Uważam Awinion za jedno z najbardziej fascynujących miasteczek na południu Francji! Pałac Papieski to jego najbardziej znany zabytek, a most w Awinion stał się tytułem sławnej piosenki. Jednak największą atrakcją Awinionu jest letni festiwal teatru. Z tego postu dowiesz się co warto zobaczyć w Awinion, gdzie spać i gdzie zjeść. Jak dojechać o Awinionu? Co ciekawego znajduje się w pobliżu miasta.
Spis treści
Festiwal w Awinionie
W lipcu Awinion opanowuje festiwalowe szaleństwo. Ulice przybierają kolorowe szaty, a miastem niepodzielnie włada teatr. To jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie, podczas którego odbywają się nie tylko tradycyjne przestawienia, ale głos zabierają też nowe eksperymentalne formy. Pierwsza edycja festiwalu została zorganizowana w 1947 przez Jeana Vilara, a dziś w festiwalu bierze udział ponad 40 państw.
W 2018 roku festiwal w Awinion potrwa od piątku 6 lipca do wtorek, 24 lipca.
Strona festiwalu to www.festival-avignon.com
Most w Awinion
Podczas festiwalu możemy obejrzeć tańce na 22 łukowym moście Pont Saint-Bénézet. Moście, który został rozsławiony na cały świat piosenką “Sur le Pont d’Avignon”( Na moście w Awinion). Chociaż piosenka jest operetkowa, to jej rodowód wywodzi się ze średniowiecznej przyśpiewki. Co ciekawe zainspirował on nawet naszą piosenkarkę Ewa Demarczyk i Budkę Suflera, która zaśpiewała swoją wersję “Na moście w Avignon“, opartą na wierszu Kamila Baczyńskiego. Piosenka doczekała się z kilkudziesięciu wersji. Moja ulubiona jest swingowa. Posłuchajcie:
Most w Awinionie ma nawet swoją legendę. To właśnie z niej wyrosła słynna piosenka. Pewnego dnia niebiosa zagrzmiały i pasterz Bénézet usłyszał głos boży: “Wybuduj most łączący Awinion z drugim brzegiem Rodanu!” Wtedy z nieba zstąpił anioł posyłając pasterza do biskupa. Temten na początku nie chciał uwierzyć w domniemany cud i zażądał dowodu. Wtedy chłopiec podniósł potężną skałę, zbyt ciężką by trzydziestu chłopa mogło ją podźwignąć i zaniósł przed oblicze biskupa. Duchownego zatkało z wrażenia i zaraz wobec takiego dowodu przystąpił do działania zbierając od wiernych fundusze na budowę.
Atrakcje Awinionu
Poza festiwalem też jest co w Awinionie oglądać. Zacznijmy od majestatycznego Pałacu Papieskiego ze wspaniale zdobionymi, choć niestety pustymi komnatami. Z wierzchu budowla naprawdę wymiata! Ile tu musiało się dziać intryg! Na przeciwko pałacu widzimy Hôtel des Monnaies, którego barkowa fasada jest ozdobiona płaskorzeźbami, a następnie Mały Pałac Awinionu goszczący kolekcję malarstwa, z Madonną z Dzieciątkiem Botticellego na czele.
Po zwiedzeniu tych atrakcji warto odpocząć wśród szumu drzew pięknego ogrodu z sadzawką Jardin du rocher des Doms. To właśnie widoki uważam za jedną z najlepszych atrakcji Awinionu! Zobaczymy z niego przepływającą nieopodal rzekę Rhones, wieżę Filipa Pięknego, most Saint-Bénézet, a także fort Saint-André, którego strzegą dwie bliźniacze wieże.
Spotkania za sztuką w Awinion
Warto też obejrzeć kolekcję sztuki Lamberta mieszczącą się w osiemnastowiecznych rezydencjach Hôtel de Caumont i Hôtel Montfaucon. Z kolei w barokowej posiadłości l’Hôtel de Villeneuve-Martigna, znajduje się Muzeum Calvetmań. Nie zapomnijmy też spojrzeć na freski w kaplicy Saint-Martial przedstawiających życie świętego Martiala autorstwa Matteo Giovanettiego. I wstąpmy do kolegiaty Saint-Agricol d’Avignon. Uff dużo co?
Rzadko się zdarza, aby staremu miastu udało się zachować całość murów obronnych, dlatego Avignon ma być z czego dumny. Czternastowieczne mury ciągną się na długość ponad 4 kilometrów. Wyrasta z nich 39 wież i mają 7 bram. Dla porównania słynny z murów Dubrownik ma ich tylko 2 kilometry! Tak dobrze zachowane mury we Francji to unikat. Jak żadne pozwalają się nam wczuć w klimat średniowiecznego miasteczka!
Nad miastem góruje Katedra Notre-Dame des Doms, która została zbudowana w roku 1150 w stylu romańskim, a w następnych wiekach się rozrosła o kolejne elementy. Już z daleka błyszczy się ze szczytu iglicy złota figura Matki Boskiej.
Jakie są jeszcze atrakcje w Awinion? Romantyczne, klimatyczne
Zabytki zabytkami, ale największy urok ma jak zawsze spacer po starym mieście. Szczególnie uwiodła mnie biegnąca wzdłuż kanału malownicza ulica des Teinturiers z kamiennym mostkiem, którą swoim cieniem okrywają platany, a młyńskie koło przerzuca wodę.
Brukowany trójką Placu Świętego Ciała to przystań dla kilku tarasów małych kafejek i restauracji. W tle majaczy kremowo żółta bryła gotyckiego kościoła Celestynów z XIV wieku. Pomyśleć, że kiedyś na placu mieścił się cmentarz dla ubogich. Ale życie zawsze zwycięża.
Jeżeli mamy więcej czasu to przejdźmy na drugą stronę rzeki i wstąpmy do La Chartreuse du Val de Bénédiction. Zobaczmy jego przyjemny niewielki dziedziniec, w którego cieniu rośnie niski żywopłot i wielkie cydry.
W pobliżu Awinionu
W okolicach miasta zgodnie z prowansalskim duchem napotkamy wiele winnic, a jadąc z Awinionu w stronę Nimes warto zobaczyć romański akwedukt Pont du Gard.
Restauracje w Awinion
Do tej restauracji trafiliśmy z polecania znajomych. Jadłam doskonałą solę w ziołach w Le Chapelier Toque. Adres: 71 rue Guillaume Puy. Ceny mają średnie jak na Francję.
Z kolei na kawę i deser czekoladowy warto wpaść do La Cigale. Wiecie, że kawy nie znoszę, a jak polecam to znaczy, że tam była dobra 😉
Dojazd do Awinionu
Pociąg do Awinionu:
- TGV- w 2h40 z paryża, 3h z Roissy Charles de Gaulle oraz 1h z Lyonu- TGV Méditerranée (30mn z Marsylii).
- pociąg regionalny, np. z Marsylii
Autobus do Awinionu
- Do miasta kursują liczne autobusy, np. z Lyonu, Marsylii, Paryża, Arles, Orange, itp. A także autobusy międzynarodowe, np. z Amsterdamu. Pełną mapę połączeń możecie zobaczyć na stronie dworca w Awinion.
Jak dojechać autem do Awinionu:
- Autorstradą A7 wyjazd Avignon Sud (Marsylia, Nicea, Włochy) wyjazd Avignon nord (Lyon, Paryż)
- Autorstradą A9 wyjazd Remoulins (Nîmes, Montpellier, Hiszpania)
- RN 7 i RN 100
Mój ulubiony sposób, czyli blabla carem.
Najbliższe lotnisko znajduje się w Marsylii.
Udanej podróży!
Wybierasz się do Francji? Może zainteresuje Cię któryś z artykułów:
- Ile kosztuje wyjazd do Francji
- 10 faktów, których nie wiesz o Wieży Eiffla
- Strasbourg do schrupania
- 10 rzeczy za które pokochasz Paryż nawet jeśli go nie lubisz
- Kierunek Prowansja – Pola Lawendy i Gordes
- Wszystkie kolory Arles
- Calanques- zwiedzanie fiordów południa
- Marsylia – Co leży po jasnej stronie miasta słynącego ze strzelanin?
- Montpellier ma najseksowniejsze tramwaje
- A może… ślub we Francji?
- Gdzie robić zakupy w Paryżu
- Paryż polskimi śladami
- Moje ulubione miejsca w Paryżu
- Paryż dla gejów i lesbijek
- Romantyczny Paryż, czli randka w Mieście Miłości
- Święto wina na paryskim Montmartrze