Ogrody Keukenhof – z miłości do tulipana
Ogrody Keukenhof

Ogrody Keukenhof – z miłości do tulipana

 

7 milionów cebulek

Jeśli wiosna to tulipany,a jeśli tulipany to tylko Holandia. Chociaż słodkie owoce w zimnej i deszczowej Holandii raczej nie wyrosną bez szklarni i tony nawozu, to kolorowe i pstrokate kwiaty jakby zmieniające zimno w swą urodę mają się tu doskonale.

Najlepsi hodowcy ochoczo dostarczają cebulki za darmo do ogrodu, w końcu nie ma lepszej reklamy niż barwny kwiat mrugający do spacerowiczów. Od czasów pierwszej wystawy ogród odwiedziło już 50 milionów turystów. Choć rośliny są te same to co roku 30 ogrodników układa 7 milionów cebulek w nowe konstelacje. Każdej wiośnie w Keukenhof towarzyszy inny temat przewodni. W 2017 będzie to Holenderski Design.

Dywany, kobierce, klomby, rabatki, mozaiki, a między nimi pawilony, gdzie pysznią się storczyki, uwodzą zapachem lilie, zadają szyku anturia, puszą się amarylisy.

Gwoździem programu jest wielka parada kwiatowa, kiedy pośród wiwatującego tłumu przejeżdżają udekorowane kwiatami platformy i pojazdy.

Ogrody Keukenhof

 

Ziołowy ogród księżnej

Keukenhof znaczy tyle co ogród kuchenny. Wiedzcie, że na tych terenach  w średniowieczu kuchcikowie księżnej Jakoby zanurzali swoje palce w zieleni  by wyrwać trochę ziół do obiadu. Później włości znalazły nowych właścicieli, dla których  na początku XIX wieku Zocher, gwiazda architektury krajobrazu zaprojektował nowy ogród w angielskim stylu. To wtedy trawnikami Keukenhofu, pomiędzy jego drzewami, między sadzawkami zaczęła płynąć kolorowa rzeka wielobarwnych kwiatów. Tradycyjnie królowały powszechnie uwielbiane w Niderlandach tulipany, żonkile, hiacynty. W 1949 po raz pierwszy zorganizowano w Keukenhof wystawę tulipanów.Ta od razu zdobyła serca Holendrów na czele z rodzina królewską, która wystawę objęła patronatem.

 

Tulipanowe szaleństwo

Na  punkcie tulipanów Holendrzy mają bzika już od XVI, kiedy to sprowadzono je z Bizancjum. Pod koniec wieku w Niderlandach wybuchło szaleństwo tulipanowe, cebulki były cenniejsze niż złoto.Kwiaty tych najdroższych zakwitając przybierały pstrokate barwy szlachetnego marmuru. Niełatwo było jednak przewidzieć w tamtych czasach koloru na podstawie wyglądu cebulki. Nic dziwnego, że wielu traciło majątki, tam gdzie inni przypadkiem dorabiali się fortuny.  Ceny podbijano bez końca. Więcej i więcej! Szalona bańka spekulacji w końcu pękła i  nastąpił wielki krach na giełdzie tulipanowej. Tulipomania choć w o wiele mniejszej skali przetrwała do dziś.

Ogrody Keukenhof

 

Szczypta informacji praktycznych

Ogrody znajdują się Lisse między Amsterdamem i Hagą, są otwarte każdej wiosny przez dwa miesiące. Z uwagi na hordy turystów najlepiej zwiedzać je poza weekendami. Nie liczcie jednak na to, że będziecie sami w ogrodzie.  Chociaż park został tak zaprojektowany, że kiedy jedne cebulki przekwitają to drugie już rozchylają pąki, to najlepiej zwiedzać w środku czasu otwarcia. Keukenhof można przemierzać pieszo, rowerem, a nawet łódką. Dojazd: pociąg z Amsterdamu w stronę Leiden, a następnie autobus.

Strona ogrodów: https://www.keukenhof.nl/

 

Ogrody Keukenhof   Ogrody Keukenhof

Ogrody Keukenhof Ogrody Keukenhof

Ogrody Keukenhof

Ogrody Keukenhof

 

Wybierasz się do Holandii? Może zainteresuje Cię artykuł:

 

Dodaj komentarz

Close Menu