You are currently viewing Dijon- złoto i krew. 10 powodów, żeby zwiedzić Dijon
Dijon

Dijon- złoto i krew. 10 powodów, żeby zwiedzić Dijon

Dijon to Francja jakiej nie znacie!  Stare miasto wygląda prawie jak z bajki. Wynurzam się ze stosu pachnących żółtych liści. Oto jest Dijon, stolica Burgundii. Miasto piękne, średniowieczne, słoneczne. Dobrze mu w tych liściach. Ale żółty w Dijon nie jedno ma imię. Kto nie zna musztardy z Dijon? Złote są dachy Dijon. Świadczące tylko o bogactwie i pozycji miasta. Dziś tylko drugorzędnego we Francji. Widać, że było tu kiedyś wielkie pieniądze. Ale też bardzo krwawa historia.

Docieram tu blabla carem, a kierowca jedzie na rozmowę kwalifikacyjną z Paryża.’ Tak bardzo chciałbym się tu przenieść’.

Dijon zwiedzanie

1.Dijon- miasto sówek

Postacią symboliczną Dijon jest sowa.

Możemy się wybrać na spacer tropem 22 sów ulokowanych na starym mieście. Spacer ulicą sów (la rue de la Chouette) to prawdziwa magia. Wizerunki sowy są umieszczone w wielu miejscach, a ich znajdowanie przynosiło mi wiele frajdy. Jest jednak jedna sowa ważniejsza niż wszystkie inne.

Chcesz mieć szczęście? To musisz dotknąć lewą ręką sowy z Notre Dame! Znajdziesz ją na jednej stronie kościoła. Co w niej jest takiego niezwykłego?

Szukając materiału na artykuł natrafiłam aż na 3 teorie skąd ta 600-letnia zmacana przez wszystkich sowa. Pierwsze znaczenie sowy na pewno znacie. To wywodzący się ze starożytności symbol mądrości. XV-wieczna sówka na katedrze symbolizuje racjonalność i inteligencję ludzi z pozycją w Dijon.

Drugie i mniej oczywiste znaczenie sowy to Żydzi. Według tej interpretacji wolą oni ciemność od światła Ewangelii. Tu sowa, symbolizująca Żydów, umieszczona jest na północ od kościoła (twarz bez słońca, bez światła) i poza katolickim sanktuarium (odrzucenie judaizmu). Teoria ta wspomina, że Matka Boża była otoczona w średniowieczu przez rynek, a  jedyną aktywnością dozwoloną Żydom w tym czasie był handel pieniędzmi. Trzeci teoria mówi, że ta sowa to inkarnacja Ducha Świętego. Sowa z katedry tak rozpala wyobraźnię, że pewien człek poświęcił jej książkę.

Dijon zwiedzanie
Ulica Sowy Dijon

2.Plac François Rude

Otoczony przez śliczne kamienice z fikuśnymi buźkami, z fontanną, z karuzelą z reprodukcjami Eiffela jest epicentrum bajkowości. To idealne miejsce na kawę przy którymś stoliku na zewnątrz.

 Dijon zwiedzanie
Plac François Rude

3.Targ w Dijon

Nic nie może powiedzieć tyle o mieście co jego targ! Targ w Dijon, czyli Les Halles de Dijon mieści się w stylowym pawilonie. Jest naprawdę imponujący! W końcu został zaprojektowany przez Gustava Eiffela, który pochodził z tego miasta.

Musicie wiedzieć że Targ w Dijon, jest uznawany za jeden z najlepszych w całej Francji. I faktycznie taki jest. Odbywa się 4 razy w tygodniu. Zawsze z rana we wtorki, czwartki, piątki i soboty.

Składa się z 4 części o łącznej powierzchni 4400m². Co daje 246 stanowisk. To dobre miejsce na brunch, stoliki są rozstawione i można wygodnie zjeść. Skosztujemy tu lokalnych dań, win, kupimy ciastek, oliwek i czego tylko żołądek zapragnie. Burgundia słynie ze ślimaków. Na targu możemy nawet dostać ciasto ślimakowe. Świetną kawę podają w kafejce w samym środku targowiska. Może być jednak totalnie zatłoczona.

Duże wrażenie zrobiły na mnie wypieki, a w szczególności bagietki w fikuśnym kształcie.

Dijon co zobaczyć
Targ w Dijon- od razu widać że Eiffel projektował

4.Wspinaczka na  wieżę Philippe le Bon

Nic przyjemniejszego niż oglądanie z wysokości nowego miasta! Wspinaliśmy się na 46-metrową wieże zbudowaną przez diukow Burgindii między 1450,a 1460 rokiem.

Ze szczytu urzymy wspaniałą panoramę miasta! A w przejrzysty dzień nawet Mont Blanc!Spokojnie podejrzymy toczące się życie na Placu Wyzwolenia(place de la Libération). Do pokonania 316 stopni!

Ceny : dorośli : 3 €, zniżkowy bilet: 1,5 €; za darmo dla dzieci poniżej 12 lat.

Godziny : wizyty odbywają się co 45 min od 10h30 do 17h30.

5.Darmowe Muzea

W Dijon mamy do wyboru niesamowicie ciekawe muzea, które są w dodatku za darmo.

Polecam Muzuem Sztuk Pięknych (Musée des Beaux Art), a także Muzeum Życia Burgundzkiego. (Musée de la Vie Bourguignonne).

Ponieważ złota epoka Burgundii przypadała na średniowiecze, to świetne dzieła sztuki z tej epoki znajdziemy w Muzeum Sztuk Pięknych. Polichromiczne rzeźby, obrazy, wspaniały nagrobek diuka Burgundii i wiele innych od średniowiecza do renesansu.

Zbiory Muzeum Życia Burgundzkiego ukazują, jak żyli Burgundczycy na przestrzeni wieków. W co się ubierali na ślub, jak wyglądało ich gospodarstwo domowe. Nie wiem jak wy, ale ja bardzo lubię poznawać miejscowe obyczaje i to muzeum wydało mi się bardzo ciekawe. Jak na muzeum;)

6. Drewniane fasady

Czar Dijon kryje się w charakterystycznych drewnianych fasadach kamienic. Zabierają nas w podróż do średniowiecznej bajki. Pod względem klimatu uliczki opatulone tymi kamienicami są dużo ciekawsze niż sam pałac czy katedra.

7.Pałac książąt Burgundii w Dijon

Oczywiście najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w Dijon jest Pałac książąt Burgundii. Pałac zaczęto budować w XIV wieku. Obudowę ma jednak po remoncie klasycystyczną.

Zamieszkiwały go takie postacie jak Filip II Śmiały, Jan bez Trwogi, Filip III Dobry. Szczególnie lubię historię Jana bez Trwogi, który w Paryżu wybudował sobie wieżę mającą go uchronić przez zemstą. To zabawna historia, bo wieża ta była naszpikowana pułapkami na tych, którzy go chcieli dopaść. I na nic mu to było. Mściciele dopadli i zabili Jana bez Trwogi na moście pod Paryżem.

Co jest w środku Pałacu książąt Burgundii w Dijon

Dziś pałac to muzeum sztuki, ratusz, informacja turystyczna i archiwum w jednym.

Wewnątrz pałacu znajdziemy kolekcje sztuki od średniowiecza do 16 wieku, pejzaże, portrety, etc. W tym roku (2019) mają otworzyć nowe skrzydło poświęcone sztuce od renesansu do czasów współczesnych.

Dijon co zobaczyć Pałacu książąt Burgundii w Dijon
Pałacu książąt Burgundii w Dijon

8.Kościół Matki Boskiej w Dijon(Notre Dame)

Dijon zabytki ma ciekawe, a ten kościół jest moim zdaniem dużo lepszy od katedry. Zarówno od strony fasady jak i wnętrza. Najbardziej do gustu przypadł mi goblin z fantazyjnym obrazem w rajskim ogrodzie. Tapiserie często bywają niedoceniane, a jak szkoda.

Dijon katedra
Katedra w Dijon

9. Burgundzkie jedzenie

Burgundia słynie z jedzenia. Specjalnością regionu są ślimaki, porzeczki i wina.

Ślimaki po burgundzku są nawet niezłe, ale byłyby lepsze jakbym nie wiedziała co jem ;).

Kuchnia burgundzka jest dość mięsna. Weganie nie mają tu za dużo do szukania. Znanym specjałem jest burgundzkie fondue. Kawałki smażonej wołowiny zanurza się w serze. Na śniadanie z kolei są jadane jaja w sosie meurette lub burgundzkim (na bazie wina, cebuli i boczku.).  Gar burgundzki (Potée bourguignonne) przypadnie do gustu miłośnikom tradycyjnej polskiej kuchni. Jest skomponowany z  kapusty, ziemniaków, słonej wieprzowiny i kiełbasek.

Na deser warto spróbować bułeczek korzennych wypełnionych konfiturą. Nazywają się les Nonettes. Mniam mniam. Jestem pod wielkim wrażeniem wypieków burgundzkich. Nie tylko tych słodkich.

W Dijon specjałem są też krem porzeczkowy i cukierki anyżowe.

Jeżeli szukacie wyjątkowego wydarzenia, to warto się wybrać do Dijon w czasie dorocznych Międzynarodowych Gastronomicznych Targów. Zwykle odbywają się w listopadzie.

Gdzie zjeść w Dijon

Jeśli traficie w dzień targowy, to oczywiście na targu. Do wyboru, do koloru wszelkiego jadła i napitku.

Bardzo dobrą restauracją w Dijon jest DZ’Envies ulokowana w pobliżu hal. Skosztujemy w niej lokalnych specjałów.

10.Winnice w okolicach Dijon

Burgundia słynie z wina. Możemy się wybrać szlakiem winnic, albo wstąpić do jednej choć po skrzyneczkę. Szlak winiarski rozpoczyna się już 10 minut jazdy samochodem od Dijon. W pobliżu miasta znajdują się m.in. winnice:  Olivier Guyot, Marsannay, Joliet, Fixine, Quivy.

Jak się dostać do Dijon

Do Dijon dostaniemy się najszybciej TGV z Paryża. Pociąg TGV jedzie 2 godziny, zaś TER 3.

Blabla carem.

Oui busem. Jeżeli zarezerwujecie odpowiednio wcześniej, to z Paryża może się udać dojechać za 5 euro.

Co ciekawego można zwiedzić w okolicach Dijon

Najpiękniejszy dach świata. Beaune. Przyznam się wam, że widziałam tylko na zdjęciu (na razie). A wszystko przez to, że myślałam, że to w samym Dijon. A Beaume to trochę dalej niż Dijon. Ale wy już wiecie.

Dijon

Dijon zwiedzanie
Spacerem po Dijon

 

Wybierasz się do Francji? Sprawdź artykuły:

 

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply