Święto wina na paryskim Montmartrze
Festiwal wina w Paryżu

Święto wina na paryskim Montmartrze

Festiwal wina w Paryżu

Z okazji święta  Fete de Vendanges  czyli “winnych dożynków ” mijającego w ubiegły weekend dziś będzie o winie.

Fete de Vendanges,  to prawdziwa gratka dla amatorów tego trunku. Odbywa się co roku w drugi weekend października na paryskim Montmartrze i trwa 5 dni, w tym czasie mają miejsce parady, degustacje, wielki targ, bal  i kilkadziesiąt innych atrakcji. Jak wiadomo , Montmartre ma swoje winnice, które z okazji winobrania można zwiedzić z przewodnikiem.

Najdroższe wino na świecie

Wyobrażacie sobie wydać jakieś 4-7 euro czyli od 16 do 28- na świetne wino? Dla Francuzów to codzienność, w końcu  Francja to raj dla miłośników wina, nie dość że ogromy wybór to jeszcze tanio. Jeśli ktoś woli jednak droższe egzemplarze to zawsze może wstąpić w Paryżu do Fauchon, place de la Madeleine po Bourgogne Romanée Conti 1957  za 450 euro za butelkę.

Co ciekawe we Francji są produkowane najdroższe wina na świecie – Romanée Conti Grand Cru osiągające średnią cenę za butelkę 13 900 euro ( jego cena może sięgać nawet do 58 720 euro). Jakby tego było mało aż 3 z 8 win pochodzących z domeny Romanée-Conti plasuje się na liście 20 najdroższych win świata. Od czego to zależy?  Otóż sekretem jest dziedzictwo genetyczne szczepów oraz doświadczenie. Historia tych winnic sięga X wieku, kiedy powstał klasztor Saint-Vivant, któremu owe przybytki  zostały sprzedane.

Gdzie kupić wino we Francji

We Francji jest takie powiedzenie’ Dom bez chleba płacze, dom bez wina umiera’ ( Une maison sans pain fait pleurer. Une maison sans vin fait mourir). Wino można dostać wszędzie od arabskich sklepików osiedlowych przez supermarkety, które mają ich ogromy wybór aż po La cave sklepy (dosłownie: piwnice) wyspecjalizowane w winie. W La Cave kompetentny sprzedawca doradzi w wyborze, znajdziecie tam wina od bardzo tanich po drogie. Nie trzeba przy tym wydawać majątku na naprawdę dobre wino. Popularnym sklepem z winami jest np. Nicolas. Co więksi pasjonaci tego trunku mogą się bezpośrednio udać do winnicy po skrzyneczkę albo kilka skrzyneczek. Zdarza się że supermarkety sieciowe jak np Monoprix odmawiają sprzedaży alkoholu po 23 lub nawet 22h( w zależności od miejsca), u małych sklepikach nie ma takich problemów, za to jest o wiele drożej.

Kiedy natomiast się zgubicie w gąszczu butelek w supermarkecie  przy pomocy poniższych wskazówek bez problemu wybierzecie dobry trunek.

Jak wybrać dobre wino

  1. Wino w zależności od szczepów winogron jakie zostały użyte do jego produkcji oraz metody produkcji dzielimy  na:

rouge– czerwone  rose– różowe  blanc-białe  orange – pomarańczowe bleu– niebieskie *

Te dwa ostatnie to frykasy i nie tak łatwo na nie natrafić. Z pomocą przychodzi internet.

Wina mogą być one ciężkie, aromatyczne, owocowe, delikatne lub orzeźwiające, etc. Czerwone są często cięższe, różowe orzeźwiające, etc.

2. Następnie wybieramy stopień słodkości : brut– b. wytrawne (dosłownie-brutalne, prymitywne), sec – wytrawne, demi  sec – półwytrawne.  demi doux– półsłodkie,  doux – słodkie

Często nie pisze na butelce. Z reguły taką informację można znaleźć na winie musującym lub szampanie.

3. Potem kacogenność. Jeżeli wino zawiera siarczyny jest kacogenne, jeśli nie- głowa spokojna. Patrzcie czy pisze na butelce contient des sulfites( zawiera siarczany). Nie wiem jak wy, ale ja jestem podatna na winnego kaca o wiele bardziej niż na jakiegokolwiek innego i zwracam na to uwagę, a znalezienie wina bez tego paskudztwa do łatwych nie należy. Ostatnio we Francji furorę robią Fruits Vin- wino z dodatkiem soku owocowego, zawiera co prawda siarczyny, ale witamina C zawarta w soku łagodzi nieporządne skutki, w dodatku zachęca cena 3,5 euro.

Wino bez siarczynów ciężko spotkać, na cały dział w Monoprix (supermarket) udało mi się znaleźć tylko jedno-  Nature Chiroubles, w dodatku za 10e. Miało przyklejona jako jedyne zieloną nalepkę Sans Soufre Ajouté … Różnicę w działaniu czuć od pierwszego kieliszka- nie otumania, nie muli.

Jak nie macie cierpliwości możecie najpierw zrobić research w sieci. Np na takiej stronie:

http://www.vins-etonnants.com/achat/cat-sans-sulfites-ajoutes-719.html

To akurat przykład, ja na razie z tej witryny nie korzystałam, wyskoczyła jako pierwsza w wyszukiwarce.

4. Jakość

Jak się nie zna na winach- niezawodna metoda to szukanie symbolu medalu na butelce. We Francji odbywa się mnóstwo konkursów wśród win. Wyróżnienie od jury to dobry znak.

Kolejnym bardzo dobrym znakiem jest  symbol R lub napis Récoltant na korku- znaczy to tyle, że producent wina użył winogron z własnej uprawy i sam pracuje w winnicy. R lub Récoltant należy go szukać na czubku-‘twarzy’ korka.

5. Aplikacja-technologia przychodzi z odsieczą dla zagubionych w buszu winnym.  Aktualnie istnieją aplikacje, gdzie np. po przeskanowaniu kodu otrzymujemy wszystkie informacje o trunku, możemy go też dobrać pod potrawę.

Wina nie z tego świata

NIEBIESKIE WINO jest to wynalazekiem ostatnich czasów i przywędrowaoł z Hiszpanii. Nowy hit wakacji nazywa się Gïk i swój oryginalny kolor zawdzięcza zmieszaniu szczepów winogron ciemnych z jasnymi oraz barwnikom indygo i antycyjanowi. Chociaż to nowość  warto wiedzieć, że eksperymenty z czarno-niebieskim winem były prowadzone już ponoć w latach 30 przez włoskich futurystów.

Wino podwodne– Vin d’eau-  jego sekret polega na przechowywaniu butelek w oceanie na wysokości -10m. Cena od 27 do 140 euro. Przyznajcie, że butelka jest charakterna i sam Jack Sparrow by się jej nie powstydził:) Do kupienia m.in w sklepiku z produktami z Bretanii na Montmartrze.

wino podwodne
wino podwodne

Dobór wina

Kwestia doboru wina do potrawy to sztuka i kwestia sporna. Wraz z popularnością kuchni fusion wszystkie zasady odeszły do lamusa. Szanujące się restauracje zatrudniają sommelierów, którzy potrafią perfekcyjnie dobrać wino, tak aby wydobyło ono walory potrawy. Za jedyną zasadę jaka się sprawdza w pospolitym życiu bez takich miłych usług przyjęło  się, że do  potrawy najlepiej dobierać  wino pochodzące z tego samego co ona regionu. Bezpiecznym wyborem jest wino musujące prosecco lub cava które dobrze się komponuje z większością potraw.

Parada z okazji święta winobrania

www.mynameiswind.com all rights to photos reserved (6)

www.mynameiswind.com all rights to photos reserved (5)
kankan

www.mynameiswind.com all rights to photos reserved (4)

www.mynameiswind.com all rights to photos reserved (3)

www.mynameiswind.com all rights to photos reserved (2)

www.mynameiswind.com all rights to photos reserved

www.mynameiswind.com all rights to photos reserved (2nn)

Wybierasz się do Paryża? Może zainteresuje Cię któryś z artykułów:

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu