You are currently viewing Kraina Avatara Zhangjiajie- jak zwiedzać-informacje praktyczne

Kraina Avatara Zhangjiajie- jak zwiedzać-informacje praktyczne

 

Dzisiaj same konkrety. Z tego wpisu dowiesz się wyłącznie praktycznych informacji o Zhanjiajie zwanym Krainą Avatara, Górze Tianmen, Tianzi, Wulingyuan, Szklanym Moście oraz innych atrakcjach tego regionu. Relacje z wyprawy znajdziesz zaś rozwijając Chiny w górnym menu. Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom uda się Ci lepiej zaplanować wyprawę i obędzie się bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Jak dotrzeć do Zhangjiajie

Autobusem: z najbliższego wielkiego miasta Changsha oraz z z zabytkowego Fengshuang jedzie się 4 godziny

Samolotem

Kraina Avatara
Zhangiajie jak dojechać

 

Gdzie spać

Dwie największe miejscowości w okolicach Krainy Avatara to niezbyt urodziwe Zhangjiajie City i mniejszy Wulingyuan. Przy wyborze lokalizacji należy najpierw rozważyć, którą część Krainy Avatara chce się zwiedzać.
Z Zhangijaje City jest blisko do Góry Tianmen i części wschodniej parku, zaś chcąc zwiedzić zachód parku, górę Tianzi, jaskinie Hualong, jezioro Bai Feng, Wielki Kanion i Szklany Most lepiej się ulokować w Wulingyuan.
Mi zdecydowanie się podoba bardziej Wulingyuan, które trochę przypomina nasze Zakopane z całym swoim folklorem. Otoczenie jest bardziej bajkowe, a powietrze rześkie. Ponadto Wuliyunguan jest zlokalizowane tuż przy bramie wiodącej do gór, zaś z Zhangiajije City wszędzie trzeba dojeżdżać, co zajmuje dużo czasu. Wyjątkiem jest stacja kolejki wiodąca na Górę Tianmen, tu wystarczy wziąść taksówkę jadącą około 10 minut.
Część dróg jest kiepska i tak do Tianzi jedzie się 2h po wertepach, a busem trzepie jakby miały zaraz powypadać mu okna.

W Wulingyuan spałam w Hostelu 1982, który jest po prostu super, dodatkowo przy recepcji mieści się restauracja z europejskim żarciem, kóre pomoże skołatanemu żołądkowi po trudach Azji, zaś w barze czeka zimne piwo (rzecz nie tak ewidentna w chińskich hostelach, gdzie oszczędzają na lodówkach i serwują ciepłe piwo, udając, że to nic dziwnego!). W pizzeri przy głównej drodze miałam wielką przyjemność skosztować pizzy z durianem. Pycha!

Hostel, gdzie gościłam w  Zhangiajaje City jest z gatunku do unikania. Za to polecam sporą i tłoczną resturację tuż przy dworcu. Pyszne jedzenie, a sam lokal był z jego powodu w telewizji.

Czas i ceny dojazdu publicznym minibusem:

Zhangiajije City- Wulingyuan ok. 1h – cena 2017 -20rmb
Zhangiajije City – Tianzi Town 1,5h-2h cena 2017-15rmb, następnie tuk tuk do bramy parku -ok 7 min jazdy-2 rmb
Zhangiajije City- Huangshi Village ( wejście do Parku Zhangiaje)- ok.1h cena 2017-12rmb
Zhangiajije City- Yangjiajie- 1h-1,5h
Wulingyuan- Wielki Kanion i Szklany Most – 30 min-1h cena 2017- 12 rmb

Na dworcu w Zhangijiajie City

Na dworcu najpierw prześwietlają nam bagaż jak na lotnisku, następnie idziemy prosto do minibusa, nie pochodząc do kasy biletowej. Płaci się w busie.
Idziemy do ostatniej bramki a następnie w lewo do końca, tam stoją 4 minibusy. Przed nimi widzimy stoliki, a obok siedzą kierowcy i ich znajomi z wystawionymi gołymi brzuchami i w coś grają lub coś jedzą, ewentualnie palą papierosy.
Pokazujemy chińskie znaczki z nazwą miejscowości.
Samo wymówienie, o ile nie wybieramy się do bramy głównej parku może skutkować wsiąściem w złego busa.
Ktoś wam zaproponuje zakup mapy w cenie 5 rmb za wersję chińską lub 10 rmb za wersję angielską. Cena mapy chińskiej w parku jest 2x wyższa, więc się opłaca. Angielskich map często w parku nie można dostać. Mapę poszczególnych szlaków można też sfotografować w parku za darmo, ale papierowa jest bardziej szczegółówa i naprawde się przydaje.

