You are currently viewing Przewodnik po Madrycie- atrakcje i zwiedzanie
Przewodnik Po Madrycie

Przewodnik po Madrycie- atrakcje i zwiedzanie

Przewodnik po Madrycie zabierze was do jednego najlepszych miast do życia w Europie. Stolica, ale jaka inna! Bez spiny, za to z bogatym życiem nocnym i uśmiechniętymi mieszkańcami.  Przeczytaj ‘ Przewodnik po Madrycie’ i zobacz atrakcje Madrytu, których nie można przegapić. Transport po mieście. Jak dojechać z lotniska do Madrytu. Jakie są plusy i minusy Madrytu. Gdzie warto zjeść w Madrycie?W stolicy Hiszpanii mieszkałam przez cztery miesiące i oprowadzę was po najlepszych miejscach. Na końcu artykułu znajdziecie spis darmowych atrakcji Madrytu i praktyczne porady.

Po pierwsze i najważniejsze Madryt to miasto barów. Jeżeli myślisz, że pójdziesz do Palacio Real i na Plac Mayor, a do baru nie wstąpiłeś, to tak jakbyś oglądał mistrzostwa świata bez finałowego meczu. Takie rzeczy wybacza się tylko Asertywnym Abstynentom. Rozgrzeszy cię tylko piknik w parku Retiro, ale o tym później.

Przewodnik po Madrycie- najciekawsze miejsca

Malasana to dzielnica nocna, barowa, tętniąca życiem. Tutaj poczujesz atmosferę życia w Madrycie. W zasadzie to nie ważne w który próg wstąpisz. Ważne że wstąpisz. Malasana to dzielnica ulubiona przez słynnego reżysera Pedro Almodovara.

Muzeum Prado– warto podziwiać najwspanialsze dzieła hiszpańskich malarzy i mistrzów renesansu i średniowiecza i baroku. Największe wrażenie robią obrazy Goi, na żywo naprawdę uderzają w głąb serca.  W-S-P-A-N-I-A-Ł-Y tryptyk Ogród Rozkoszy Ziemskich Boscha. Nawet nie wiedziałam, że w wersji live zamyka się i skrzydła są malowane z tyłu. Zmysłowe obrazy Rubensa.  Do muzeum można wejść za darmo na ostatnie dwie godziny, ale z godzinę trzeba wcześniej się ustawić w kolejce. Żeby zobaczyć wszystko trzeba poświęcić co najmniej 6 godzin, o ile lubisz się przyglądać, a nie tylko wchodzisz i wychodzisz przez sklep z pamiątkami.

Ogród Botaniczny– tuż tuż przy Muzeum Prado. A co tam kwitnie? Ano zależy od pory roku! Wjazd 4 euro.

Pałac Królewski- architekci tego pałacu wzorowali się na francuskich pałacach, które zwalały z nóg przepychem. W tamtych jednak z powodu grabieży Rewolucji za dużo wnętrz nie uświadczymy. Ale w za to w Madrycie…!  Król Hiszpanii na szczęście w Pałacu Real nie mieszka, na czym korzysta się podwójnie, turyści się cieszą, budynek sam na siebie zarabia, a i tak ważne uroczystości się w nim odbywają. Zwiedzanie Madrytu wielu zaczyna właśnie od Palacio i nie można się temu dziwić!

Pałac zachwyca swoim bogactwem już z daleka. Wnętrza są bardzo ciekawe.  Niestety nie wolno robić zdjęć. Pewnie jesteście ciekawi, co tam mają dobrego.. Najbardziej podobała mi się sala w rokokowym stylu, cała w finezyjnych zawijasach, następnie gabinet porcelanowy, piękny. Dekoracje chociaż w barokowym stylu to dość się różnią od tych znanych z Francji czy Austrii. Świetna palarnia! To właśnie kwintesencja Hiszpanii. Kolory, kolory! W sali z koroną genialny stół sfinksów. Co ja bym dała, żeby taki mieć!

Przewodnik Po Madrycie
Przed Pałacem Królewskim w Madrycie

Świątynia Debod. Starożytna świątynia z II wieku podarowana Hiszpanii przez Egipt. To miejsce wygrywa w moim prywatnym rangingu ze względu na atmosferę najlepszego leniwego popołudnia w Madrycie. W jej pobliżu usłyszymy niejednego utalentowanego grajka, posiedzimy, pogadamy o niczym i o wszystkim, a na deser obejrzymy piękny widok na miasto.

Przewodnik Po Madrycie
Przewodnik po Madrycie- Świątynia Debo

Katedra la Almudena – stoi tuż przy Pałacu Królewstki i tak samo jak on jest monumentalna. W katerze możemy zwiedzić za darmo ciekawą kryptę. Budowa katedry trwała prawie 300 lat i zakończyła się w XIX wieku. Wnętrze katedry jakoś mnie nie powaliło na kolana, kryptę warto zobaczyć.

Przewodnik Po Madrycie
Przewodnik Po Madrycie- Katedra

Park Retiro jest jednym z najpiękniejszych parków w Europie. Ma wszystko czego można chcieć od miejskiego parku: lasek, finezyjny ogród z cyprysami uformowanymi w brokuły, sadzawkę gdzie możemy przepłynąć się łódką. Szklany Pałac w stylu secesji, ruiny, kolumnadę w sam raz na zdjęcia, trawnik ze stokrotkami, gdzie możemy się rozłożyć i piknikować. A jak nam braknie napitku to zaraz zjawi się pan sprzedawca z asortymentem. Ten park oddaje lekki klimat stolicy Hiszpanii.

Muzeum Królowej Sofii– Zbiory celują w XX wiek, a w szczególności w dadaizm i kubizm. Możemy zobaczyć wiele nieznanych dzieł Picassa i Dalego. Warto. Poza tym ciekawe wystawy czasowe, choć daleko im do paryskiego Centre Pompidou. Na obejrzenie trzeba poświęcić co najmniej 1-2 h. Wg mnie muzeum jest źle zorganizowane, i dużo czasu upływa na przemieszczanie się. Nie wiem czy zawsze tak jest, ale kiedy byłam, to część wind jeździła tylko z 1 na 2 piętro, a żeby wjechać na 4 trzeba było przejść pół budynku. Wielkiego budynku.

Plaza Mayor– Położony w samym sercu miasta, kiedyś był  permanentną sceną widowisk. A to corrida, a to przedstawienie, a to koronacja, a to egzekucja.  Dziś te elegancki, wyrafinowany plac na którym co najwyżej ktoś zagra. Na placu widzimy:

  • Casa de la Panadería. Czyli Dom Piekarnii. Ten budynek. Budowano go do 1590 roku i przez pewien czas był najważniejszą piekarnią w mieście. Kiedyś społonął, innym razem się zdewastował, ale władze miasta wezwały dzielnych artystów, którzy pod przewodnictwem  Carlosa Franco  w 1992 roku pokryli fasadę malunkami postaci mitologicznych związanych z historią Madrytu i Placu Mayor.
  • Pomnik Filipa III na koniu dar od księcia Florencji dla króla Hiszpanii
  • Łuk de Cuchilleros: łuk  w różowej kamienicy (w sumie to łososiowej) będący najbardziej znanym wejście na plac. Nazwa pochodzi od ulicy, z którą się komunikuje, ulicy Cuchilleros.
Przewodnik Po Madrycie
Przewodnik po Madrycie- Plaza Mayor

Lavapies -to swoboda. To bary, to graffiti, to miasto na luzie za dnia i nocą. W samym centrum. Jeśli zastanawiasz się co robić w Madrycie, a zwiedziłeś już wszystko, to warto tu się wybrać na spacer tropem street artu.

La Latina sąsiaduje z Lavapies. Na wąskich uliczkach stoją kolorowe kamienice. Między nimi tarasy. Tapasy, napoje. Życie.

Miejskie targi. Od naszych różnią się zadaszeniem i stylowym jak na targ budynkiem. Ale czym była by otoczka bez ciekawego wnętrza! I tu mamy lepiej! Gdzieniegdzie możemy zasiąść na wysokim stołku, napić się wina, przegryźć serem czy wędliną. Najbardziej popularny targ to San Miguel. Jeśli się zastanawiacie gdzie zjeść w Madrycie to właśnie tam!  San Miguel to prawdziwe królestwo tapas i wina.

Peurta del Sol– Plac a na nim zawsze bardzo dużo ludzi, przebierańców, grajków. Centrum szopingu z sieciówkami, jak w każdym większym mieście w prawie każdym kraju. Jeśli zastanawiacie się gdzie jest Primark w Madrycie?? to właśnie w tych okolicach. Spod poczty na placu liczy się odległości do innych miast. Znajdziecie tam tablicę z info, że to punkt zerowy. Poza tym największą atrakcją placu jest miś wspinający się na drzewo truskawkowe. Dobre co? Też chce takie drzewo! Niestety to tylko rzeźba symbolu Madrytu.

Atrakcje poza centrum Madrytu

Po zwiedzeniu must-see, jeśli nadal zastawiasz się co robić w Madrycie to warto odwiedzić:

Most Toledo– coś na kształt Mostu Nowego w Paryżu. Idealny dla par i na sesję zdjęciową

Muzeum Sorolla– gratka dla miłośników sztuki. Aż dziwne, że Sorollo nie jest tak znany jak Monet czy Manet! Jego płótna są wiatrem malowane. Nic dziwnego, że we wnętrzach wstawiono kopię Nike z Samotraki, jak nieznany rzeźbiarz stworzył kobietę której ciało muska wiatr, tak Sorollo tworzył portrety, scenki z życia codziennego zatrzymane w jednej sekundzie. Jakby ujęte przypadkiem. Do muzeum wejdziemy przez cudowny ogród, prawdziwą oazę spokoju w wielkim mieście, w bezdusznej monumentalnej dzielnicy. Jeżeli szukacie inspiracji na urządzenie własnego zieleńca to na pewno ją znajdziecie

Matadero– centrum sztuki i życia okołosztukowego w dawnych budynkach rzeźni (ładnych!) Wydarzenia typu kino za free. Koncerty. Dobra opcja dla znających hiszpański i dla tych którzy szukają wydarzeń.

Stadion Real Madryt (Stadio Santiago Bernabeu ) – Stadion możemy zwiedzić w czasie kiedy nie ma meczu, w tym szatnię piłkarzy, pokój rekreacyjny, muzeum, wejście piłkarzy prowadzące na murawę, salę konferencyjną, etc. Dojazd:  Metro 10Estación de Santiago Bernabéu , autobusy linii 14, 27, 40, 43, 120, 147 i 150

Las Ventanas- arena walki byków.Corrida odbywa się zwykle w weekendy. Sama arena jest dość nudna.

Ciekawe miejsce blisko Madrytu, które warto odwiedzić

Toledo– Toledo to przepiękne średniowieczne miasteczko, które musicie zobaczyć.

Segowia– Segowia słynie z rzymskiego akweduktu, romańskich kościołów i bajkowego zamku

Avila– małe miasteczko-twierdza, które warto odwiedzić będąc w Madrycie. Jego najznamienitszym zabytkiem są imponujące mury

Cuenca-miasteczko stojące na skałach nad przepaścią. Piękne i miejscami mrożące krew w żyłach. Minusem jest ciężki dojazd. Trzeba będzie wypożyczyć auto albo znaleźć blablacar.

El Escorial- szesnastowieczny zespół pałacowo-klasztorny w monumentalnym stylu.

Aranjuez – renesansowy Pałac Królewski z ogrodami

Gdzie zjeść w Madrycie- restauracje

Restauracji w Madrycie jest pełno i dobrych. Poniżej znajdziecie dobre i tanie.

CalidaDe Madrid-naprawdę dobra paella to ich znak rozpoznawczy. Dużo owoców morza. To idealne miejsce dla pary weganin-mięsożerca, bo każdego czymś nakarmią.  W dodatku niskie ceny i co nieczęste w stolicy Hiszpanii dobra obsługa.

Tinto y Tapas– empanady i bruskiety pierwszego sortu. Miła i przytulna restauracja w Madrycie. W sam raz na zabicie małego głodu.

El miniBAR-prawdziwe królestwo tapas. Super miejsce z ciekawym wystrojem.

El Bocado de Carole– jeśli macie dość hiszpańskiego żarcia, to warto wstąpić do tej francuskiej kawiarnio-restauracji. Naleśniki, bagietki, quiche. Wyśmienite ciastka. A wszystko to w modnej dzielnicy gejowskiej Chueca.

La Puebla– to restauracja w Madrycie, którą chętnie odwiedzają mieszkańcy. Domowy styl, tradycyjne dania. Jak u hiszpańskiej mamy.

Gdzie zjeść coś na drogę w Madrycie

El Obrador De Goya– empanady z tej ciastkarni nie mają sobie równych. Empanada tuńczykowa zasługuje na gwiazdkę Michelina.

Mamá Framboise– francuska cukiernia słynie z genialnych ciastek

Co musisz wiedzieć przed wyjazdem do Madrytu

Czy Madryt to dobre miasto na rower? Często jest pod górę, a do tego upał i słońce takie, że się można rozpłynąć i wtopić w asfalt. Są miejsca gdzie jest płasko, np. okolice Muzeum Sorolla, a w Centrum, Lavapies, Atocha może nie być lekko bez kondycji. Chyba, że wypożyczysz rower z napędem eketrycznym. Do dostania w publicznych stacjach rowerowych.

Czemu wszędzie stoją figury takie jak ta:

przewodnik po Madrycie

Toż to infantki! Czyli dzieci królewskie. Czy pamiętacie najsłynniejszy obraz Velazqueza? Ten kiedy malowanie pary królewskiej przerwało nagłe wtargnięcie małej infantki ze świtą. Nie? To patrzcie!

Przewodnik po Madrycie
Przewodnik po Madrycie. Fragment ‘Infantek’ Velazqueza
Przewodnik po Madrycie
A na deser wersja obrazu namalowana przez Picassa, straszna, nie?

Czy w Madrycie jest bezpiecznie 2018? Chyba nawet bardziej niż w Polsce. Nie do porównania z Francją, gdzie ogólnie jest lipa. Do tej pory słyszałam o jednym wyrwaniu torebki bez pobicia.

Czy w Madrycie istnieje możliwość zamachu? A gdzie nie istnieje? ETA się oficjalnie rozwiązała, więc nie spodziewamy się wybuchu w metrze, nie ma też tylu turystów co w Barcelonie.

Czy w Madrycie  jest problem  z imigrantami? Madryt nie ma takich problemów jak Paryż, Marsylia,  Londyn czy Amsterdam.

Czy w Madrycie jest drogo? Ceny są porównywalne do dużych miast w Polsce. Więcej zapłacimy za transport i wstępy. Chociaż łatwiej o darmowe wejścia.

Minusy życia w Madrycie

-Zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach po 22h. Na szczęście w małych sklepach z reguły sprzedają.
– Duże odległości. Często lepiej jechać transportem publicznym niż iść na piechotę

-Zimno. Tak dobrze czytasz! Wszyscy moi znajomi narzekają na letnie upały, ale kiedy jest zimno to jest ZIMNO.  Wręcz byłam zszokowana tym, że niby Madryt jest dalej na południe niż Barcelona, a wcale cieplej nie jest. Klimat jest tu surowy, albo grzeje, albo ziębi. I jest sucho.

– niektóre budynki, ulice są wielkie, masywne, przytłaczające

Plusy życia w Madrycie

Jeżeli myślisz nad przeprowadzką do Madrytu to musisz wiedzieć, że to jedno z najlepszych miast do mieszkania na Ziemi! Jakie są plusy życia w Madrycie?

-Jest bardziej autentyczny niż zalana obcokrajowcami Barcelona

-Dużo wydarzeń i wystaw jest za darmo

-super miasto, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie

-dobra atmosfera, ludzi są mili, uśmiechają się, jest dużo barów

-jak na zachodnią stolicę nie jest drogo

-gadają po hiszpańsku, a nie w dialekcie którego nie idzie zrozumieć

-jest ogrzewanie ( rzecz nie tak ewidentna w Barcelonie zimą)

-jest czysto

Przewodnik Po Madrycie
W Muzeum Sorolla
Przewodnik Po Madrycie
Blog o Madrycie
Przewodnik Po Madrycie
Atrakcje Madrytu na  Placu Mayor

 

Madryt zwiedzanie za darmo:) Przewodnik po Madrycie

Darmowych muzeów w Madrycie jest całkiem sporo. Najlepszym dniem w stolicy Hiszpanii jest niedziela,  ale niektóre muzea mają nawet codziennie godziny za free:

Muzeum Sorolla jest za darmowe sobotnie popołudnia i Niedziele

Muzeum Prado jest za darmo na 2 h przed zamknięciem, kolejka jest ogromna i wolno się posuwa

Muzeum Królowej Sofii jest za darmo w niedzielę

Museum Thyssen-Bornemisza: za darmo w poniedziałki od  12:00 do 16h

Muzeum Walk z Bykami, adres Plaza de Toros Monumental de las Ventas jest zawsze za darmo

Muzeum Arte Público, Paseo de la Castellana, 41 też jest za free, podobnie jak

Muzeum w Parku Retiro

Anden O– darmowe muzeum a w zasadzie bardzo stara stacja metra, Plaza Chamberi, godziny wtorek-pt: 11  – 19, weekendy i wakacje: 11– 15h. Nie wpuszczają pół godziny przed zamknięciem.

Świątynia Debod Calle Ferraz, 1

Kapliczka San Antonio de la Florida Glorieta San Antonio de la Florida, 5

Pełna lista darmowych atrakcji w Madrycie pojawi się niedługo 🙂

Pogoda w Madrycie

Pogoda w Madrycie jest albo gorąca albo zimna. Miasto leży w pobliżu gór i ma surowy jak na Hiszpanię klimat. W stolicy Hiszpanii jest sucho, pada rzadko, a słońce świeci z pełną mocą. Przyda się krem z filtrem. W ciągu 15 minut potrafi przypalić bladaczkową karnację, a częstym widokiem są 30-letnie jasne imigrantki o wyglądzie 50-latek.

Zwiedzanie Madrytu najlepiej zaplanować na wiosnę albo jesień. Wtedy temperatury są najprzyjemniejsze. Najlepiej do Madrytu pojechać w maju. Nie dość, że pogoda jest dobra to jeszcze jest wiele ciekawych wydarzeń, o których poczytacie poniżej.

Madryt – transport. Przewodnik po Madrycie

Na co dzień po Madrycie najlepiej i najszybciej jest poruszać się metrem. To duże miasto i ciężko się chodzi na piechotę, bo odległości są spore a słońce grzeje mocno.

Metro w Madrycie jeździ od 6h rano do 1h30 w nocy. Po mieście jeździ też kolejka, szczególnie jeśli jedziemy z dworca autobusowego Estacion de Sur to możemy z niej skorzystać. Jedzie dużo szybciej niż metro. Niestety trzeba kupować osobny bilet. W metrze trzeba bardzo uważać na kieszonkowców.

Autobusy po Madrycie jeżdżą dość sprawnie, choć czasem ciężko się połapać. Mają specjalne pasy. Przejazd kosztuje 1,5euro.

Teleferico to kolejka linowa i dobry sposób, żeby zobaczyć miasto z góry.  Pokonuje dystans 2.457 m. Cena biletu 4,5 euro w jedną stronę, 6euro w obie. Godziny otwarcia teleferico:  1 do 27 pazdziernik: 11:00 – 19:00 h. Od 28 października: 11:00 – 18:00 h. Adres: Paseo del Pintor Rosales s/n. 28011 Madrid. Dojazd do teleferico: autobusy 21 i 74; BiciMAD: stacja 113. Metro: Estación Arguelles (L3, L4, L6), Batán (L10), Lago (L10)

 Trasa Teleferico: Kolejka rusza z  Paseo Pintor Rosales, mija Park Wschodni, dworzec Príncipe Pio, kościół San Antonio de la Florida  i kończy trasę na Casa de Campo.

Jak dojechać z lotniska do Madrytu?

Madryt to duże miasto, więc warto sprawdzić najpierw na mapie gdzie jest nasz hotel, a dopiero potem wybrać środek transportu.

Metro. Za dnia do Madrytu dojedziemy metrem. Linie  8 i 15 dowiozą nas do stacji Nuevos Ministerios. Automaty mogą się wydać dziwne za pierwszym razem. Jeżeli chcecie kupić kartę na 10  lub więcej przejazdów, to trzeba będzie doliczyć kilka euro za jej wydanie. Przystanek metra na lotnisku to T3 i T4.

Bilet jednorazowy z lotniska do miasta jest droższy niż zwykły bilet po Madrycie. Kosztuje 4,5euro

Można też autobusem. Publicznym (linią  200 do Avenida de America lub 101 do Canillejas ). Koszt 1,5 euro

Prywatna linia autobusowa jest bardziej praktyczna, bo jedzie do samego centrum. Linea Express dowozi z lotniska w dzień i w nocy. Koszt 5 euro. To mój ulubiony środek transportu do Madrytu. Nocą trzeba wziąć pod uwagę, że jedzie tylko do centrum, a za dnia też trochę dalej, bo do Atocha.

Pociąg. Jedzie do centrum w 25 minut.  Koszt 2,4 euro

Taksówka to koszt 20-30 euro.

Madryt. Praktyczne informacje:

15 maja odbywa się wielkie Święto Izydora, patrona Madrytu. W weekend i dni poprzedzające jest dużo darmowych atrakcji. To największe święto Madrytu. Mieszkańcy ubierają się w tradycyjne stroje. Oficjalnie święto trwa jeden dzień, a w rzeczywistości cały tydzień.

18 maja jest Dzień Muzeów i bardzo wiele atrakcji w Madrycie możemy zwiedzić za darmo.

Więcej informacji o wydarzeniach gratis znajdziecie na stronie Madrid Gratis

Największy pchli targ El Rastro  odbywa się w niedzielę. Z rana możemy pobuszować na jednym z 3500 stoisk..

Dworców autobusowych jest kilka, podobnie ze stacjami kolejowymi. I często długo się do nich jedzie.

Dużo jest kieszonkowców, którzy wyglądają na bardzo miłych i porządnych ludzi, którzy przez ‘przypadek; doprowadzą do bliskiego kontaktu fizycznego, np, coś rozlewając, albo ocierając się w tłumie będą chcieli skroić nam portfel.

Ubrania w hiszpańskich sieciówkach typu Bershka są tańsze niż w Polsce, wino też jest tańsze.

Inne ciekawe miejsca w Hiszpanii:

 

4/5 - (6 votes)

Dodaj komentarz