Tokyo przystanek 1: Asakusa
Don Kichote

Tokyo przystanek 1: Asakusa

Małe wielkie miasto

Jeśli myślałaś, że Tokio to pędzące turboludzio maszynki w uniformach to Asakusa weźmie cię do innego świata. Tu spotkasz kobiety przechadzające się w kimonach i pary ubrane w tradycyjne stroje robiące sobie sesje zdjęciowe. Wieczorem, kiedy zanurzam się po raz pierwszy w tokijski świat, urzeka mnie cisza dzielnicy. Choć może to szok audio po bzyczącej skuterami Tajlandii, którą wczoraj pożegnałam.. W Tokio się nie trąbi, a rozmowy są prowadzone bardzo cicho.

Pierwsze zdziwienie w stolicy Japonii przeżyłam widząc, że to miasto składa się głównie z małych jednokierunkowych uliczek. Naogląda się człowiek zdjęć gigantycznych skrzyżowań i neonów, a tu taka niespodzianka!

Tokio jest wielkie, potężne. W końcu pod względem liczby mieszkańców niemal może się równać z całą Polską. Wraz z pobliską Yokohamą tworzą super city. Niekończące się miasto.Tymczasem tak często okazywało się czarujące i urokliwe. Łatwo się było odseparować od szumu ruchu ulicznego, wejść w ten mikrokosmos, gdzie schowane były małe restauracyjki, tanie bary z jedzeniem i sake- izakaye, sklepiki, gdzie w donicach przez niskimi kamienicami kwitły bratki i petunie, zaś mieszkańcy z wolna pedałowali pod prąd na rowerach.

Drugie zdziwienie to niska zabudowa, ciekawe, a nawet zabawne w swojej formie domki, kamienice. Oczywiście są też mrugające neonami wieżowce. W Asakusie akurat nieliczne.

Pomyślne wróżby Świątyni Sensoji

Przede mną wyrosła błyszcząca czerwienią świątynia buddyjska Sensoji Temple. To tu za jedyne 100 Y czyli 3,5zl  można poznać wróżbę ze strzępka papieru zwanego Omikuji. Można wylosować dobrą lub złą fortunę. Niezbędna będzie pomoc Japończyka przy odcyfrowaniu wróżby. Nie bójcie się spytać, trudno o inny naród tak skory do pomocy. Dobrą wróżbę można zabrać do domu na pamiątkę. Złą należy koniecznie powiesić wraz z innymi niepomyślnymi fortunami. Świątynia otwarta jest codziennie do 17h, wstęp za free.

Tokio Asakusa
Dziewczyny chyba wylosowały pomyślne wróżby

Tokio Asakusa

Do jej centralnego punktu podbiegali tokijczycy wrzucając brzęczące monety. Na szczęście, na pomyślność.

Chcesz zostać wielkim wędrowcem? Nic trudnego! Wystarczy, że dotkniesz magicznych sandałów!  Do ścian świątyni przytwierdzono wielkie sandały zwane O-Waraji, zrobione z bagatela 2500kg słomy. Zostały wykonane w miesiąc przez 800 mieszkańców Murayamy. Poświęcono je Senso-Ji. Jeden but znajduje się sporo wyżej od pierwszego i niestety nie udało mi się dotknąć. Mam nadzieję, że mi wystarczy na udaną podróż.

Tokio asakusa
Asakusa

Świątynię pierwszy raz odwiedziłam nocą kiedy królowały pustki, dym się wtedy co prawda nie palił, ale można nad jej urodą było kontemplować w spokoju. I sięgać, skakać do magicznych sandałów bez obawiania się, że ktoś zobaczy że nie mogę dotknąć. Potem byłam w niej za dnia, kiedy rzeka turystów przepływała przez Sensoji. Ale też obserwowanie modlących się Japończyków miało swój urok. Można się oczywiście do nich dołączyć. Ja tak właśnie zrobiłam, najpierw obserując ile to ukłonów trzeba zrobić, kiedy monete wrzucić, a kiedy ciągnąć za wiszące sznury.

Chodź świątynia wzbudza ochy i achy, to nie ona jedna była gwiazdą wieczoru. Pod sam koniec marca rozpoczął się w końcu długo oczekiwany czas sakury. Samotna wiśnia nabrzmiała różowym kwieciem wzbudzając zachwyt przechodniów. Delikatne płatki swobodnie powiewały dziś na lekkim wietrze nic sobie nie robiąc z ostrzału przypadkowych paparazzi. Osobie postronnej ciężko może być zrzumieć fenomen sakury- wiosennego podziwiania kwiatów wiśni. Takie coś bardziej by się kojarzyło z celebrującymi drobne przyjemnościami Francuzami, niż wiecznie zabieganymi Japończykami.

Szoping

Przy świątyni znajduje się najstarsza ulica Tokyo,- Nakamise-dōri. Po jej obu stronach stoją butiki proponujące wytwory tradycyjnego rzemiosła, kimona, yukaty czy w końcu japońskie smakołyki.

Tam właśnie wypatrzyłam budkę z super snakiem. Japończycy to mają fantazję..! W starannie wyrzeźbionych formach odlewają ciastka-ryby wypełnione nadzieniem z .. fasoli. To mało znany na Starym Kontynencie za to popularny w Azji słodki przysmak. A jaki zdrowy! Nazywa się to Ningyoyaki. Pycha!

Za starą ulicą  jest ulokowany słynny Dom Handlowy Don Kichote, można tam dostać wszystko czego dusza zapragnie. Trochę mnie to rozbawiło, że między artykułami do życia codziennego znalazły się erotyczne stroje pokojówek. Można też było sobie kupić takie oto maseczki:

Tokio Asakusa
Asakusa- dom handlowy Don Kichote

Tokio Asakusa

Asakusa słynie z noodli, a w szczególności udon.

Tokio Asakusa
skrzynka pocztowa w stylu kawai

Za dnia w Asakusie jest tłoczno i gwarno, jeśli wolicie ciszę i spokój to możecie ją odwiedzić wieczorem, najlepiej tuż przed zamknięciem kramów, żeby załapać się na smakołyki.

Wielkim plusem dla poruszania się po Asakusie był wieżowiec Sky Tree, którego widok ułatwiał orientację w terenie i dzięki niemu nie dało się zgubić. Niedaleko niego nad rzeką znajduje się Park Sumida wypełniony po brzegi niemalże uginającymi się pod ciężarem kwiecia wiśniami. Czym w końcu by była Asakusa bez swoich dwóch parków: Sumidy i Ueno? Ale o nich będzie w następnym wpisie…

 

Tipy:

  • bardzo dobre Ramen Maru można zjeść w  Hisago Dori, Zenpin za 300 yenów
  • Asakusa to też stolica udon- pysznej zupy z noodlami
  • Matsuja to market w którym znajduje dział próbek jedzenia- wiele darmowych
  • “Hoppy Dori (street)” w Asakusa to świetne miejsce dla miłośników tanich barów z jedzeniem tzw. izakaya
  • darmowy widok z 8 pietra na pobliskie atrakcje rozciąga się z budynku Informacji Turystycznej Asakusa
Tokio Asakusa
Światynia i automaty- standardowy widok

Tokio Asakusa

Tokio Asakusa

Tokio Asakusa

Tokio Asakusa

Tokio Asakusa

Tokio Asakusa

Tokio Asakusa
Nie takie znowu wielkomiejskie to Tokio
 Tokio co zwiedzać
Za dnia w Sensoji nie było już tak spokojnie
Tokio Asakusa
Słodkie bułki z lodami w środku cieszyły się szalonym powodzeniem
Tokio asakusa
coś dzieżko się idzie na tych chodakach

 

 

Jeżeli wybierasz się do Japonii to może zainteresują Cię artykuły:

 

Tokio tanio

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu