Zalew w Kryspinowie
Kryspinów jest znany z największego pod Krakowem zalewu, gdzie mieszkańcy dawnej stolicy Polski opalają się i pluskają w wodzie w letnie weekendy. Wtedy plaże są tłumnie oblegane i trzeba się trochę natrudzić, żeby znaleźć zaciszne miejsce na którymś z bardziej zielonych brzegów. Jezioro przy brzegu jest dość płytkie, a w najgłębszym miejscu ma 12 metrów, zaś rozpościera się na ok. 1,5km długości i 400m szerokości. Trudno się w nim utopić, ale zdarzają sie takie przypadki, szczególnie, kiedy ktoś wcześniej popije. Tajemnicą poliszynela jest także plaża dla nudystów, dość oddalona od głównej plaży. Z czasem coraz trudniej ominąć punkty opłat, ale nie jest to niemożliwe, i można próbować przedostać się za free właśnie w pobliżu plaży naturystów. Nad jeziorem można korzystać z licznych atrakcji jak rowery wodne, kajaki, zorbing, wypożyczalnie quadów i wiele innych.
Jaskinia Kryspinowska
Niewielu ludzi natomiast wie, że w Kryspinowie znajduje się jedna z największych jaskiń Jury Krakowsko- Częstochowskiej, wejście do niej jest bowiem dość nieoczywiste i wygląda jak zwykła dziura w ziemi. Jaskinia Kryspinowska charakteryzuje się licznymi wąskimi korytarzami, i bardziej jest przeznaczona dla grotołazów niż zwykłych turystów. Jej ozdobą są liczne jeziorka o głębokości do 2 metrów. Niestety okolice wejścia są traktowane przez okolicznych mieszkańców jako miejsce, gdzie pozbywa się śmieci. Nie wiem jak was, ale mnie strasznie wkurwiają ludzie, którzy nie wiedzą co to kontenery na śmieci. Powiem wam, że nawet u moich rodziców na wiosce zdarzało się, że w rzece pływała kanapa albo pralka. No i podobnie jest pod tą jaskinią.
Pałac Kryspinowski
Ozdobą Kryspinowa jest neorenesansowy pałac z połowy XIX wieku należący do rodziny Suskich. Obecnie można go oglądać z zewnątrz. Wskutek zaniedbań i odebrania go na wiele lat rodzinie spadkobierców dość mocno podupadł.
Wielką ciekawostką jest, że wcześniej Kryspinów nazywał się Śmierdząca. Dopiero właściciel wsi, Jan Skirliński zmienił nazwę dla uczczenia pamięci o swoim ojcu, który nazywał się Kryspin Żeleński.To właśnie Skirliński zbudował pałac, który potem został sprzedany rodzinie Suskich z Krakowa.
Niedawne wykopalistka w Kryspinowie potwierdzają, że osada istniała już w I wieku p.n.e.
Kryspinów – dojazd autobusem:
- 352 Kryspinów – Aleja Przyjaźni
- 209 Chrosna Pętla -Salwator
- 229 Kamień – Centrum Kongresowe ICE
- 239 Dąbrowa Szlachecka Krzemiennik – Salwator
- 269 Czułówek Kapliczka – Salwator