Nicea – przewodnik

Nicea – przewodnik

 

Prawdziwa królowa Lazurowego Wybrzeża! Bywanie w Nicei jest do tego stopnia wyznacznikiem statusu u Rosjan, że w dobrym tonie jest sobie kupić w niej mieszkanie. Dlatego niektóre agencje nieruchomości mają ogłoszenia na witrynie wypisane tylko cyrylicą.  Nicea to też miasto ulubione przez artystów i literatów. To w niej tworzył Matisse, tu się przeprowadził Mrożek.  Mnie zachwyciła swoimi intensywnymi kolorami i klimatycznymi miejscami, zaułkami, starym miastem, pięknym położeniem.

Nicea nie jest wielka. Nie jest też mała. Jest w sam raz, żeby w niej spędzić wakacje na Lazurowym Wybrzeżu. A co ciekawego możemy w niej zobaczyć i robić?

nicea

 

Atrakcje w Nicei

Wizytę w mieście zacznijmy od spaceru po Promenadzie Anglików. Ta ciągnąca się kilometrami wzdłuż lazurowego morza promenada jest symbolem miasta. Rozpoczyna się w centrum, a w jej okolicy ulokowały się topowe hotele i sklepy.Warto zatrzymać się przy słynnym hôtelu Negresco, który ozdabia wspaniały ogród.

Zwróćmy uwagę na Kościół Rosyjski-  bajeczną  katedrę prawosławną, która jest największą w tej części Europy. Ufundował ją car Mikołaj II jako apel pro rewolucyjny na Lazurowym Wybrzeżu. Zrobił to zanim w Rosji wybuchła rewolucja.

Ach, ten targ! Cours Saleya…

Od wtorku do niedzieli odbywa się tu kolorowy targ, na który grzechem byłoby nie zajrzeć. Sprzedawcy układają w rzędach rozkwitnięte fiołki, bukiety z gerber, wijące się na płotkach czerwone Sundaville. Na kramach piętrzą się przyprawy: czerwony pieprz, marokański kumin, w koszach wylegują się równo ułożone figi, winogrona, truskawki, na stosach piętrzą się cytryny i pomarańcze, z których przecież słynie ten region. Obok wesoły pan układał suche kiełbasy i słoiki z pasztetem. Mijałam niekończące się selekcje oliwek i chrupiących pieczyw, kolorowe marcepany. W poniedziałki ich miejsce zajmują obrazy, antyki i bibeloty, kupujący przeczesują stoiska w poszukiwaniu skarbów z dawnych czasów. Warto wiedzieć, że Cours Saleya był pierwszy targiem kwiatów ciętych na świecie!

Plac pachnie aromatyczną kawą. Otaczają go Ponchettes, czyli domy rybackie, które po renowacji goszczą galerie sztuki i klimatyczne kawiarnie. Tętniące życiem wieczorami. Pełne gwaru rozmów. Tuż obok znajduje się barkowy kościół zlokalizowany na ulicy Rue Saint-François de Paule, zobaczmy jak jego wnętrze olśniewa bogactwem.

Zaraz za Cours Saleya rozpoczyna się stare miasto ze swoimi wąskimi uliczkami, kamienicami odzianymi w ochrę i oferującymi odrobinę cienia w spiekocie południa; z Pałacem Sprawiedliwości, z wieloma kościołami, na czele z  Il Gesu i Sainte-Réparate, z kafejkami, z restauracjami, z butikami.

Tuż przy Muzeum Matissa znajdują się nastrojowe ruiny starożytnych term.To jedna z największych pozostałości po rzymskim mieście Cemenelum, które tu stało pomiędzy I a IV wiekiem. Był tu kiedyś też amfiteatr spływający krwią podczas walk gladiatorów. Było sklepy, rynki. Dziś pogrzebała je ziemia.

Dojazd: autobusy – 15, 17, 20, or 25, przystanek  Les Arènes / Musée Matisse

Będąc w Cimiez możemy  obejrzeć pachnące kwiatami ogrody za Klasztorem Franciszkańskim. Bracia dbają o rośliny już od ponad 500 lat, na dowód w zieleńcu rośnie 500-letnia oliwka.

Nicea

 

Spotkania ze sztuką, czyli muzea w Nicei

Muzeum Matissa skrywa jedną z największych kolekcji dzieł wielkiego malarza.

Muzeum Chagalla. Radosne dzieła artysty obejrzymy w muzuem, które sam zaprojektował. Odwiedzając Chagalla warto zajrzeć do pięknego ogrodu, jaki również wyszedł spod jego ręki.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej prezentuje wszelkie kierunki sztuki nowoczesnej, wśród najbardziej znanych nazwisk wymieńmy: Yves Klein, Niki de Saint Phalle, Andy Warhol.

Muzeum Sztuk Pięknych Nicei znajduje się w pałacu o przepięknej fasadzie. Wewnątrz możemy podziwiać dzieła Moneta, Sisleya, Vuillarda, Bonnarda, Rodina i wielu innych.

Muzeum Franciscan Friar opowiada o życiu mnichów na przestrzeni wieków. Darmowe. Znajduje się za ruinami, przy ogrodzie Klasztoru Franciszkanów

Musee des Merveilles to Muzeum Sztuki Prymitywnej. Darmowe

 

Wspaniałe ogrody

Wzgórze zamkowe bez zamku. Za to z wyśmienitym ogrodem i laskiem, w którym możemy rozłożyć koc, a na nim sery, oliwki i wina, a następnie stuknąć się kieliszkiem. Pod nami zobaczymy lazur morza i piękny widok na okolicę. Na wzgórze dojdziemy z Placu Garibaldi lub wjedziemy darmową windą ‘Ascenseur de la Chateau

Park Phoenix. Nie mogło oczywiście w Nicei zabraknąć tropikalnej roślinności ani zwierzyny. Dywany kwiatowe, las bambusowy, orchidee, rośliny o rodowodzie z 8 milionów lat, pelikany, białe bociany, lemury. Ogrody z czterech stron świata i zoo z 3800 zwierzętami ze 150 gatunków. Takie cuda obejrzymy koło lotniska na Promenade des Anglais 405.

Jeżeli pójdziemy w górę na wzgórze to dotrzemy do mało znanego Ogrodu Botanicznego, w którym rosną chyba wszystkie rośliny strefy Śródziemnomorskiej. Co najlepsze będziemy mieli genialny widok na Zatokę Aniołów. Do tego wstęp jest darmowy. Adres:  8 avenue de la Corniche Fleurie; autobusy: 65 i 73.

Miłośnicy ornitologii mogą popatrzeć na ptaki w Ptasim Sanktuarium znajdującym się na błotnistym terenie pomiędzy rzeką Var a morzem. Ciekawostką jest, że przylatuje tam 264 gatunków ptaków.

 

Ciekawe miejsca w pobliżu Nicei

  • Grota świętego Cezara (  Saint Cezaire Grotto) to jaskinia o bogatej szacie naciekowej znajdująca się 30 km od  Cannes, w stronę Grasse, nie skręcamy do Grasse, tylko kierujemy się drogą D2562, w stronę Peymeinade
  • Muzeum Morza jest co najmniej intrygujące. Po pierwsze można do niego dostać się tylko łodzią. Po drugie znajduje się w dawnym więzieniu. Po trzecie najsłynniejszym więźniem był nie kto inny, jak sam Człowiek w Żelaznej Masce! Muzeum stoi na Wyspie Świętej Małgorzaty.

Nicea

 

Wybierasz się do Francji? Może zainteresuje Cię któryś z artykułów:

 

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu