You are currently viewing Wszystkie smaki Bukowiny, czyli czemu musisz wpaść na Sabałowe Bajania

Wszystkie smaki Bukowiny, czyli czemu musisz wpaść na Sabałowe Bajania

Do Bukowiny Tatrzańskiej zawsze z Krakowa było za blisko, żeby przyjechać. Jednak w tym roku postanowiłam odwiedzić wioskę ze względu na Sabałowe Bajania. To słynny festiwal podczas którego możemy zanurzyć się w kulturę góralską, posłuchać ich pieśni, podziwiać tańce, obejrzeć rękodzieło i kolorowe  stroje oraz co najważniejsze skosztować podhalańskich smakołyków.

sabalowe bajania

Sabałowe delicje

W serwowaniu nieba w gębie najlepsze jest Koło Gospodyń Wiejskich, które z okazji festiwalu naszykowało tylu przysmaków, że aż nie mogliśmy zjeść. Pod miejscem przemówień rozstawiono namiot, gdzie panie serwowały gawiedzi najlepsze potrawy regionalne Podhala.  Ciężko aż wymienić co tam było, najbardziej zapadły mi w pamięć: zupa oscypkowa, gulasz z dziczyzny, moskale, kwaśnica, zupa śliwkowa. Musze wam nawet wyznać, że mimo, iż nienawidzę mięsa, to skusiłam się na dziczyznę. Było to jedna z najlepszych mięsnych potrwa jaką jadłam w życiu.

sabalowe bajania
food porno to nie jest, ale za to była orgia smaków:)

Sabałowa Noc

Sabałowe Bajania to przede wszystkim tańce i muzyka, byliśmy tylko na jeden dzień i żałuję że nie widziałam więcej występów. To świetna okazja do poznania kultury góralskiej. Po degustacji potraw regionalnych przemieściliśmy się na teren term, gdzie odbywały się koncerty. Mimo lata było strasznie zimno, ale na szczęście poili na miejscu gorącym winem. W międzyczasie odbyły się zawody strzeleckie, na które zwyczajnie nie zdążyłam dotrzeć, ale wracający pocieszyli mnie, że kaszana w tym roku była, i nie warto nawet było iść.

Zasłużonych dla regionu pasowano uroczyście na „Zbójników” i  “Wierchowe Orlice”, przy czym nie brakowało tańców ani zabawnych zadań dla pretendujących do tytułu.

Poza tradycyjnymi kapelami pojawiła się też nowoczesna twarz gór -zespół Turnioki. Jak nie mogę słuchać góralskich kapel,to  ich wręcz z przyjemnością. Fajnie strasznie zagrali łącząc mocne rockowe brzmienia z lokalnymi rytmami. Zamiast kolejnej miauczącej pop wokalistki mogliby taką muzykę grac czasem w radiu.

sabalowe bajania Bukowina Tatrzańska
Najlepszy festiwal w Bukowinie Tatrzańskiej

Finalną atrakcją było rozpalenia watry i pokaz sztucznych ogni. Górale tańcowali wokół watry, co wcale nie było takie proste ze względu na temperaturę. Sama myślałam przez chwilę, że się stopię, a byłam jeszcze dalej niż oni. Ognie sztuczne też się bardzo udały i były wręcz wisienką na wspaniałym góralskim torcie, jaki wszystkim zebranym sprezentowała Bukowina.

Jeżeli zastanawiacie się, kiedy odwiedzić Podhale, to uwzględnijcie Sabałowe Bajania, mało jest tak wspaniałych okazji, żeby poznać bogatą kulturę górali. Podziwiam organizatorów i uczestników festiwalu, że w dzisiejszych czasach nadal mają tyle pasji do pielęgnowania tradycji. Festiwal odbywa się już od pół wieku przez kilka dni, a jego zwieńczeniem jest Sabałowa Noc.

sabalowe bajania
Góralskie tańce

sabalowe bajania

Bukowina Tatrzańska
Smaki Podhala

sabalowe bajania

sabalowe bajania

sabalowe bajania

sabalowe bajania
Tradycje Podhala
sabalowe bajania
Tradycje Podhala

sabalowe bajania

sabalowe bajania Bukowina Tatrzańska
Tradycje Podhala

 

Wybierasz się na południe Polski? Może przyda Ci się artykuł:

Rate this post

Dodaj komentarz