You are currently viewing Co robić w Kołobrzegu
Starówka w Kołobrzegu

Co robić w Kołobrzegu

Co robić w Kołobrzegu?

Podobało ci się w Kołobrzegu?- pytam brata jeszcze przed wyjazdem. ‘ To taka Nowa Huta nad morzem. Wszędzie bloki – odpowiada.

-Moja mama była zachwycona-mówi kumpela, której matka wybrała się do Kołobrzegu do sanatorium. – I nawet poimprezowała.

Kołobrzeg to niewielkie miasto, liczące 50 tysięcy mieszkańców. Słynie z festiwalu Sunrise i z uzdrowisk. Płynie przez niego rzeka Parąseta, królestwo wędkarzy. Miasto zostało bardzo zniszczone w czasie wojny i cieszy się ‘nową’ Starówką. Tylko nawiązującą do poprzedniej stylem, ale nie jej dokładną rekonstrukcją. Został założony ponad tysiąc lat temu, a początek dał mu gród w pobliskim Budzisłowie. Kołobrzeg jest równie fascynujący jak czytanie Dziadów.

Co robić w Kołobrzegu?

Port i rejsy

W porcie znajduje się pięć basenów. Niezwykłą atrakcją są wojskowe okręty królujące w basenie portu Marynarki Wojennej.  Z kolei w największym jest basen rybacki. Ten port wszak słynie z największego połowu dorsza.  Świeżą rybkę możemy kupić w przystani rybackiej przy ulicy Bałtyckiej.

Turyści mogą się wybrać na rejsy na żaglowcach i statkach wycieczkowych po morzu i na duńską wyspę Bornholm. Można też się wybrać na połów dorsza.

Katedra Gotycka

Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP została wybudowana w XIV wieku. Czerwonoceglasta budowla była niszczona wiele razy przez działania wojenne, dlatego jej wnętrze pozostaje surowe i ubogie. Na szczególną uwagę zasługują: ciekawie udekorowana chrzcielnica z XIVw i trzy ołtarze z drewna z przełomu XV/XVI wieku- gratka dla miłośników sztuki średniowiecznej. Można obejrzeć też kilka obrazów z epoki jak Rycerz na cmentarzu. Szczególną uwagę zwracają stalle kapituły i rajców miejskich, rzecz której nie widziałam  nigdy w żadnej innej katedrze. Z wieży obejrzymy panoramę miasta.

Miasto Myszy

Chyba jedyne takie miejsce na świecie. To mini mysie zoo. Około 500 gryzoniów zostało umieszczonych w obiekcie przypominającym mysią norę i w dekoracjach ze świata fantasy. Są tu myszy rasowe i takie uratowane  z laboratoriów i karm dla węży. Pachnie tam specyficznie, instalacje są naprawdę super. Zwiedza się szybko.

co robic w kolobrzegu

Ratusz Miejski

Dziewiętnastowieczny ratusz wyglądem przypomina zamek obronny z średniowiecza. W prawym skrzydle Ratusza mieści się Galeria Sztuki Współczesnej i Muzeum Patria Colbergiensis.

Galeria Sztuki Współczesnej

Możemy w niej obejrzeć dzieła Władysława Hasiora, Zdzisława Beksińskiego, Marto Anto, Józefa Szajny, Antoniego Fałata oraz innych współczesnych artystów. Galeria prowadzi także sprzedaż dzieł.

Muzeum Patria Colbergiensis


Muzeum historii lokalnej mieści się w piwnicach Ratusza.

Muzeum Oręża Polskiego

Jak na miasto o długiej tradycji wojenne przystało w Kołobrzegu zobaczymy broń wszelkich epok : od mieczy po czołgi, a także mundury. Okręty zaś znajdują się w Skansenie Morski. Obejrzymy też oraz panoramiczny obraz zdobycia Kołobrzegu podczas II Wojny Światowej.

Skansen Morski

W Skansenie Morskim wszędzie można wejść i wszystko dotknąć. Zaś miny morskie możemy obejrzeć z odległości.  Mamy do dyspozycji dwa wyciągnięte na ląd okręty ORP Fala i ORP Władysławowo,  jacht pełnomorski, elementy z legendarnego kontrtorpedowca ORP „Burza”, liczne uzbrojenie okrętów Marynarki Wojennej RP oraz zabytki techniki morskiej.

Pałac Braunschweigów

W Pałacu obejrzymy ekspozycję poświęconą tysiącletniej historii miasta i jego okolic. Wśród eksponatów znajdziemy militaria, broń, medale, malarstwo, rzeźbę, szkło, porcelanę, wagi, mapy, i wiele innych.

Latarnia Morska

Niedaleko portu,tam  gdzie rzeka Parąseta uchodzi do morza znajduje się latarnia morska. Jej wnętrze skrywa wystawę o historii latarnictwa, a także kolekcję minerałów i skamieniałości. Z latarni rozpościera się fantastyczny widok na morze i okolice.  Latarnia jest zbudowana w warownym stylu z czerwonej cegły.

co robic w kolobrzegu

Baszta Prochowa

To jedyna średniowieczna budowla jaka się zachowała z systemu obronnego Starego Miasta. Została zbudowana w XIV wieku i niegdyś wchodziła w skład gotyckich murów miejskich.

Baszta Więzienna

Jest dużo mniej imponująca od Baszty Prochowej, bo w całkowitej ruinie. Z oryginalnej budowli zachowała się tylko ściana. W czasach świetności była więzieniem wchodzącym w skład murów miejskich. Warta obejrzenia, jeśli lubisz tracić czas.

Ekopark Wschodni

Gratka dla miłośników natury i dobre miejsce na spacer. Ścieżki biegną przez torfowiska, lasy, i bagna zwane Smolnymi Bagnami. Możemy to zaobserwować mnóstwo gatunków niezwykłych roślin.

Uzdrowisko

Kołobrzeg od dawna słynie jako uzdrowisko za sprawą wód leczniczych, solanki i borowiny.

Podczas spaceru parkiem warto zwrócić uwagę na wielkie rzeźby lokalnych ryb. Całkiem zabawna atrakcja.

Warto zaczerpnąć słoną wodę z źródełka na Wyspie Solnej. Jest gotową zalewą do ogórków kiszonych. To właśnie z Wyspy Słonej rozpoczynał się Szlak Solny. Pozyskiwano tu sól od VII wieku.

Las Kołobrzeski

Do Lasu Kołobrzeskiego we wschodniej części Kołobrzegu- Podczelu dojedziemy ścieżką rowerową prosto z centrum. To tylko cztery kilometry. Jako, że Podczele w 1945 roku zajęła Armia Czerwona, a wcześniej było tam zaplecze dla niemieckiego lotnictwa, to znajdziemy tu hangary, drogi kołowania oraz schrony.

Kołobrzeg – szlaki turystyczne

Po Kołobrzegu wiodą trzy szlaki turystyczne:

  • Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego (europejski długodystansowy szlak pieszy E9),
  • szlak turystyczny czerwony Szlak Solny
  • szlak turystyczny zielony Szlak im. Jana Frankowskiego

Atrakcje w okolicach Kołobrzegu

Budzistowo słynie z kościółka z 1222 r.,który jest najstarszym ceglanym zabytek architektury sakralnej na Pomorzu. Budzistów został założony w 880. r i był początkiem Kołobrzegu.

Plaża w Kołobrzegu

Plaża jest przyzwoita, znajdują się na niej przebieralnie i place zabaw. Żeby skorzystać z toalety trzeba było odejść od plaży na deptak w głąb parku . (przynajmniej w tym miejscu, gdzie urzędowaliśmy).

Komu się spodoba Kołobrzeg

Miasto podejdzie najbardziej emerytom. Młodzież poza czasem festiwalu Sunrise może tam umrzeć z nudów. Nie daj boziu akurat będzie padał deszcz… nam się tak trafiło przez większość pobytu. Iść nie ma za bardzo gdzie, a wszędzie drogo. Osobiście dużo bardziej podoba mi się Trójmiasto i Hel.

Gdzie zjeść w Kołobrzegu

Pod winogronami

Bar mleczny Syrena

Domek Kata

Pergola

co robic w kolobrzegu

Rate this post

Leave a Reply