Tu możesz ściągnąć mapę Zhangjijaje w pdf
Bus odjedzie, kiedy wszystkie miejsca siedzące będą zapełnione, co z racji chętnych następuje bardzo szybko.
Uwaga! W Chinach nie ma stania w busach, jeśli jest was za dużo, to jedźcie następnym busem. Przy bramie wyjazdowej wsiada kontroler pasów, który sprawdza czy wszyscy mają zapięte pasy. Jeżeli w busie znajduje się przezroczysta skrzynka na pieniądze to należy tam wrzucić określoną kwotę informując o tym kierowcę. Jeśli skrzynki brak to na trasie wsiądzie bileterka, która was skasuje.

Bilety do Parku Zhangjiajie

Bilet wstępu do Parku Zhangjiajie kosztuje 245rmb na 4 dni i 298 rmb za karnet roczny w sezonie, bilet ulgowy 160 rmb, dzieci poniżej 130cm wzrostu wchodzą za darmo.  Poza sezonem bilet normalny kosztuje 136 rmb. Nie można jednak na niego wchodzić, kiedy sezon się zacznie. Dodatkowo trzeba doliczyć 3rmb obowiązkowego ubezpiecznnia do karnetu rocznego. Bilet uprawnia do wstępu wyłącznie do 5 miejsce scenicznych na terenie parku.

Osobno należy zapłacić za atrakcje znajdujące się poza terenem Krainy Avatara: Wielki Kanion 102 rmb, Szklany Most- 138 rmb, Jaskinię Żółtego Smoka- Hualong-100rmb+ 15 rmb labirynt (warto) , jezioro Bao Feng-96 rmb, górę Tianmen 258- cena razem z kolejką.
Biletem do Parku Zhangjiajie nie można się wymieniać, ponieważ za każdym razem przy bramkach jest skanowany odcisk palca.

Minibusy dowożą do bram Parku Narodowego Zhangjiajie, dalej kursują parkowe autobusy, którymi przejazd jest wliczony w cenę biletu wejściowego. Za kolejki linowe oraz minipociąg trzeba płacić dodatkowo. Ceny kolejek wynoszą 25-35 zł (warto).
Łódka płynąca po jeziorze Bao Feng ma w cenie chińską gadkę przewodnika (ładne widoki, ale krótko i nie ma chodzenia wokół jeziora, zaś przewodnik głównie opowiada, o tym która skała jest do czego kształtem podobna, Budda, żaba, świnia,etc. )- cena 99rmb, autobus zawożący nad jezioro + 25rmb autobus w obie strony, na piechotę to 40 min w jedną stronę.
Łódka oraz chiński przewodnik są też zawarte w cenę wejściówki do jaskini Hualong.

Bilety do Szklanego Mostu w Zhangjiajie

Bilety do Szlanego Mostu najlepiej zarezerwować online. Strona niestety jest po chińsku i trzeba poprosić kogoś kto zna ten język o pomoc w rezerwacji. Ta musi być wykonana co najmniej 1 dzień wcześniej. Recepcjonista w hostelu twierdzi, że można wejść na stronę tylko przez We Chat, a nie da się przez przeglądarkę. Nie wiem czy to prawda, ale choć szukałam długo w Google, to nie znalazłam.
Przez Internet można rezerwować (2017) bilet combo na kanion i most za 240 rmb, aktuanie nie da się zarezerwoać samego mostu. Wszędzie mi mówiono, że bez rezerwacji nie dostanę biletów, bowiem tylko 8000 osób jest wpuszczanych dziennie na most.
O 10h rano stawiłam się w kasie i bez żadnych problemów, ani nawet kolejki dostałam 2 osobne bilety. Na Szklany Most ( 138rmb- warto) i Wielki Kanion ( ok 102 rmb- nie warto, ale jeśli nie widzieliści wcześniej innego kanionu ani dna Parku Zhangiaje to się spodoba)

Jak się dostać do Szklanego Mostu w Zhangjiajie

Do Szklanego Mostu dojedziemy busem ze stacji autobusowej Wulingyuan. Jako jedyny jest on opisany po angielsku i wszyscy wokół będą wiedzieć czego szukacie. Dojazd trwa około pół godziny, w zależności od korków. Jeśli jesteście w Zhangjiajie City, to najpierw należy dojechać do Wulingyuan i się przesiąść. Nic mi nie wiadomo na temat bezpośredniego busa z Zhangjiajie City.

Warto wiedzieć:

  • Na terenie parku znajduje się mnóstwo barów i sklepików, ceny są jednak wyższe niż na mieście.
  • W toaletach nie ma papieru toaletowego i lepiej mieć swój.
  • Temperatury latem wynoszą 20-25 stopni, zimą zaś ok.10, jest też dość wilgotno.
  • Nie należy karmić małp, ani wyciągać przy nich jedzenia. Plecaka i telefonu należy cały czas pilnować, aby nie został przez nie porwany
  • W razie ataku małpy należy jej natychmiast przywalić czymś trwadym, sprzedają nawet specjalne kije do tego, można też użyć parasola
  • Największy tłok panuje w  weekendy.

 

Informacja dla niepełnosprawnych ruchowo

Po Krainie Avatara Zhangjiajie ciężko się poruszać komuś niepełnosprawnemu, trasy to równe schody. Można próbować szlaku po samym dnie pod górami, jest on w miarę równa, ale zdarzają się pojedyncze, a czasem i trzykrotne stopnie. Można też dojechać autobusem do jedynej windy na terenie parku i nią wjechać na szczyt. Do windy wiodą jednak stopnie. Nie wiem czy są przy niej jakieś ułatwienia.  The Bailong Elevator (百龙)  jest najwyższą zewnętrzną windą świata. Cena to ok. 72 rmb za bilet w jedną stronę. Nie wyjeżdżałam nią, więc nie wiem czy są jakieś stopnie na górze.

Po całym parku jeżdżą autobusy, ale ich trasy nie zawsze się łączą. Na piękne miejsce wywozi parkowy autobus z Tianzi Town. Z tym, że minibus nie dowozi pod samą bramę. Na miejscu można jednak bez trudu skołować za grosze kierowcę, który tam dowiezie.

W parku znajdują się toalety dla niepełnosprawnych, ale w niektórych kabiny są wiecznie zamknięte.

Może być problem ze wsiadaniem do minibusów dowożących do parku, ponieważ są w nich wysokie stopnie.

Lektyka. Można też skorzystać z usług lektyki. Cena wynosi 400rmb za 3km niesienia. Letyki można spotkać za głównym wejściem i na terenie całego parku. Najwięcej jest ich w weekendy. Od strony Tianzi Town nie widziałam lektyk, ale byłam tam tylko w tygodniu.

Zhangjiajie- kraina Avatara

Chińskie nazwy miejscowości:

Wydrukuj i pokaż kierowcy:

Góra Tianmen 天门山

Wulingyuan 武陵源

Góra Tianzi 天子山

Park Narodowy Zhangjiajie 张家界国家森林公园

Yuanjiajie 袁家界

Yangjiajie  杨家界

 

Pożyteczne strony po angielsku:

http://www.chinahighlights.com

www.chinatravel.com

www.topchinatravel.com

 

Wybierasz się do Chin? Może zainteresują Cię artykuły:

Na koniec: Podróże z Fotografami

Mój ulubiony chiński fotograf Ren Hang

 

5/5 - (1 vote)

Ten post ma 2 komentarzy

  1. kasia

    Hej. Bardzo przydatne informacje!
    Już teraz wiem że jestem totalnie nie przygotowana do tego wyjazdu. Ląduje w szanghaju 14 kwietnia czyli za dwa tygodnie!!!!:)))) Nic generalnie nie wiem..myślałam że wszystko sobie ogarnę na miejscu 🙂
    Myślisz że uda mi się to zrobić?? czy strata czasu żeby na miejscu wszystkiego się dowiadywać?
    po wylądowaniu chcieliśmy złapać samolot do GUILIN i przedostać się do Hangjiajie… a co dalej to nie wiem..wylot mamy też z szanghaju – 28 kwietnia.
    Ahoj przygodo :))))

    1. Van

      Hej! Mi się plan na nic nie przydał, bo na miejscu się okazało, że jest bardzo dużo ciekawych i nieznanych miejsc, o których nie wiedziałam i trzeba było zostać dłużej albo jechać gdzie indziej:). Grunt, to, żebyś sobie ogarnęła noclegi z chińskimi adresami, i z potwierdzeniem z recepcji, że ten hotel naprawdę istnieje. W ostatniej podróży miałam 2 rezerwacje, a potem się okazało, że to były nielegalne hostele. Zamknięte przez policję, a drzwi były zabezpieczone taśmą. I tak zostałam sama w mieście, gdzie ciężko się było dogadać, bez noclegu i bez netu w telefonie. Dlatego warto wziąć kartę sim na lotnisku, potem często nie chcą sprzedawać mobilnego internetu obcokrajowcom. Powodzenia 🙂

Dodaj komentarz