Nicea

Nicea

 

Prawdziwa królowa Lazurowego Wybrzeża. Bywanie w Nicei jest do tego stopnia wyznacznikiem statusu u Rosjan, że w dobrym tonie jest sobie kupić w niej mieszkanie. Dlatego niektóre agencje nieruchomości mają ogłoszenia na witrynie wypisane tylko cyrylicą.  Nicea to też miasto ulubione przez artystów i literatów. To w niej tworzył Matisse, tu się przeprowadził Mrożek.  Mnie zachwyciła swoimi intensywnymi kolorami i klimatycznymi miejscami, zaułkami, starym miastem, pięknym położeniem.

Nicea nie jest wielka. Nie jest też mała. Jest w sam raz, żeby w niej spędzić wakacje na Lazurowym Wybrzeżu. A co ciekawego możemy w niej zobaczyć i robić?

nicea

 

Atrakcje w Nicei

 

Wizytę w mieście zacznijmy od spaceru po Promenadzie Anglików. Ta ciągnąca się kilometrami wzdłuż lazurowego morza promenada jest symbolem miasta. Rozpoczyna się w centrum, a w jej okolicy ulokowały się topowe hotele i sklepy.Warto zatrzymać się przy słynnym hôtelu Negresco, który ozdabia wspaniały ogród.

Zwróćmy uwagę na Kościół Rosyjski-  bajeczną  katedrę prawosławną, która jest największą w tej części Europy. Ufundował ją car Mikołaj II jako apel pro rewolucyjny na Lazurowym Wybrzeżu. Zrobił to zanim w Rosji wybuchła rewolucja.

Kultowym miejscem na mapie Nicei jest Cours Saleya.

Od wtorku do niedzieli odbywa się tu kolorowy targ, na który grzechem byłoby nie zajrzeć. Sprzedawcy układają w rzędach rozkwitnięte fiołki, bukiety z gerber, wijące się na płotkach czerwone Sundaville. Na kramach piętrzą się przyprawy: czerwony pieprz, marokański kumin, w koszach wylegują się równo ułożone figi, winogrona, truskawki, na stosach piętrzą się cytryny i pomarańcze, z których przecież słynie ten region. Obok wesoły pan układał suche kiełbasy i słoiki z pasztetem. Mijałam niekończące się selekcje oliwek i chrupiących pieczyw, kolorowe marcepany. W poniedziałki ich miejsce zajmują obrazy, antyki i bibeloty, kupujący przeczesują stoiska w poszukiwaniu skarbów z dawnych czasów. Warto wiedzieć, że Cours Saleya był pierwszy targiem kwiatów ciętych na świecie!

Plac pachnie aromatyczną kawą. Otaczają go Ponchettes, czyli domy rybackie, które po renowacji goszczą galerie sztuki i klimatyczne kawiarnie. Tęstniące życiem wieczorami. Pełne gwaru rozmów. Tuż obok znajduje się barkowy kościół zlokalizowany na ulicy Rue Saint-François de Paule, zobaczmy jak jego wnętrze olśniewa bogactwem.

Zaraz za Cours Saleya rozpoczyna się stare miasto ze swoimi wąskimi uliczkami, kamienicami odzianymi w ochrę i oferującymi odrobinę cienia w spiekocie południa; z Pałacem Sprawiedliwości, z wieloma kościołami, na czele z  Il Gesu i Sainte-Réparate, z kafejkami, z restauracjami, z butikami.

Tuż przy Muzeum Matissa znajdują się nastrojowe ruiny starożytnych term.To jedna z największych pozostałości po rzymskim mieście Cemenelum, które tu stało pomiędzy I a IV wiekiem. Był tu kiedyś też amfiteatr spływający krwią podczas walk gladiatorów. Było sklepy, rynki. Dziś pogrzebała je ziemia.

Dojazd: autobusy – 15, 17, 20, or 25, przystanek  Les Arènes / Musée Matisse

Będąc w Cimiez możemy  obejrzeć pachnące kwiatami ogrody za Klasztorem Franciszkańskim. Bracia dbają o rośliny już od ponad 500 lat, na dowód w zieleńcu rośnie 500-letnia oliwka.

Nicea

 

Spotkania ze sztuką

Muzeum Matissa skrywa jedną z największych kolekcji dzieł wielkiego malarza.

Muzeum Chagalla. Radosne dzieła artysty obejrzymy w muzuem, które sam zaprojektował. Odwiedzając Chagalla warto zajrzeć do pięknego ogrodu, jaki również wyszedł spod jego ręki.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej prezentuje wszelkie kierunki sztuki nowoczesnej, wśród najbardziej znanych nazwisk wymieńmy: Yves Klein, Niki de Saint Phalle, Andy Warhol.

Muzeum Sztuk Pięknych Nicei znajduje się w pałacu o przepięknej fasadzie. Wewnątrz możemy podziwiać dzieła Moneta, Sisleya, Vuillarda, Bonnarda, Rodina i wielu innych.

Muzeum Franciscan Friar opowiada o życiu mnichów na przestrzeni wieków. Darmowe. Znajduje się za ruinami, przy ogrodzie Klasztoru Franciszkanów

Musee des Merveilles to Muzeum Sztuki Prymitywnej. Darmowe

  

 

Ah te wspaniałe ogrody

Wzgórze zamkowe bez zamku. Za to z wyśmienitym ogrodem i laskiem, w którym możemy rozłożyć koc, a na nim sery, oliwki i wina, a następnie stuknąć się kieliszkiem. Pod nami zobaczymy lazur morza i piękny widok na okolicę. Na wzgórze dojdziemy z Placu Garibaldi lub wjedziemy darmową windą ‘Ascenseur de la Chateau

Park Phoenix. Nie mogło oczywiście w Nicei zabraknąć tropikalnej roślinności ani zwierzyny. Dywany kwiatowe, las bambusowy, orchidee, rośliny o rodowodzie z 8 milionów lat, pelikany, białe bociany, lemury. Ogrody z czterech stron świata i zoo z 3800 zwierzętami ze 150 gatunków. Takie cuda obejrzymy koło lotniska na Promenade des Anglais 405.

Jeżeli pójdziemy w górę na wzgórze to dotrzemy do mało znanego Ogrodu Botanicznego, w którym rosną chyba wszystkie rośliny strefy Śródziemnomorskiej. Co najlepsze będziemy mieli genialny widok na Zatokę Aniołów. Do tego wstęp jest darmowy. Adres:  8 avenue de la Corniche Fleurie; autobusy: 65 i 73.

Miłośnicy ornitologii mogą popatrzeć na ptaki w Ptasim Sanktuarium znajdującym się na błotnistym terenie pomiędzy rzeką Var a morzem. Ciekawostką jest, że przylatuje tam 264 gatunków ptaków.

 

Ciekawe miejsca w pobliżu Nicei

  • Grota świętego Cezara (  Saint Cezaire Grotto) to jaskinia o bogatej szacie naciekowej znajdująca się 30 km od  Cannes, w stronę Grasse, nie skręcamy do Grasse, tylko kierujemy się drogą D2562, w stronę Peymeinade
  • Muzeum Morza jest co najmniej intrygujące. Po pierwsze można do niego dostać się tylko łodzią. Po drugie znajduje się w dawnym więzieniu. Po trzecie najsłynniejszym więźniem był nie kto inny, jak sam Człowiek w Żelaznej Masce! Muzeum stoi na Wyspie Świętej Małgorzaty.

Nicea

 

Wybierasz się do Francji? Może zainteresuje Cię któryś z artykułów:

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *