Polskie jaskinie

Polskie jaskinie

 

Cudze chwalicie, a swego nie znacie! Muszę się Wam opowiedzieć, że ostatnio podczas zwiedzania imponującej jaskini Żółtego Smoka w Chinach, znajoma Chinka perrorowała: bla bla to jaskinia krasowa! Takie jaskinie to tylko w Chinach! Co??? To wy macie w Polsce jakieś jaskinie?? Musiałam szybko kontraatakować i wytoczyłam ciężkie działo w postaci ostatniej ekspedycji Krzysztofa Starnawskiego do największej jaskini podwodnej tuż obok naszej granicy.  I wstyd się przyznać, ale nigdy wcześniej nie odwiedziałam żadnej jaskini w Kraju nad Wisłą.. Teraz już nadrabiam. Zapraszam Was na krótki przegląd najbardziej znanych polskich jaskiń.

Jaskinia Łokietka jest najbardziej znaną jaskinią na terenie Ojcowkiego Parku Narodowego. Park  jest bogaty w jeszcze 600 innych jaskiń i grot.  Zimą śpią w niech zahibernowane nietoperze, by latem wyfrunąć na swieże powietrze.

Legenda mówi, że król Polski Władysław Łokietek ukrywał się w tej jaskini przez 6 tygodni. Ze względu na zimno (8 °C) i wilgoć nie było to takie proste, nawet człowiek pierwotny nie chciał specjalnie tam mieszkać i tylko  okazjonalnie się chronił w tej zimnicy. No, ale co zrobić kiedy ściga cię armia krwiożerczych wojaków? Łokietek do jaskini został spuszczony z góry między skałami znajdującymi tuż przy wejściu, dzięki czemu wielka pajęczyna zasłaniająca wejście nie została zniszczona; a ścigający widząć jej nienaruszony stan uznali, że niekogo nie ma w jaskini i jej nie przeszukali. Dziś możemy zobaczyć, która sala służyła za królowi za kuchnię, salon czy jadalnię. Szata geologiczna jaskini jest uboga, a to z tego względu, że turyści w XIX wieku mieli zwyczaj odrywać stalaktyty i stalagmity, a następnie zabierać je do domu na pamiątkę.

Wejścia co godzinę z przewodnikiem, czas zwiedzania 30 minut. cena biletu normalnego 8zł (2017)

Jaskinia Raj– Po wygnaniu z raju pierwsi ludzie poszli..? No właśnie gdzie? Może do jaskini Raj? Zamieszkiwana niegdyś przez Neandertalczyków, jest jedną z największych atrakcji ziemi Świętokrzyskiej, a dokłądnie miejscowości Chęciny. Wśród polskich jaskiń wyróżnia ją bogata szata naciekowa.

Jaskinia Niedźwiedzia w sudeckim Kletnie ciągnie się przez 3 kilometry. Jakie niespodzinki niesie jej trasa? Tego można dowiedzieć się zwiedzając wyłącznie z przewodnikiem. A to ze wzgledu na występownie w niektórych jej miejscach pomieniotwórczego gazu radonu W Jakini odkryto mnóstwo szczątków prazwierząt z plejstocenu, jak np. niedźwiedzia jaskiniowego. Uroda i niesamowitość elementów naciekowych wymiata w kosmos.Co ciekawe w jaskini speleoldzy ciągle odkrywają nowe korytarze i komnaty.

Jaskinia Wielka Śnieżna to największa polska jakinia, nagłębasza, pełna tajemnic. Składa się w zasadzie z 5 jaskiń, Wstęp tylko dla osób z uprawnieniami

Dodaj komentarz

Close Menu