5 mniej znanych miejsc w Amsterdamie, które warto zobaczyć

5 mniej znanych miejsc w Amsterdamie, które warto zobaczyć

 

Amsterdam Noord

Amsterdam Noord to tak jakby inne miasto w Amsterdamie. Uwiódł mnie spokojem, pleniącą się wszędzie zielenią, brakiem szturmujących resztę miasta turystów.

Żeby się tu dostać trzeba się przeprawić darmowym promem zza Centraal Station. Kiedyś Noord był industrialną dzielnica, dziś kusi swoją subtelnością. Porzucone magazyny i fabryki opanowali artyści i młodzież tworząc tu galerie, skateparki, kreatywne star-upy. Często odbywają się tu festiwale, pokazy filmowe. De Ceuvel, Studio XYZ AMS, kraftowe piwo w Oedipus Brewing, to tylko niektóre z powstałych inicjatyw.

Raz na czas odbywa się w Ij Hallen największy pchli targ w Europie https://ijhallen.nl/en/

Warto tez wpaść po świeże produkty w tym smażoną rybkę na lokalny targ Mosplein i sprawdzić gorące miejsce na mapie miasta kolorowy bar- kafejkę Noord to Cafe de Ceuvel.

 

 Eastern Docklands

Będąc w Amsterdamie warto odwiedzić Wschodnie Doki. Mieszkańcy uwielbiają nowoczesną architekturę, więc mamy niepowtarzalną okazję przejść się po szalonym czerwonym moście i obejrzeć finezyjne bryły nowych budynków. Między nowoczesnymi domami wyrosły nowe muzea i kafejki, czyniąc tą okolicę jedyną w swoim rodzaju.

 

Tuschinski Theatre

Tuschinski Theatre jest wyjątkowym kinem. Już z daleka naszą uwagę przykuwa niezwykła architektura budynku będąca pomieszaniem Amsterdamskiej Szkoły, Art Nouveau i Art Deco.

Kino założył w latach 20stych polski Żyd Abraham Icek Tuschinski, który wraz z nadejściem nowej technologii- kina marzył o wielkim sukcesie. Tuszyński urodził się w Brzezinach pod Łodzią, ale osiadł w Rotterdamie, gdzie otworzył swoje pierwsze kino, a kiedy mu się powiodło założył kolejne tym razem w Amsterdamie. Była to prawdziwa świątynia kina. Główna sala może pomieścić aż 1290 widzów, którzy mogą oglądać filmy siedząc na wielkich fotelach, w lożach i na balkonach, jak w teatrze. Dekoracja wnętrz uwodzi secesją wyrytą w drewnie. Nie ma drugiego takiego kina! Historia Tuszyńskiego ma smutne zakończenie, podczas II Wojny Światowej został wraz z rodziną wywieziony do Obozu w Oświęcimiu, gdzie został zamordowany.

 

Targ Albert Cuyp

Albert Cuyp Market to targowisko, na którym można poczuć ducha Holandii, możemy tu kupić pyszne sery, świeże śledzie, słodkie wafle z polewą, niedrogie ubrania oraz pogadać ze sprzedawcami. Targ mieści się niedaleko Browaru Heinekena w kultowej dzielnicy De Pijp. W okolicy nie brakuje przyjemnych barów i kafejek.

Warto wiedzieć, że Holendrzy słyną ze skąpstwa, więc targowanie do upadłego będzie jak najnormalniej widziane.  Albert Cuyp działa przez 6 dni w tygodniu, nieczynny jest tylko w niedzielę. Warto też zajrzeć na pobliską ulicę Eerste van der Helststraat, gdzie działa mnóstwo sklepów i barów.

Adres: Albert Cuypstraat, 1073 BD Amsterdam, Holandia

 

Muzeum Sztuki Fluorescencyjne

To muzeum zostało poświęcone szalonym barwo mieniącym się w świetle UV.  Możemy w nim przeżyć bardzo unikalne i niesamowite doświadczenie. Oprowadzający mówi z wielką pasją o sztuce fluorescencyjnej.

Adres: Tweede Leliedwarsstraat 5 Hs., 1015 TB Amsterdam, Holandia

 

Wybierasz się do Amsterdamu? Może zainteresują Cię inne artykuły:

Amsterdam grzechu wart- najważniejsze atrakcje

Ogrody Keukenhof – z miłości do tulipana

Dodaj komentarz

Close Menu