Montpellier ma najseksowniejsze tramwaje

Montpellier ma najseksowniejsze tramwaje

 

W końcu zaprojektował je jeden z największych francuskich kreatorów mody Christian Delacroix. Nic dziwnego w końcu miasto uwodzi elegancją i kulturą. Powstało już w X wieku jako strategiczne miejsce na szlaku rzymskim. Jego wizytówką i magnesem na turystów są średniowieczne uliczki, zacienione place, eleganckie fontanny, okazałe rezydencje z XVII i XVIII wieku.

Zresztą od dawna miasto przyciągało wielkie nazwiska. kiedyś tu studiowali Petrarka i Nostradamus. Dziś studiują jeszcze nieznane osobistości. Mieszkańców Montpellier jest 414.047, zaś studentów 72.455…

Spacerem po Montpellier

Swoją przechadzkę po mieście zacznijmy od dzielnicy l’Écusson, która dobrze pamięta i oddaje Wieki Średnie. Najładniejsze ulice to wąziutka Rue de l’Ancien Courrier i Rue des Trésoriers de la Bourse. Zobaczymy Wieżę Babotte o niezwykłej formie. Została skonstruowana jako obserwatorium astronomiczne. Co ciekawe 26 grudnia 1783 niejaki Sébastien Lenormand, wynalazca spadochronu miał testować swój wynalazek skacząc z jej szczytu… Przeżył, a skoki ze spadochronem od tamtej pory zaczęły zdobywać popularność.

Montpellier wieża

Dzielnica szczyci się paroma ładnymi placami, gdzie możemy się rozkoszować poranną kawą tudzież wieczornym drinkiem.

Warto zwiedzić pachnący Ogród Kwiatowy, z którego o ile dopisze pogoda możemy podziwiać Morze Śródziemne.

Nieopodal ogrodu napotkamy na intrygującą budowlę, którą jest Katedra Świętego Piotra,  dość się wyróżniająca swoją architekturą. Zbudowana w XIV wieku w stylu gotyckim na pierwszy rzut oka nie przypomina typowych katedr. Jej główną ozdobą są dwie strzeliste niczym lance wieże, podtrzymujące łukowe sklepienie. Na przestrzeni wieków nie zmieniano pierwotnej budowli, nie dostosowywano jej do nowych czasów. Może dlatego przypomina trochę zamek.

Muzeum Horroru tak nazywane jest Muzeum Anatomii. Możemy zobaczyć w nich czaszki, serca, szkielety, dziwne narządy płciowe, zdeformowane organy i płody oraz wiele innych ciekawych rzeczy dla studentów medycyny. To muzeum jest uważane za jedno z najciekawszych na świecie, w kategorii dziwne… Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem.

Z kolei w Muzeum Fabre zobaczymy największą poza paryską kolekcję francuskiego malarstwa.

Tuż obok są położone ruiny akweduktu. Sprzedaje się tam lokalne produkty, owoce, warzywa.

Słońcem możemy nacieszyć się, wygrzewając na jednej z plaż i popijając pastisa lub wino.  Najbardziej znane są Plaża Villeneuve-les-Maguelone i Plaża de Pérols Carnon Ouest.

 

W pobliżu Montpellier

  • opactwo Saint-Guilhem-le-Désert
  • Aigues-Mortes
  • Le Grand Roi
  • jedne z najpiękniejszych grot Francji  niezwykle bogatej szacie naciekowej – Grotte des Demoiselles w St Bauzille de Putois
  • równie piękne jaskinie Grotte de Clamouse w St Jean de Fos
  • katedra Saint-Pierre-et-Saint-Paul de Maguelone w Villeneuve-lès-Maguelone
  • Park Naturalny Camargue
montpellier
W le Grand Roi

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu