Zakochany Paryż- romantyczny spacer
Paryż

Zakochany Paryż- romantyczny spacer

Z okazji Walentynek zapraszam was na romantyczny spacer po Paryżu. W końcu nie bez powodu mówi się o nim, że jest Miastem Zakochanych.

Wyjątkowy dzień najlepiej uczcić lampką szampana na szczycie Wieży Eiffela. Pomyślcie tylko ile filmów na niej nakręcono! Jeżeli nie macie cierpliwości do stania w kolejce możecie odwiedzić jeden z licznych barów szampanowych na mieście, np. La Dégustation na Montmartrze albo Dilettantes w Dzielnicy Łacińskiej. W Paryżu jest nawet jeden hotel, który obrał sobie szampana za motyw przewodni i nazywa się Hotel Bąbelki- Hôtel Bulles de Paris, dysponuje również barem szampanowym dla wszystkich.

romantyczny paryż

Most Aleksandra

jest jednym z najpiękniejszych mostów na świecie. Uwiódł mnie bogactwem swoich dekoracji, zachwycił alegoriami. Wykonany w całości ze żelaza był pachnąca nowinką techniczna zaprezentowaną z okazji Wystawy Światowej w 1900 roku. To także wspaniały przykład estetyki Belle Epoque. 4 filary filary z rzeźbami i pegazami strzegą mostu, na nim samym  widzimy nimfy  i cherubinów z brązu. Most na cześć przymierza Francji z Rosją został nazwany imieniem cara Aleksandra III. Uważany jest za jedną z najpiękniejszych scenografii do zdjęć zakochanych. Nic dziwnego, że wykorzystała go Adele w swoim teledysku ‘SomeOne Like You”!.

Najlepsze miejsca na romantyczny spacer po Paryżu.

Miasto miłości nie bez powodu nazywa się tez Miastem Świateł. Poetyckie oświetlenie spowija Paryż wieczorami, odbija się od lśniących brukowanych uliczek. Najpiękniejsze zakątki znajdziecie na Montmartrze oraz w Dzielnicy Łacińskiej, szczególnie przyjemna jest ulica Mouffetard oraz okolice Rue Huchette. Może akurat traficie na najwęższą paryską uliczkę mająca zaledwie 1, 8metra szerokości. Nazywa się ona ulicą Kota który Łowi – Rue du Chat-qui-Pêche.

Cudownie jest spacerować brzegiem Sekwany w okolicach Ile de Cite czy między Wieżą Eiffla, a Mostem Aleksandra. Możecie też wybrać się na rejs po Sekwanie. Ze statku zobaczycie wszystkie najważniejsze paryskie atrakcje. Płynąc wodnym tramwajem macie możliwość wsiadania i wysiadania w wielu miejscach. Niektóre rejsy są połączone z kolacją, inne z muzyką na żywo.

romantycny paryż
Romantyczny Paryż nocą

Romantyczna kolacja

Najlepiej wybrać lokal z widokiem, pamiętaj o wcześniejszym telefonie z rezerwacją, bo na pewno będzie spore obłożenie. Najlepsze restauracje z widokiem to Kong i Les Ombres. Z tańszych pozycji perfekcyjny widok na Wieżę Eiffla ma La Maison Pradier – Foyer de Chaillot. Jeżeli pragniecie podnieść temperaturę w swoim związku możecie się wybrać do Secret Square Paris , to lokal- restauracja  z eleganckim stripteasem, gdzie  zakochanym kucharze  serwują afrodyzjaki.

Panteon

Maria i Piotr Curie♥

Może się dziwicie widokiem Panteonu w tym zestawieniu! Ale to  przecież w nim spoczywa najsłynniejsza para naukowców i świetne małżeństwo zarazem. Widać razem można zmieniać świat! Piotr Curie często powtarzał, że bez Marii nie wziąłby się za badania nad radem. Razem zgłębiali zjawisko promieniotwórczości przyczyniając się do leczenia ludzi chorych na raka. Co ciekawe ich córka z mężem poszli w ślady rodziców i odkryli sztuczną promieniotwórczość.

Wracając do Panteonu to na pewno będziecie pod wrażeniem jego wielkości. Wnętrze zostało udekorowane freskami przedstawiającymi ważne wydarzenia z dziejów Francji, a jego największą atrakcją jest wahadło  Foucaulta. Eksperyment z wahadłem udowodnił, że Ziemia się kręci wokół własnej osi. Wielkim zainteresowaniem cieszy się też imponująca makieta Panteonu, odkrywająca przed widzem tajemnice swojej konstrukcji. A musicie wiedzieć, że Panteon ma potrójną kopułę. Sprytna konstrukcja kolejnych kopuł zachodzących na siebie niczym muszelki  jest nie do zauważenia.

Katedra Notre Dame

Tą atrakcję polecam wam o ile akurat nie będzie wiało. Zimowy wiatr na placu Jana Pawła II może wykończyć najwytrwalszego stacza! Sama ledwie dałam radę. Kolejka do wnętrza posuwa się szybko. Wnętrze zaś jest dość mroczne, ale romantykom powinno się spodobać. Największy urok katedry tkwi w jej fasadzie i wieżach. Fasada z założenia miała być biblią dla niepiśmiennych Paryżan. Od strony zachodniej czyli wejścia środkowy portal przestawia Sąd Ostateczny, lewy został poświęcony Maryji, zaś prawy jej Matce- świętej Annie. Zwróćcie uwagę na kratę ozdabiającą drzwi- jest tak piękna, że w dniu otwarcia katedry lud paryski uznał, że kowal spiskował z samym Diabłem żeby móc ją stworzyć. Za Lucyferem miało przemawiać jeszcze to, że drzwi się zacięły i dopiero po pokropieniu wodą święconą udało się paryżanom je otworzyć .

W dwóch wieżach znajduje się królestwo garbusa Quasimodo znanego z powieści Victora Hugo.To właśnie ta romantyczna opowieść porwała serca Francuzów i uchroniła zdewastowaną po rewolucji katedrę do wyburzenia. Podczas spaceru  na przejściu między wieżami zobaczycie charakterystyczne gargulce. Zostały one dodane do konstrukcji w XIX wieku i są autorskim pomysłem architekta prowadzącego renowację Viollet-le-Duca. Chcecie wiedzieć jak on wyglądał? Wystarczy, że spojrzycie na figurę świętego Tomasza! Sprytny architekt zostawił mu swoją twarz.

romantyczny paryż
Katedra Notre Dame

Montmartre

Nie byłoby romantycznego Paryża bez Montmartru i jego Ameli. Koniecznie przejdźcie się ulicą Lepic i wstąpcie do baru Le Deux Moulins,  gdzie pracowała. Pikanterii waszemu wyjazdowi może dodać wizyta w Muzeum Erotyzmu, które jest otwarte całą dobę. Świetnym sposobem na spędzenie wieczoru jest obejrzenie fenomenalnego spektaklu w Moulin Rouge. Drogo kosztuje, ale zapewniam was, że warto. Koniecznie zgubcie się w plątaninie wąskich uliczek, i odwiedźcie nastrojowy Plac Malarzy. Jeśli zmarzniecie poratują was stoiska z grzanym winem.

Kościół Świętej Magdaleny

Kościół Świętej Magdaleny z racji swoich niemalże hollywoodzkich schodów  i monumentalnej korynckiej kolumnady jest ceniony u paryskich panien młodych. Szczególnie elity uwielbiają w nim brać śluby – jakby nie było kościół  położony jest w jednej z najdroższych dzielnic Paryża, niedaleko Pól Elizejskich i Luwru. Dla nas Polaków ważną informacją będzie, że  odbyły się w nim pogrzeby Chopina i Mickiewicza.

Wesołe Miasteczko z Belle Epoque

To jedna z najmniej znanych atrakcji, a jaka szkoda! Trochę dalej od centrum Paryża w Bercy Village mieści się Muzeum Arts Forains, czyli Muzeum Wesołych Miasteczek. Na szczęście wszystkie eksponaty są czynne i możecie z nich korzystać. Dla mnie to najwspanialsze miejsce na Ziemi na randkę. Wyobraźcie sobie radość swojej drugiej połówki podczas jazdy rowerową karuzelą. Śmiechu na pewno będzie co nie miara! Poza tym zobaczycie karnawał w Wenecji i grające automaty. Możecie też wziąć udział Wyścigu Kelnerów. Emocje gwarantowane. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.

romantyczny Paryż
Paryż. Musee Art Forains

Homo- zakochani

Gejom i lesbijkom, chodź nie tylko polecam wizytę w dzielnicy le Marais, która jest paryską dzielnicą gejowską, z całym mnóstwem barów i restauracji gay-friendly. Le Marais to prawdziwy koktajl wybuchowy i jeden z najbardziej pożądanych adresów w mieście. Zamieszkują tu artyści, Żydzi, Chińczycy, designerzy. Le Marais jest też częścią miasta, gdzie zachowało się mnóstwo perełek gotyckiej architektury oraz barokowych rezydencji, toteż pasjonaci architektury nie będą zawiedzeni. W ciągu dnia możecie się udać na zakupy, pełno tu autorskich butików, sklepów z antykami i z dizajnem. Zarówno w weekendy jak i w tygodniu w licznych galeriach sztuki możecie uczestniczyć w wernisażach i porozmawiać z paryskimi artystami.

Manoir de Paris

Czyli Paryski Dom strachów to miejsce, które na długo pozostaje w pamięci, a przynajmniej mi zostało! Lądujecie w samym środku mitycznego Paryża, gdzie dookoła was aktorzy tworzą mrożący krew w żyłach spektakl . Osobom o słabym sercu wstęp wzbroniony! Z tego co widziałam na stronie na Walentynki Manoir przygotował specjalną ofertę. Strach się bać!

Paryż

romantyczny paryż
Manoir de Paris- idelane miejsce na randkę z dreszczykiem

Wybierasz się do Paryża? Może zainteresuje Cię któryś z artykułów:

10 miejsc, które trzeba zobaczyć w Paryżu

10 rzeczy za które pokochasz Paryż nawet jeśli go nie lubisz

 Jak tanio zwiedzić Paryż- poznaj darmowe atrakcje

Darmowe muzea w Paryżu – 10 najlepszych

Gdzie robić zakupy w Paryżu

Paryż polskimi śladami

10 faktów, których nie wiesz o Wieży Eiffla

Moje ulubione miejsca w Paryżu

Paryż dla gejów i lesbijek

Paryż z dziećmi

Paryż samemu

Romantyczny Paryż, czli randka w Mieście Miłości

Święto wina na paryskim Montmartrze

Dodaj komentarz

Close Menu