Transport w Paryżu

Transport w Paryżu

mynameiswind.com.

Transport publiczny

Po Paryżu bardzo łatwo się poruszać metrem, przystanki są co chwilę, a pociągi kursują co 2 minuty.  Jest jedynym remedium na paryskie korki. Niektóre stacje metra są tak ładne, że można sobie  na nich robić sesje zdjęciowe, niektóre są tak śmierdzące i nieprzyjemne, że się odechciewa. Szczerze mówiąc, od kiedy przestałam jeździć paryskim metrem o wiele bardziej lubię to miasto. W metrze trzeba uważać na portfel i telefon.

Poza miasto, np. do Wersalu i Disneylandu jedzie się kolejką RER, bywa ona jeszcze bardziej śmierdząca, ale nie ma w niej takiej chamówy jak w metrze.  Pomijając RER B na północ.  Niektóre RERy, te które mają nowe składy to wręcz marzenie. Dużym minusem RERów, jest to, że kiedy zaczyna się sezon strajkowy (od maja) to często są odwoływane, opóźniane i nigdy nic nie wiadomo! Kiedy mieszkałam w 4 strefie i byłam skazana na RER. to często wyprowadzał mnie on z równowagi. Podobnie zresztą jak wszystkich  pozostałych mieszkańców akademika!

W autobusach ciężej się połapać, bywa, że stoją w korkach, ale o ile przyjemniej się jedzie. Autobusy zwykłe i nocne poza Paryż nie podlegają strajkom SNCFu ( ichnie PKP, odpowiadające za RERy). A nocne Noctilieny charakteryzują się wysokim komfortem, ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa.

Po obrzeżach Paryża wokół jego granicy jeżdżą tramwaje. Jaka to odmiana od cuchnącego metra! Nie dość, że nowe, przyjemne, to jeszcze co przystanek gra inna muzyczka. Do tramwajów mam sentyment, bo kiedy otwierali nowe linie, to robiłam ankiety wśród podróżnych, aby sprawdzić jak reagują na nowy środek transportu. Nie uwierzycie, ale niektórzy wydłużali swój dojazd do pracy o ponad pół godziny byle jechać tym pachnącym tramwajem, a nie obrzydliwym metrem!

Żeby wyszukać połączenia i aktualne informacje o strajkach, korkach, podejrzanych ładunkach wejdźcie na stronę RATP, czyli paryskiej komunikacji miejskiej.

Bilety

Bilety możecie kupować jednorazowe Bilet T+, jedno i kilkudniowe Mobilis, albo Paris Visite, tygodniowe Navigo, albo miesięczne Navigo.  Navigo opłaca się, powyżej 4-5 dnia pobytu, a także kiedy trzeba 2 razy przebyć drogę na lotnisko. Do tej karty potrzeba mieć zdjęcie.

Podejrzany ładunek

Kilka razy dziennie pojawia się zakłócenie w metrze z powodu podejrzanego ładunku. Z reguły ktoś zostawił swoją walizkę na 10 minut bez opieki. Wtedy następuje chwilowe zamknięcie stacji, lub pociąg nie zatrzymuje się na niej,  tudzież pojawia się  opóźnienie.

metro

plan otworzy się po kliknięciu w żółty napis metro powyżej

 

Żule w taksi

Co słyszycie, kiedy Vanessa Paradis śpiewa Joe le Taxi ?:)

Taksówki są drogie, więc kiedy mam mus i moi znajomi też to korzystamy z Ubera, ceny wielokrotnie niższe, a usługa wykonana porządnie.

 

Własny samochód, albo wypożyczony

Jeżeli masz zamiar zwiedzać tylko Paryż to mocno bym się zastanowiła. Albo będziesz szukać miejsca do zaparkowania przez ponad pół godziny, albo będziesz bulić za parkingi podziemne.  Trzeba też uważać, żeby policja nie odholowała, kiedy stanie się na zabronionym. Jeśli masz drogie auto to może się zdarzyć, że będą czekali, żeby wyciągnąć łapóweczkę. Jeśli nie to gorzej.  Zwykle przechodzi parkowanie na dostawie (livraison). Na plus można zaliczyć, że jeżeli podróżujesz w parze to w Paryżu nie brakuje miejsc na harce ( chociaż trzeba się naszukać!).

Rower

Miejskie wypożyczalnie rowerów Velib’ wyrosły w całym mieście jak pączki na Tłusty Czwartek.  Bardzo fajnie można sobie pojeździć nad Sekwaną, a nawet do Marny można dojechać. Rower w Paryżu ma takie samo poważanie wśród kierowców jak i u nas.

 

Dodaj komentarz

Close Menu