Najlepsze muzea w Paryżu
jak tanio zwiedzić Paryż

Najlepsze muzea w Paryżu

Paryż to chyba światowa stolica muzeów. Jest ich tak wiele, że nie wiadomo, które wybrać. Z pomocą przychodzi nasz przewodnik:

Luwr – najbardziej znane na świecie muzeum, w którym poza wystawianiem sztuki kręcono też liczne filmy. Możemy w nim podziwiać  światectwo naszej kultury od antyku aż po koniec XIX wieku.
Najważniejsze dzieła:
Mona Lisa
Nike z Samotraki
Amor i Psyche
Kodeks Hammurabiego
Wenus z Milo
Wolność wiodąca lud na barykady
Wesele w Kanie Galilejskiej
Madonna Kanclerza Rolin

Godziny otwarcia:
9-18- wszystkie dni bez wtorku
9-21h45 środy i piątki

 

Muzeum Cluny– to oddział Luwru poświęcony sztuce średniowiecza. Nie znam innego muzeum gdzie ludzie w tak wnikliwy sposób by się przyglądali eksponatom. Wszak każdy z nich jest misternie wykonany i pełen niezwykłych detali. Po wizycie w Cluny przestaniesz myśleć, że średniowiecze to były Wieki Ciemne.
Najważniejsze eksponaty:

-Dama z jednorożcem                                                                                                                                         -Rzeźba kamienna i drewniana                                                                                                                                          -Frigidarium – pozostałość po termach rzymskich
-Kolekcję sztuki i rzemiosła średniowiecznego

Godziny:9h15 – 17h45 codziennie poza wtorkiem

Muzeum Orsay 

Zadedykowane impresjonistom i postimpresjonistom muzeum mieści się w pięknym budynku zabytkowego dworca z XIX wieku. Pod słynnym zegarem, w wypełnionej naturalnym światłem przestrzeni pięknie prezentują się płótna, które mają przestawiać czar chwili. Najważniejsze dziełą:

Jean-François Millet „Kobiety zbierające kłosy” Des Glaneuses (1857)
Edouard Manet ‘ Śniadanie na trawie’ ‘ Olimpia’
James Abbottr Mc Neill Whistler ‘ Aranzacja w szarości i czerni: Portret Matki
Claude Monet ‘ Maki’
Edgar Degas’ Absynt’
Bal du moulin de la Galette (1876) Bal w Moulin de la Galette
Vincent Van Gogh ‘ Autoportret’
Paul Cezanne’ Grający w karty’
Claude Monet ‘Staw z nenufarami- zielona harmonia’

Centre Pompidou– muzeum sztuki współczesnej i nowoczesnej XX i XXI wieku. Zamknięte w niezwykłej konstrukcji z bebechami na wierzchu stało się nowym symbolem miasta. To nie tylko bezduszna przestrzeń wystawiennicza, ale i miejsce gdzie się spędza świetnie czas. Jest połączone z największą w mieście biblioteką poświęconą sztuce. Na miejscu można za darmo przeglądać książki i czasopisama, czy korzystać z komputerów. W Pompidou odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych ze współczesną sztuką, zaś z ruchomuch schodów znajdujących się na zewnątrz budynku oraz z ostatnich pięter rozpościera się piękny widok na miasto.

Najważniejsi artyści reprezentowani w Pompidou: Henri Matisse, Pablo Picasso, Georges Braque, Marcel Duchamp,Yves Klein, Paul Klee

Godziny:

11h – 22h bez wtorku                                                                                                                   11h-23h w czwartki

Musée du quai Branly – uwielbiam to muzeum, jest naprawdę niezwykłe! Mieści bogate zbiory sztuki prymitywnej Oceani, Afryki, Azji oraz obu Ameryk. Znajduje się rzut beretem od Wieży Eifla. Jego nowoczesny i komfortowy w użytkowaniu budynek projektu Jeana Nouvela otacza niezwykły ogród, w którm można odpocząc od zgiełku wielkiego miasta. Ekspozycja prezentuje m.in totemy
maski voodoo, ubrania i bizuterię

Godziny

wtorek, środa, niedziela 11h-19h

czwartek, piątek 11h-21h

 

Les Invalides

to propozycja dla miłośników broni i historii. Możemy prześledzić jak rozwijały się narzędzia do unicestwiania ludzi.  Spodoba się zarówno miłośnikom rycerzy jak i fascynatom wojną. Mieści się w nim:

grobowiec Napoleona
3 muzea: Muzeum Armii, Muzeum Orderu Wyzwolenia, Muzeum Map i Makiet
2 neoklasycystyczne kościoły

Muzeum Seksu

W samym sercu dzielnicy grzechu czyli Montmartru w 7 kondygnacyjnej kamienicy ulokowane jest muzeum, które w trybie natychmiastowym podgrzeje Twoje zmysły. To idealne miejsce na randkę, które doda pikanterii wieczorowi. Otwarte jest całą dobę.

 

Muzeum Wesołych Miasteczek

Świetne miejsce, mogę w nim spędzać czas bez końca. Co najlepsze to miejsce żyje!. Można korzystać ze wszystkich eksponatów, jeżdzić na przepięknych karuzelach z Belle Epoque ( uwaga! w tamtych czasach były one dla dorosłych, a nie dla dzieci) czy obserwować grające automaty, a nawet uczestniczyć w wyścigu kelnerów. Patrząc wstecz, musze przyznać że dawniej Wesołe Miasteczka były o wiele ciekawsze. Najbardziej podobała mi się tam przejażdżka rowerową karuzelą. Było śmiechu co nie miara. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Muzeum Policji

Prawdziwa gratka dla wielbicieli kryminałów. Poznaj sekrety paryskich seryjnych morderców i ich tropicieli. To niewielkie, ale bardzo ciekawe muzeum jest kompletnie za darmo i znajduje się przy posterunku w Dzielnicy Łacińskiej

Muzeum Marie i Piotra Curie

Skoro już jesteśmy w Dzielnicy Łacińskiej to grzech nie odwiedzić  laboratorium największej polskiej chemiczki i jej męża. To dzięki ich odkryciom dziś skutecznie zwalczamy raka. Curie odkryła pierwiastki rad i polon. Miejsce pracy naukowców  zostało dokładnie oczyszczone z promieniotórczych substancji. Wstęp jest darmowy, ale datki są wskazane

Muzeum Polowania i Natury

Nie daj się zwieść nazwie! To najbardziej odjechane muzeum w całym mieście. Jest też trochę dziwne i creepy. Poza typowymi dla myśliwskimi eksponatami pełno w nim instalacji sztuki nowoczesnej na najwyższym poziomie.Ekspozycja ma za zadanie pokazać harmonię między człowiekiem, a naturą.

Ars et metiers

Znajdujące się w sercu dzielnicy Le Marais pokazuje rozwój technologii i ludzkości, począwszy od cieżkich maszyn z XvII wieku po łaziki księzycowe, samochody i elektrownie atomowe. To świetna propozycja dla podróżujących z dziećmi. Istnieje możliwość wykupienia opcji z demonstracją najważniejszych maszyn i narzędzi. Jeszcze nie widziałam dobrze przetłumaczonej nazwy w żadnym przewodniku. Ars to rzemiosło, a nie żadne sztuki, zaś metiers to zawody. Co ciekawe muzeum częsciowo mieści się w zabytkowym budynku kościoła. Widok starych aut pod kopułą- bezcenne.

A Wy które paryskie muzeum lubicie najbardziej?

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu