Wyspa If

Wyspa If

Straszne więzienie i jego legendy

Zamek If zbudowany między 1527 a 1529 na jednej z wysp Archipelagu du Frioul- Wyspie If, długo jeszcze mroził krew w żyłach kryminalistom i więźniom politycznym w dawnej Francji.  Początkowo służył ochronie portowego miasta Marsylii, ale z czasem zmienił swoją funkcję. Przez lata był owiany sławą więzienia z którego nie można uciec. To tu uwięził swojego bohatera Hrabiego Monte Christo Alexander Dumas. Wcześniej na If  ukrywali się piraci grasujący po Morzu Śróziemnym, chociaż po wybudowaniu twierdzy role się odwróciły. If stała się wtedy twardą zaporą na agresywnych piratów chcących łupić wody Marsylii.

Prototypem postaci wymyślonej przez Dumasa był prawdziwy więzień, pochodzący z Goa Caetano Victorino de Fraria, który na If trafił osądzony jako rewolucjonista.

Legenda głosi, że na  zamku był też przetrzymywany Człowiek z Żelazną Maską, domniemany brat Ludwika XIV, którego król sie pozbył w walce o władze. Nie ma jednak na to wystarczających dowodów.

Nie siedział tu też wbrew powszechnej opinii rozpustny Markiz de Sade, dla niego były zarezerwowane zimne lochy w regionie paryskim.

Zwiedzanie

Miałam przyjemność zwiedzić zamek wraz z grupą ze szkoły francuskiego. Mieliśmy to w już w cenie miesięcznego kursu, trzeba było tylko dopłacić za łódkę. Wyprawa była w sam raz na parę godzin. Bardzo mi się spodobała bogata historia zamku i opowieści przewodnika o słynnych więźniach. Ile tu przecież jest w nich ukrytych gotowych materiałów na książki i filmy.! Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam miejsca pełne legend i historii.

Praktyczne

Na  kamienistą wyspę można przypłynąć promem ze Starego Portu w Marsylii. Łódka odpływa w regularnych porach w sezonie letnim.

Bilet wstępu na zamek kosztuje ok. 6 euro, dla młodzieży do 25 roku życia jest za darmo, za okazaniem dowodu tożsamości. Cennik znajdziecie po tym linkiem

Wyspa If
Twierdza z której nie dało się uciec
wyspa If
Widok na resztę wyspy, i Marsylię w tle
wyspa If
Przewodnik objaśniał pasjonującą historię zamku i jego więźniów

wyspa If

Dodaj komentarz

Close Menu