w Krakowie, którą poznał cały świat
Plac Bohaterów Getta

Zabłocie- dzielnica w Krakowie, którą poznał cały świat

Zabłocie w Krakowie kryje w sobie historię, opowiedzianą przez jeden z najsłynniejszych filmów. Dziś dzielnica przeżywa swój renesans. Nadrabia czasy upadku nowymi ciekawymi miejscami, atrakcjami, muzeami.  Warto wpaść, zachwycić się sztuką w MOCAKu, posmakować którejś z nowych restauracji. Idąc wieczorem tuż nad Wisłą zobaczymy jak różowe słońce chowa się w rzece. A wcześniej czy później zgubimy się w uliczkach pobliskiego Starego Pogórza.

Historia Zabłocia

Historia Zabłocia sięga średniowiecza, kiedy to była tam osada Czyżowa. Potem składowano w niej sól z Kopalni Soli w Wieliczce. W czasach rozbiorów Zabłocie należało do zabóru austriackiego. W związku z tym powstał jeden z najznamienitszych zabytków okolicy- fort austriacki – Twierdza Kraków. Dziś możemy go zaliczyć do Podgórza. Samego fortu raczej nie zwiedzimy, ale możemy go obejrzeć z zewnątrz.

fort kraków
Fort Austriacki, Podgórze

Dopiero XIX wiek pozwolił dzielnicy na rozwinięcie się, czytaj: pobudowanie magazynów i zakładów przemysłowych. I nie! Nie był to jeszcze Kraków. Zabłocie w tamtych czasach należało do Podgórza, a Podgórze zostało przyłączone do Krakowa dopiero w XX wieku.

XX wiek na Zabłocie przynióśł wojnę, getto i ogólnie upadek. Po 1989 upadły zakłady przemysłowe, a rewitalizacja dzielnicy to kwestia ostatniej dekady.

Atrakcje Zabłocia

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAC

To numer jeden jak dla mnie. Zadziwiające instalacje, rzeźby, niezwykłe obrazy, a na deser bardzo dobra księgarnia. Jak szukacie czegoś oryginalnego na prezent to warto do niej zawitać. Jedyny minus to, że ekspozycja muzeum się rzadko zmienia.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Cały świat usłyszał o Zabłociu za sprawą słynnego filmu Stevena Spielberga. Lista Schindlera opowiada o jej właścicielu Oskarze Schindlerze, który uratował wielu Żydów przed wywózką do Oświęcimia. Fabryka rozpoczęła działalność dwa lata przed wojną. Kiedy wybuchła wojna, nowy właściciel Oscar Schindler zatrudniał w niej Żydów, których w przeciwnym wypadku czekałaby śmierć. Fabryka weszła w skład podobozu obozu pracy w Płaszowie. A kiedy zdecydowano o likwidacji, Schindler otworzył fabrykę amunicji w Czechach, ratując kolejne osoby.

Obecnie w dawnej fabryce utworzono muzeum. Interaktywne i ciekawe. Co prawda można się przyczepić do stosunku jakości do ceny, ale i tak warto.

Jeśli interesuje nas filmowy spacer, to możemy się udać do pobliskiego Kamieniołomu Liban, gdzie pobuszujemy wśród resztek  scenografii. Dziś jest tam nadal mroczny klimat i wielu fotografów lubi urządzać sesje w kamieniołomie. Oryginalny obóz pracy został zrównany z ziemią przez Niemców, kiedy tylko na horyzoncie pojawiła się Armia Czerwona.

Fabryka Schindlera
Fabryka Schindlera

Plac Bohaterów Getta

Trzęśli się ze strachu i zimna. Chłopcy i dziewczynki, mężczyźni i kobiety, babcie i dziadkowie. Jedni na co dzień lubili bawić otoczenie, inni mieli tendencję do gapienia się bez celu w ścianę. Niektóre z kobiet w normalny dzień by wyglądały przez okna, inne nie mogłyby ogarnąć bałaganu zrobionego przez piątkę dzieci. Handlarze, aptekarze, lichwiarze, robotnicy, panie domu, majstry, muzycy, krawcowe, szewcy, malarze, itd. Łączyła ich gwiazda na ramieniu. Jedno spojrzenie, jedno słowo, jeden gest wysokiego blondyna mógł zadecydować o dalszych losach każdego z nich.

Dziś krzesła stoją w rzędach, tak jak oni wtedy na apelu. Dlaczego krzesła? Wzięło się to z książki Tadeusza Pankiewicza ‘Apteka w getcie krakowskim’. Pankiewicz opisał w niej m.in opróżnianie kamienic po wywiezionych lub zabitych mieszkańcach, mówił jak wyniesiono krzesła na plac. Szkoda, że brakło takiej informacji dla turystów, którzy nie wiedzą o co chodzi. To w zasadzie jeszcze Podgórze, ale można już zaliczyć do Zabłocia.

zabłocie Plac Bohaterów Getta
Plac Bohaterów Getta

Fragment muru getta

Nie do przeskoczenia. Wąska resztka muru, której a masywność oddaje klimat getta, skąd ciężko się było wydostać. Szarość jego jest tak straszna jak nasze myśli o tamtych czasach.

Zabłocie getto

Muzeum Podgórza

Godziny otwarcia: 10:00 – 19:00

Otwarte niedawno muzeum poświęcone dzielnicy. Ekspozycje stałe dzielą się na Kraków czasów wojny  (czas okupacji 1939-1945, Aptekę Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim, opowiada o terrorze po wojnie), mówi o Żydach, o mieszkaniach Krakowian, itp.

Restauracje na Zabłociu

Orzo- Orzo, które ma inną restaurację w Warszawie uwodzi nowoczesnym wnętrzem. Żarcie typu fusion, choć do zachwytów daleko. Serwis bardzo przyjemny, chociaż mają irytujący sposób podawania dań. Zamiast podać wszystkim naraz podają dania główne w odstępach czasowych. Ciężko sobie wyobrazić coś bardziej irytującego. Jeśli chcesz czekać na dania znajomych, to twoje wystygnie. Na plus warto wspomnieć o przestrzenności lokalu. Miejsce fancy i bardzo hipsterskie.

Emalia  Zabłocie, adres: Romanowicza 5, Kraków 578 364 376, 9-22; sb-nd 10-22h.

Piec na Zabłociu-pizzernia

Studio Twój kucharz

Galicja Po Kolei

Zayka autentyczne indyjska restauracja

Imprezy na Zabłociu

Bal-  Minimale brzmiały w powietrzu i wprowadzały je w drganie. Byłam tam tylko w nocy, na jakiejś imprezie techno. To za sprawą cyklicznych imprez Bal staje się ważnym punktem na mapie nowoczesnego Krakowa. Za dnia to kawiarnia.

Inne ciekawe miejsca

Answer- to nowa siedziba sklepu odzieżowego. Bardzo ciekawa lokalizacja w wieżowcu dawnego banku.

Dojazd do Zabłocia

Zabłocie leży 3 kilometry od Rynku Głównego w Krakowie.

Z Dworca Głównego do Zabłocia dojedziemy tramwajami: 3, 24 (listopad 2018-chwilowo 24 ma zmianę trasy i nie jedzie tam). Przystanek: Plac Bohaterów Getta

Miasto niedawno oddało świeżo wyremontowaną stację kolejową. Zabłocie to jedna stacja pociągiem osobowym od Dworca Głównego.

zablocie krakow
Fabryka Schindlera
Fabryka Schindlera
Fabryka Schindlera

 

Fabryka Schindlera
Fabryka Schindlera
Fabryka Schindlera zabłocie
Fabryka Schindlera. Ulice Kazimierza- Żydowskiej Dzielnicy
Fabryka Schindlera
Fabryka Schindlera
Fabryka Schindlera
Fabryka Schindlera

 

Rate this post

Dodaj komentarz