You are currently viewing Tokio tanio cz. 1 zakwaterowanie

Tokio tanio cz. 1 zakwaterowanie

 

Japonia słynie z drożyzny i spędza sen z powiek wszystkim podróżnikom.
W końcu to jeden z najbardziej fascynujących krajów na Ziemi z kulturą i naturą niepodobną do niczego innego, ale jak go zwiedzić przy szczupłej zawartości portfela?
Na szczęście przy odrobinie dobrego rozeznania w terenie można zminimalizować koszty zakwaterowania. Przygotowałam dla Ciebie listę miejsc gdzie możesz tanio spać w Japonii i Tokio.

Ryokan

Ryokan to tradycyjny japoński hotel, którego korzenie sięgają  okresu Edo, czyli XVI wieku
W ryokanie pokoje wyłożone matą tatami i znajdują się tam wspólne łaźnie z wodami termalnymi (onsen). W takim hotelu nawet poza pokojem należy nosić yukatę ( bardzo wygodne ubranie a la krzyżówka kimona i szlafroku).
Ryokany często mają  niskie ceny w porównaniu z normalnymi  hotelami, choć w największych miastach nie jest to regułą.
Ceny zaczynają się od 160zł

Hotel kapsułowy

Hotele te powstały dla pracujących Japończyków, którym po pracy nie opłacało się wracać do domu, bo już uciekło ostatnie metro. Początkowo były niedrogie, natomiast wraz ze wzrostem popularności wśród turystów ich ceny podskoczyły do 40 dolarów za noc. Większość hoteli kapsułowych ma segregacje płciową i są przeznaczone albo dla mężczyzn (tych jest dużo więcej) albo dla kobiet, bardzo rzadko się zdarza, żeby dwie płcie mogły nocować w jednym budynku. Często na ich terenie znajdują się łaźnie do użytku gości. W swojej kapsule można się odseparowywać od świata zewnętrznego, wewnątrz znajduje się lampka oraz gniazdka elektryczne.
Aktualnie coraz więcej hosteli przygotowuje w ten sposób swoje dormitoria, a są o połowę tańsze.

Kafejka internetowa

Powstały w odpowiedzi na drożejące hotele kapsułowe oraz nie przyznanie licencji przez miasto na hostel. Może Ci się wydawać to egzotyczne,ale dla mieszkańców Japonii nocleg w kafejce to standard.
To w nich śpią ci, którzy nie zdążyli na ostatnie metro. Nie brak też młodych bezrobotnych Japończyków, którzy w takich kafejkach po prostu żyją. W kafejce nie dostaje się niestety pościeli, za to jest dostęp do Internetu, filmów i mang. Te ostatnie są tylko po japońsku. Niektórej kafejki są naprawdę wypasione, i oferują nawet malowanie paznokci dziewczynom. Mało obcokrajowców wie o istnieniu tych przybytków, wiec z reguły nie trzeba rezerwować, no chyba, że zbliża się święto i dużo Japończyków będzie podróżować. Najbardziej znane sieci kafejek to Com Com Manga Cafe i Manga Kissa. Przyzwoita kafejka oferuje prysznic i dostęp do kuchni oraz darmowe napoje.
Nie polecam natomiast Comics Busters- nie dość, że nie ma prysznica, ani nawet ciepłej wody to do tego nie gaszą światła na noc i puszczają muzykę a la z prymitywnej gierki  z wczesnych lat 90, przez całą noc. Co za koszmar!
Boksy gwarantują więcej prywatności niż ma się w hostelu, ale nie są na tyle oddzielony, tj. jest podziałki nie sięgają sufitu i jeśli się ma chrapiącego sąsiada to przechlapane!

Hostele

Hosteli w Japonii nie brakuje, chociaż jeżeli planujesz wybrać się w gorącym turystycznie okresie, np. kwitnieniu wiśni, to należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem. W hostelach, szczególnie w Tokio pomieszkuje sporo Japończyków, w tym mieszkańców miasta.
Z wielką chęcią nawiązują oni kontakt z turystami, nawet jeśli nie znają ani słowa po angielsku. Ciekawostką jest, że każdy hostel posiada kuchnię, ma na wyposażeniu suszarkę do włosów, a co lepsze mają słynną automatyczną toaletę z podgrzewaną deską. Hostele są dość drogie w porównaniu z innymi krajami Azji. Standard też jest wyższy, coraz częściej mają zasłony albo boksy jak hotele kapsułowe.

Spanie za free lub za pracę

Couchsurffing. Japończycy chętnie goszczą couchsurfferów. Chociaż w okresie, kiedy zaczyna się kwitnienie wiśni może być bardzo ciężko znaleźć hosta.

Wolontariaty na Workaway i Herbs– wolontariat polega  na zakwaterowaniu w zamian za pracę. Niektórzy hości mogą oferować też wyżywienie. Okres wymiany wynosi z reguły minimum miesiąc.

Namiot

W Japonii można rozbijać się gdzie popadnie. Przynajmniej tak robi pewien mój znajomy i jeszcze nigdy nie miał problemów. Jeżeli chcesz rozbić się na terenie świątyni, koniecznie poproś wcześniej o zgodę. Gorąca woda do termosu jest dostępna za darmo niemal w każdym sklepie. Kąpieli możesz zażyć w onsenie( opcja płatna, ale niedroga).

 

 

Jeżeli wybierasz się do Japonii to może zainteresują Cię artykuły:

 

Tokio tanio

 

 

Rate this post

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Anna

    Czy masz do polecenia jakiś konkretny hotel/hostel? Wybieram się do Tokio na początku października i chciałabym zatrzymać się w miejscu, które miałoby rozsądną cenę. Wiem, że Japonia nie należy do najtańszych, więc nastawiam się na 150-200 zł/noc (hostel). Będę wdzięczna za pomoc i rekomendacje. Proszę o opinie 🙂

    1. Van

      Kiedy byłam w Tokio, to zatrzymywałam się w kilku różnych hostelach, w zależności od dzielnicy, którą zwiedzałam. Spałam m.in w Tokyo Backpackers, Khaosan Lovers Hostel i Obi Hostel, z czego ten ostatni jest najlepszy. Genralnie pozno się wzięłam za rezerwacje, a był szczyt sezonu i najlepsze hostele były już wybrane. Najważniejsze żeby była mała kuchnia i salon, żeby się socializować z resztą gości 🙂

Dodaj komentarz