Kek Lok Si na Penang

Kek Lok Si na Penang

Wybierasz się na Penang? Ta malezyjska wyspa to nie tylko Georgetown! Jakie są jeszcze atrakcje na Penang? Najpiękniejszą jest z pewnością Kek Lok Si- buddyjski klasztor, który warto odwiedzić ze względu na jego kolory i ogród. To idealne miejsce na zdjęcia!

Po chińskim Ta’erze i hongkońskim Western Monastery myślałam, że sobie już odpuszczę na całe życie zwiedzanie klasztorów, ale skusiłam się i nie pożałowałam, bo malajski Kek Lok Si jest po prostu wspaniały. Jego kolorowe i strzeliste budowle widać już z daleka jak się jedzie autobusem. Ten największy buddyjski klasztor w Penangu został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku i ściągają do niego pielgrzymki z całej Azji Południowo Środkowej i Hongkongu. Na szczęście, kiedy go odwiedziłam było dość pusto, tylko trochę Chińczyków cykających sobie fotki.

W jednej sali kilkuosobowa grupka mnichów i gości w koszulkach śpiewała mantry, a jedyny mnich w żółtej szacie rytmicznie potrząsał co jakiś czas dzwonkiem. W sąsiednich pomieszczeniach dymiły się kadzidła, a sprzedawcy dewocjonaliów ubijali interesy. Słychać było też gongi i misy tybetańskie uwalniające się z głośników. Bo można też było kupić wszelką muzykę buddyjską i nie tylko. Stragany na naszych odpustach mogłyby się schować przy takiej ofercie.

Kek Lok Si to nie tylko religijna twarz buddyzmu, to niekończąca się feria barw, to radość. Wszak Chińczycy uwielbiają mieć wszystko na bogato, głębokie indygo, nabrzmiałe czerwienie, mocne żółcie, meksykańska malarka Frida Khalo by się tu zakochała.
Szalenie ciekawa jest pagoda, pierwszy level najbardziej zajeżdżający mi orientem jest w stylu chińskim, drugi w tajskim, a czubek w birmańskim.

Jej wnętrze wypełniają setki wizerunków Buddy. Całe ściany są pokryte ‘tapetą’ w Buddę. To drugie tak zachwycające ‘wybuddowanie’ przestrzeni jakie zobaczyłam po słynnych grotach Mogao, największym na świecie zabytku sztuki buddyjskiej. Tamte groty wykuwane na brzegu pustyni od IV wieku zostały tak ozdobione, tyle, że wskutek wieloletniego wyniszczenia część Buddów zmieniła kolor skóry na czarny, część została wręcz odrąbana i wywieziona przez amerykańskich i brytyjskich’ strażników sztuki’.

penang kek lok si

To wspaniałe, że zapoczątkowana w dalekim średniowieczu tradycja zdobienia świątyni została zachowana i dostaliśmy obraz czegoś być może na zawsze utraconego. Bo Mogao w północnych Chinach niszczeją na potęgę, być może niedługo już nie zobaczymy. Wokół pagody zbudowano coś na kształt rajskiego ogrodu. Głośno świegotają puszczane z głośników ptaszki, w akwariach pływają rybki. Przed Pagodą ustawiono rzeźbione żółwie, kępami posadzono żółte i czerwone hibiskusy o kwiatach wielkich jak dłonie.

Kolejne hale zdobią bogato rzeźbione kolumny i fasady opowiadające przeróżne historie.

Kek Lok Si warto zwiedzić dla samego ogrodu. Tak zachwycających kwiatów nie widziałam jeszcze nigdy. Roje ogrodników uwijały się przy ich pielęgnacji jak w ulu.

 

Chciałabym zwiedzić Kek Li Si w czasie chińskiego Nowego Roku. Wtedy przez 30 kolejnych dni rozświetlają go tysiące świateł.

Dojazd:

Z Georgeotown autobusami 203,204,502.
Koszt dojazdu: 2 myr
Wstęp do świątyni jest darmowy, trzeba tylko płacić za zwiedzanie pagody 2myr. Warto.

penang kek lok si

penang kek lok si
Różne kultury, różne znaczenia tych samych symboli
penang kek lok si
Jeśli widzisz to z okna autobusu, to znaczy, że pora wysiadać

penang kek lok si

penang kek lok si

 

penang kek lok si

penang kek lok si

penang kek lok si

penang kek lok si

penang kek lok si  penang kek lok si

penang kek lok si

penang kek lok si

penang kek lok si
Komu nie marzy się tak pięknie ozdobiona ławeczka w ogrodzie

penang kek lok si

penang kek lok si

penang kek lok si

penang kek lok si

penang kek lok si

penang kek lok si
Widok na Penang

penang kek lok si

Wybierasz się do Malezji? Może zainteresuje Cię artykuł:

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu