Zamek w Tenczynku

Zamek w Tenczynku

Korzystając z rześkiej pogody odwiedziłyśmy zamek w Tenczynku. Jaka to musiała być piękna budowla w czasach swojej świetności! Dziś po zamku zostały imponujące ruiny i piękna historia. Twierdza jest jedną z największych na Szlaku Orlich Gniazd.

Zamek Tenczyn i jego historia

Jak wyglądał zamek możemy zobaczyć na kilku rozwieszonych obrazach rekonstrukcji. Na pewno odbywały się tu świetne imprezy, a w licznych zakamarkach harcowali dworzanie. Zamek został zbudowany w średniowieczu przez ród Tęczyńskich. Ci chcieli być na równi z królem a nawet wyżej, nic więc dziwnego, że budowla była inspirowana zamkiem królewskim i nazywano ją Małym Wawelem. Ale takie kształty twierdza przybrała dopiero w renesansie. Najpierw ojciec rodu Nawój z Morawicy wzniósł drewnianą wieżę zwaną od jego imienia Nawojową Wieżą, jego potomni przebudowali ją w zamek w gotyckim stylu, dopiero renesans przyniósł splendor i sławę budowli. W dodatku rodzina szlachecka otaczała mecenatem artystów i tym sposobem bywali tu m.in Jan Kochanowski i Mikołaj Rej.

zamek tenczyn
Tak wyglądał zamek w latach swojej największej świetności- grafika wisząca na murach zamku

Jak to bywa w dziejach, nic co dobre nie trwa wiecznie. W 1656 podczas potopu szwedzkiego na rzekomy skarb ukryty połasili się Szwedzi. Był on ukryty jednak w innej twierdzy i fałszywa fama miała chronić prawdziwe miejsce. Wściekli agresorzy wywiedzeni w pole spalili zamek. Potem co prawda go odbudowano, ale przyszedł kolejny pożar, po którym twierdza już nigdy się nie pozbierała. Aktualnie są prowadzone prace renowacyjne. Dziś na pamiątkę po najeździe odbywa się co jakiś czas rekonstrukcja walki ze Szwedami. Na zamku organizowane są też turnieje średniowieczne, warsztaty dla dzieci i wiele innych.

Legenda

Straszna historia wiąże się z wieżą Dorotka. Podobno jeden z Tęczyńskich nakazał zamurować w niej żywcem swoją niewierną żonę. Ta darła się dniami i nocami, a czasami te wrzaski słychać nawet dzisiaj. Z kolei w wieży Nawojowej podczas pełni księżyca pojawia się płacząca kobieta w akomaniamencie szczęków żelaza.

Praktyczne:

  • Zamek jest otwarty tylko w weekendy od 10 do 18h
  • Ceny biletów 2017: 7 zł – normalny 4 zł – ulgowy (dla uczniów, studentów i emerytów po okazaniu legitymacji) 18 zł – bilet rodzinny (rodzice z dziećmi w wieku szkolnym)  Dzieci do lat 5 – wstęp bezpłatny.
  • Zamek znajduje się w miejscowości Rudno położonej 37 km od centrum Krakowa, w pobliżu Krzeszowic; adres: 32-065 Rudno
zamek w tenczynie
Z zamku roztacza się piękny widok na okolicę
Zamek w Tenczynku
Dawna kaplica
Zamek w tenczynku
W tle straszna baszta Dorotka
Zamek w Tenczynku
W Wieży Nawojowej

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu