Jak się dostać z Bangkoku na Koh Chang
jak się dostac z bangkoku na koh chang

Jak się dostać z Bangkoku na Koh Chang

 

Jak się dostań na moją ukochaną wyspę Koh Chang? Dzieli ją od Bangkoku 349 kilometrów. Do wyboru mamy kilka opcji

Gotowiec

Najprościej jest zamówić transport w hotelu. Chyba nie ma takiego, który by się tym nie zajmował. Możemy też zamówić przejazd w agencji turystycznej. Taki transport jest najwygodniejszą opcją, o nic nie musimy się martwić, bus podjedzie po nas do hotelu, zawiezie na przystań, z innymi podróżnymi będziemy czekać na prom, może akurat nawiążemy jakieś ciekawe znajomości, a na Koh Chang zostaniemy zapakowani do zbiorowej taksówki sogethew i zawiezieni pod same drzwi hotelu. Nic prostszego. Może damy 100-300 baht więcej niż w przypadku jakbyśmy sami sobie organizowali przejazd, a nie stracimy na pewno nerwów. Prywatne busy w należności od ceny i naszych umiejętności negocjacyjnych kosztują 450-550 baht. Do tego należy doliczyć cenę promu i sogethew. Często hotele mają dobre pakiety i da się zamknąć całość w 500- 600 baht. Zawsze warto też negocjować cenę. W tej opcji niestety, ale nie ma nocnego transportu, więc na podróż zmarnujemy sporą część dnia.  Na wyspie powinniśmy być w zależności od sytuacji na drodze między 14, a 16h.

 

Ale jeżeli chcemy dojechać na własną rękę to mamy kilka opcji.

Najpierw musimy dotrzeć do miejscowości Trat skąd odpływają promy na wyspę.  Trat jest znane z tego, że zatrzymują się w nim ludzi robiący tzw. visa run do Kambodży. Jest tam tanio, ale nikt się nie robi postoju na dłużej. Przystań skąd odpływa prom leży w pewnej odległości od miasta ( jakieś 15-20 min jazdy).

Można do Trat dolecieć samolotem linii Bangkok Airways, lub dojechać autem, minibusem lub autobusem. Loty nie należą do najtańszych, więc większość podróżujących wybiera transport lądowy.Lotnisko od przytani dzieli jakieś 30 minut jazdy, można wtedy skorzystać z transferu minibusem Bangkok Airways. Bilety bukujemy wcześniej lub na miejscu na lotnisku. Lepiej to zrobić niż korzystać z usług chamowatych taksiarzy z Tratu, którzy jakby mogli to by obdarli białego do samych kości.

Publiczne autobusy odjeżdżają z dworca Ekkamai w Bangkoku. Mają numer 999 i są prowadzone przez rządową firmę ‘Transport Co. Ltd’. Planowo odjeżdżają o 07:45 i o 09:00 i zatrzymują się w przystani oraz w Trat.To dobra opcja dla tych którzy by chcieli się dostać na wyspę od razu z lotniska  Suvaranbhumi. Autobus przejeżdża przez jego terminal transportowy o 08:20 i o  09:45. Trochę trzeba iść, jakieś 15 minut. Dopytajcie się dokładnie na informacji.  Z Ekkamai odjeżdżają również minibusy, które jadą szybciej niż autobus. Cena za przejazd wynosi 300baht. Pamiętajcie, że autobusy w Tajlandii na długich trasach zawsze robią 15-60 minutową przerwę w ‘bezpiecznej przystani’, gdzie jest dużo jedzenia, sklepów oraz toalet. Na pokładzie państwowego autobusu dostaniemy przekąski i wodę. Na pokładzie minibusa nie rozdają żadnych frykasów. Czas przejazdu do przystani wynosi 5-6 godzin.

Podobno jeszcze jeździ nocny autobus Cherdchai Private Bus Company z dworca Ekamai o 23.30 i i 05.00 jest już w Trat. Czytałam jednak o nim, zaś nigdy nim nie jechałam, ani nie znam nikogo kto by wiedział, że na pewno kursuje.

Jeżeli wolisz wziąć taksówkę z Bangkoku do przystani w Trat to po mocnych negocjacjach powinno stanąć na cenie 3500-4000baht.

Prom na Koh Chang kosztuje 80 baht  w jedną stronę. 140 baht w obie strony. Po przybyciu na wyspę, możemy skorzystać z taksówki zbiorowej( innych tam nie widziałam), ale możemy ją zamówić tylko dla siebie. Wygląda ona jak skrzyżowanie osobówki z paką.

 

Udanej podróży!

 

Jak się dostać z Bangkoku na Koh Chang
Jak się dostać z Bangkoku na Koh Chang

 

 

Wybierasz się do Tajlandii? Może zainteresuje Cię artykuł:

 

 

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Hej. Wybieramy się w styczniu na Koh Chang. Oczywiście będziemy się chcieli dostać tam bezpośrednio z lotniska z BKK (nie będziemy tam nocować). Słyszałam, że można kupić taki pakiet transferowy (czy nie wiem, jak to nazwać), czyli transport na ten drugi dworzec, autobus, prom. Wiesz coś na ten temat?

    1. Hej! Jadą dwa autobusy rano z lotniska na przystań w Trat, skąd odpływa prom na Koh Chang. przejeżdżają przez terminal transportowy o 08:20 i o 09:45. to jest publiczny autobus. Nie wiem czy coś się zmieni do stycznia. Możecie jeszcze wykupić transfer minibusem przez agencje, ale one jeżdżą tylko z samego rana, a popołudniu nie ma nic. Ewentualnie możecie wynająć taksówkę. Udanej podróży!

  2. Pożyteczny wpis;) można sprawdzić w Internecie rozkład autobusów z lotniska do Koh Chang? Znalazłam tylko, ze jadą albo o 7:50, 11 i 14 a na drugiej stronie tylko 7:50… wiec nie wiem czy się zmienil rozklad czy nie trafilam na wlasciwy…chcialabym tak kupic bilet lotniczy, zeby prosto z lotniska jechac bez wracania na Ekkamai..
    Ile kosztowal autobus, którym jechałaś i ile trwala podróż?
    Pozdrawiam

    1. Hej!Cena za przejazd wynosi 300baht, autobus jedzie 5-6h. Niestety nie znalazlam rozkladu jazdy w Interneciem. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Close Menu