Przewodnik po Madrycie- atrakcje i zwiedzanie
Przewodnik Po Madrycie

Przewodnik po Madrycie- atrakcje i zwiedzanie

Przewodnik po Madrycie zabierze was do jednego najlepszych miast do życia w Europie. Stolica, ale jaka inna. Bez spiny, za to z bogatym życiem nocnym i uśmiechniętymi mieszkańcami.   Przeczytaj ‘ Przewodnik po Madrycie’ i zobacz atrakcje Madrytu, których nie można przegapić.

Po pierwsze i najważniejsze Madryt to miasto barów. Jeżeli myślisz, że pójdziesz do Palacio Real i na Plac Mayor, a do baru nie wstąpiłeś, to tak jakbyś oglądał mistrzostwa świata bez finałowego meczu. Takie rzeczy wybacza się tylko Asertywnym Abstynentom. Rozgrzeszy cię tylko piknik w parku Retiro, ale o tym później.

Malasana to dzielnica nocna, barowa, tętniąca życiem. Tutaj poczujesz atmosferę życia w Madrycie. W zasadzie to nie ważne w który próg wstąpisz. Ważne że wstąpisz.

Muzeum Prado– warto podziwiać najwspanialsze dzieła hiszpańskich malarzy i mistrzów renesansu i średniowiecza i baroku. Największe wrażenie robią obrazy Goi, na żywo naprawdę uderzają w głąb serca.  W-S-P-A-N-I-A-Ł-Y tryptyk Ogród Rozkoszy Ziemskich Boscha. Nawet nie wiedziałam, że w wersji live zamyka się i skrzydła są malowane z tyłu. Zmysłowe obrazy Rubensa.  Do muzeum można wejść za darmo na ostatnie dwie godziny, ale z godzinę trzeba wcześniej się ustawić w kolejce. Żeby zobaczyć wszystko trzeba poświęcić co najmniej 6 godzin, o ile lubisz się przyglądać, a nie tylko wchodzisz i wychodzisz przez sklep z pamiątkami.

Ogród Botaniczny– tuż tuż przy Muzeum Prado. A co tam kwitnie? Ano zależy od pory roku! Wjazd 4 euro.

Pałac Królewski- architekci tego pałacu wzorowali się na francuskich pałacach, które zwalały z nóg przepychem. W tamtych jednak z powodu grabieży Rewolucji za dużo wnętrz nie uświadczymy. Ale w za to w Madrycie…!  Król Hiszpanii na szczęście w Pałacu Real nie mieszka, na czym korzysta się podwójnie, turyści się cieszą, budynek sam na siebie zarabia, a i tak ważne uroczystości się w nim odbywają. Pałac zachwyca swoim bogactwem już z daleka. Wnętrza są bardzo ciekawe.  Niestety nie wolno robić zdjęć. Pewnie jesteście ciekawi, co tam mają dobrego.. Najbardziej podobała mi się sala w rokokowym stylu, cała w finezyjnych zawijasach, następnie gabinet porcelanowy, piękny. Dekoracje chociaż w barokowym stylu to dość się różnią od tych znanych z Francji czy Austrii. Świetna palarnia! To właśnie kwintesencja Hiszpanii. Kolory, kolory! W sali z koroną genialny stół sfinksów. Co ja bym dała, żeby taki mieć!

Przewodnik Po Madrycie

Świątynia Debod. Starożytna świątynia z II wieku podarowana Hiszpanii przez Egipt. To miejsce wygrywa w moim prywatnym rangingu ze względu na atmosferę najlepszego leniwego popołudnia w Madrycie. W jej pobliżu usłyszymy niejednego utalentowanego grajka, posiedzimy, pogadamy o niczym i o wszystim, a na deser obejrzymy piękny widok na miasto.

Przewodnik Po Madrycie
Przewodnik po Madrycie- Świątynia Debo

Katedra la Almudena – stoi tuż przy Pałacu Królewstki i tak samo jak on jest monumentalna. W katerze możemy zwiedzić za darmo ciekawą kryptę. Budowa katedry trwała prawie 300 lat i zakończyła się w XIX wieku. Wnętrze katedry jakoś mnie nie powaliło na kolana, kryptę warto zobaczyć.

Przewodnik Po Madrycie
Przewodnik Po Madrycie- Katedra

Park Retiro jest jednym z najpiękniejszych parków w Europie. Ma wszystko czego można chcieć od miejskiego parku: lasek, finezyjny ogród z cyprysami uformowanymi w brokuły, sadzawkę gdzie możemy przepłynąć się łódką. Szklany Pałac w stylu secesji, ruiny, kolumnadę w sam raz na zdjęcia, trawnik ze stokrotkami, gdzie możemy się rozłożyć i piknikować. A jak nam braknie napitku to zaraz zjawi się pan sprzedawca z asortymentem. Ten park oddaje lekki klimat stolicy Hiszpanii.

Muzeum Królowej Sofii– Zbiory celują w XX wiek, a w szczególności w dadaizm i kubizm. Możemy zobaczyć wiele nieznanych dzieł Picassa i Dalego. Warto. Poza tym ciekawe wystawy czasowe, choć daleko im do paryskiego Centre Pompidou. Na obejrzenie trzeba poświęcić co najmniej 1-2 h. Wg mnie muzeum jest źle zorganizowane, i dużo czasu upływa na przemieszczanie się. Nie wiem czy zawsze tak jest, ale kiedy byłam, to część wind jeździła tylko z 1 na 2 piętro, a żeby wjechać na 4 trzeba było przejść pół budynku. Wielkiego budynku.

Plaza Mayor– Położony w samym sercu miasta, kiedyś był  permanentną sceną widowisk. A to corrida, a to przedstawienie, a to koronacja, a to egzekucja.  Dziś te elegancki, wyrafinowany plac na którym co najwyżej ktoś zagra. Na placu widzimy:

  • Casa de la Panadería. Czyli Dom Piekarnii. Ten budynek. Budowano go do 1590 roku i przez pewien czas był najważniejszą piekarnią w mieście. Kiedyś społonął, innym razem się zdewastował, ale władze miasta wezwały dzielnych artystów, którzy pod przewodnictwem  Carlosa Franco  w 1992 roku pokryli fasadę malunkami postaci mitologicznych związanych z historią Madrytu i Placu Mayor.
  • Pomnik Filipa III na koniu dar od księcia Florencji dla króla Hiszpanii
  • Łuk de Cuchilleros: łuk  w różowej kamienicy (w sumie to łososiowej) będący najbardziej znanym wejście na plac. Nazwa pochodzi od ulicy, z którą się komunikuje, ulicy Cuchilleros.
Przewodnik Po Madrycie
Przewodnik po Madrycie- Plaza Mayor

Lavapies -to swoboda. To bary, to graffiti, to miasto na luzie za dnia i nocą. W samym centrum.

La Latina sąsiaduje z Lavapies. Na wąskich uliczkach stoją kolorowe kamienice. Między nimi tarasy. Tapasy, napoje. Życie.

Miejskie targi. Od naszych różnią się zadaszeniem i stylowym jak na targ budynkiem. Ale czym była by otoczka bez ciekawego wnętrza! I tu mamy lepiej! Gdzieniegdzie możemy zasiąść na wysokim stołku, napić się wina, przegryźć serem czy wędliną. Najbardziej popularny targ to Sain Miguel

Peurta del Sol– Plac a na nim zawsze bardzo dużo ludzi, przebierańców, grajków. Centrum szopingu z sieciówkami, jak w każdym większym mieście w prawie każdym kraju. Jeśli zastanawiacie się gdzie jest Primark w Madrycie?? to właśnie w tych okolicach. Spod poczty na placu liczy się odległości do innych miast. Znajdziecie tam tablicę z info, że to punkt zerowy. Poza tym największą atrakcją placu jest miś wspinający się na drzewo truskawkowe. Dobre co? Też chce takie drzewo! Niestety to tylko rzeźba symbolu Madrytu.

Dalej niż w centrum

Most Toledo– coś na kształt Mostu Nowego w Paryżu. Idealny dla par i na sesję zdjęciową

Muzeum Sorolla– gratka dla miłośników sztuki. Aż dziwne, że Sorollo nie jest tak znany jak Monet czy Manet! Jego płótna są wiatrem malowane. Nic dziwnego, że we wnętrzach wstawiono kopię Nike z Samotraki, jak nieznany rzeźbiarz stworzył kobietę której ciało muska wiatr, tak Sorollo tworzył portrety, scenki z życia codziennego zatrzymane w jednej sekundzie. Jakby ujęte przypadkiem. Do muzeum wejdziemy przez cudowny ogród, prawdziwą oazę spokoju w wielkim mieście, w bezdusznej monumentalnej dzielnicy. Jeżeli szukacie inspiracji na urządzenie własnego zieleńca to na pewno ją znajdziecie

Matadero– centrum sztuki i życia okołosztukowego w dawnych budynkach rzeźni (ładnych!) Wydarzenia typu kino za free. Koncerty. Dobra opcja dla znających hiszpański i dla tych którzy szukają wydarzeń.

Stadion Real Madryt – Stadion możemy zwiedzić w czasie kiedy nie ma meczu, w tym szatnię piłkarzy, pokój rekreacyjny, muzeum, wejście piłkarzy prowadzące na murawę, salę konferencyjną, etc. Dojazd:  Metro 10Estación de Santiago Bernabéu , autobusy linii 14, 27, 40, 43, 120, 147 i 150

Madryt Q&A

Czy Madryt to dobre miasto na rower? Nieee, często jest pod górę, a do tego upał i słońce takie, że się można rozpłynąć i wtopić w asfalt. Są miejsca gdzie jest płasko, np. okolice Muzeum Sorolla, a w Centrum, Lavapies, Atocha może nie być lekko bez kondycji.

Czemu wszędzie stoją figury takie jak ta:

przewodnik po Madrycie

Toż to infantki! Czyli dzieci królewskie. Czy pamiętacie najsłynniejszy obraz Velazqueza? Ten kiedy malowanie pary królewskiej przerwało nagłe wtargnięcie małej infantki ze świtą. Nie? To patrzcie!

Przewodnik po Madrycie
Przewodnik po Madrycie. Fragment ‘Infantek’ Velazqueza
Przewodnik po Madrycie
A na deser wersja obrazu namalowana przez Picassa, straszna, nie?

Czy w Madrycie jest bezpiecznie? Chyba nawet bardziej niż w Polsce. Nie do porównania z Francją, gdzie ogólnie jest lipa. Do tej pory słyszałam o jednym wyrwaniu torebki bez pobicia.

Czy istnieje możliwość zamachu? A gdzie nie istnieje? ETA się oficjalnie rozwiązała, więc nie spodziewamy się wybuchu w metrze, nie ma też tylu turystów co w Barcelonie.

Czy jest problem  z imigrantami? Madryt nie ma takich problemów jak Paryż, Marsylia,  Londyn czy Amsterdam.

Czy w Madrycie jest drogo? Ceny są porównywalne do dużych miast w Polsce. Więcej zapłacimy za transport i wstępy. Chociaż łatwiej o darmowe wejścia.

Co mi przeszkadza w Madrycie?

-Zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach po 22h. Na szczęście w małych sklepach z reguły sprzedają.
– Duże odległości. Często lepiej jechać transportem publicznym niż iść na piechotę

-Zimno. Tak dobrze czytasz! Wszyscy moi znajomi narzekają na letnie upały, ale kiedy jest zimno to jest ZIMNO.  Wręcz byłam zszokowana tym, że niby Madryt jest dalej na południe niż Barcelona, a wcale cieplej nie jest. Klimat jest tu surowy, albo grzeje, albo ziębi. I jest sucho.

– niektóre budynki, ulice są wielkie, masywne, przytłaczające

Co mi się podoba w Madrycie

-Jest bardziej autentyczny niż zalana obcokrajowcami Barcelona

-Dużo wydarzeń i wystaw jest za darmo

-super miasto, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie

-dobra atmosfera, ludzi są mili, uśmiechają się, jest dużo barów

-jak na zachodnią stolicę nie jest drogo

-gadają po hiszpańsku, a nie w dialekcie którego nie idzie zrozumieć

-jest ogrzewanie ( rzecz nie tak ewidentna w Barcelonie zimą)

-jest czysto

Przewodnik Po Madrycie
W Muzeum Sorolla

Przewodnik Po Madrycie

Przewodnik Po Madrycie
Atrakcje Madrytu na  Placu Mayor

 

Darmowe muzea w Madrycie:

Muzeum Sorolla jest za darmowe sobotnie popołudnia i Niedziele

Muzeum Prado jest za darmo na 2 h przed zamknięciem, kolejka jest ogromna i wolno się posuwa

Muzeum Królowej Sofii jest za darmo w niedzielę

Museum Thyssen-Bornemisza: za darmo w poniedziałki od  12:00 do 16h

Muzeum Walk z Bykami, adres Plaza de Toros Monumental de las Ventas jest zawsze za darmo

Muzeum Arte Público, Paseo de la Castellana, 41 też jest za free, podobnie jak

Muzeum w Parku Retiro

Anden O- darmowe muzeum a w zasadzie bardzo stara stacja metra, Plaza Chamberi, godziny wtorek-pt: 11  – 19, weekendy i wakacje: 11– 15h

Świątynia Debod Calle Ferraz, 1

Kapliczka San Antonio de la Florida Glorieta San Antonio de la Florida, 5

Pełna lista darmowych atrakcji w Madrycie pojawi się niedługo 🙂

Praktyczne informacje:

15 maja odbywa się wielkie Święto Izydora, w weekend i dni poprzedzające jest dużo darmowych atrakcji

18 maja jest Dzień Muzeów i bardzo wiele możemy zwiedzić za free

Więcej informacji o wydarzeniach gratis znajdziecie na stronie Mardrid Gratis

Największy pchli targ El Rastro  odbywa się w niedzielę, możemy pobuszować na jednym z 3500 stoisk.

Dworców autobusowych jest kilka, podobnie ze stacjami kolejowymi. I często długo się do nich jedzie.

Dużo jest kieszonkowców, którzy wyglądają na bardzo miłych i porządnych ludzi, którzy przez ‘przypadek; doprowadzą do bliskiego kontaktu fizycznego, np, coś rozlewając, albo ocierając się w tłumie będą chcieli skroić nam portfel

Ubrania w hiszpańskich sieciówkach typu Bershka są tańsze niż w Polsce, wino też jest tańsze.

 

Dodaj komentarz

Close Menu