Przewodnik po Kuala Lumpur

Przewodnik po Kuala Lumpur

 

Wiem, ile trzeba się naszukać na necie przed wyprawą, więc przygotowałam dla was szybki przewodnik, który sama bym chciała mieć, kiedy wylądowałam w Kuala Lumpur, super mieście przyszłości, które jako jedno z niewielu mi znanych dużych  miast nie przytłacza. Pod spodem znajdziecie najważniejsze atrakcje w kolejności lokalizacyjnej i informacje o transporcie w Kuala Lumpur.

Atrakcje Kuala Lumpur

Petronas Twin Towers to znak rozpoznawczy miasta i symbol nowoczesności Azjatyckich Tygrysów, do których jest zaliczana Malezja. To korona na głowie miasta, które od lat 80. do dziś przeszło niebywałą transformację z pipidówki na stolicę XXI wieku. Po wjechaniu na 86 piętro możemy podziwiać nowoczesną panoramę miasta.

Pod nimi znajduje się centrum handlowe typu: wszystko co najlepsze z Europy, Diory, i takie tam.

Warto zajrzeć do Ogrodów znajdujących się z tyłu wież, nie tylko rzeźby zobaczyć słynne fontanny, ale i wzór osiedlowego parku przyszłość. Rozmyślnie obsadzonego zielenią, z fenomenalnym baseno-brodzikiem w którym pluskają się dzieciaki i dorośli. Ile tam było pisku, ile radości! Jakby tak by był pomyślany każdy osiedlowy ogród to nasze życie byłoby o niebo lepsze. Polecam wszystkim deweloperom i planerom miejskim, jako inspirację.

kuala lumpur przewodnik

Menara KL Tower, czyli Wieża Telewizyjna to kolejna rozpoznawcza budowla miasta. Przypomina trochę spodek kosmiczny osadzony na słupie. Tyle, że jej taras obserwacyjny jest umieszczony na większej wysokości niż wież. Ciekawostką jest, że kształtem ma przypominać ludzką podróż przez życie do perfekcji, i jest inspirowana sztuką islamską. Otwarta: 09:00 – 22:00 Adres: Jalan Puncak, Off Jalan P. Ramlee, Kuala Lumpur City.

 

 

Bukit Bintang i  Changkat

to dzielnica uchodząca za najchętniej odwiedzaną w Kuala Lumpur. Nic dziwnego, w końcu to centrum shoppingu. Spotkamy tu jednak głównie znane nam w Polsce i Europie marki.

To co wyróżnia dzielnicę to buzujące ulice z ulicznym jedzeniem i barami. Kiedy byłam tam pierwszy raz to dym z mongolskiego grilla spowijał okolicę. Obok były rozłożone dziesiątki czerwonych stolików, na których serwowano owoce morza po tajsku, szaszłyki po chińsku,  smażone banany i duriany, oraz setki innych smakołyków. Mój konik to chiński sklep z suszkami, mają z 10 różnych rodzajów suszonych śliwek, guajawę, mango. Samo zdrowie.

Sporo lokalsów przychodzi tu zjeść i napić się.

Jest tu też mini dzielnica arabska pachnąca egzotycznymi specjałami.

 

kuala lumpur przewodnik

 

“Stare miasto”

Kuala Lumpur to nówka sztuka, ale znajdzie się też trochę miłej europejskiemu sercu i zamiłowaniu do dawności perełek.

Narodowe Muzeum Tekstyliów zostało zbudowane w orientalnym stylu.

Parliament House National Monument to spotkanie z ciekawą architekturą i designem.

Independence Square- Skwer Niepodległości, na którym po raz pierwszy zawisła flaga niepodległej Malezji. Ale to nie tylko historia.Spacerując po im odniosłam wrażenie, że to jedno z ulubionych miejsc na randki mieszkańców miasta, po zmroku tłumnie wylegli na trawnik,a to gadając, przytulając się robiąc sobie zdjęcia, piknikując. Niektórzy siedzieli pod białymi kolumnami i  kwietnymi fontannami porośniętymi różową bugenwillą. Na przeciwko pyszni się wspaniały budynek

Sultana Abdula Samada, w którym się zakochałam od pierwszego wejrzenia. W jego ażurowych wieżyczkach, finezyjnej lekkości. To taki pałacyk wyśniony w jednej z Tysiąca i Jednej Nocy. Zaś z tyłu za nim

kuala lumpur

Tańcząca muzyczna fontanna- na tą atrakcję warto udać się po zapadnięciu zmroku. Ruszająca się w rytm muzyki woda zachwyca jak mało co. Magii spacerowi dodają unoszące się kłęby dymu

Możemy przejść przez romantyczny mostek w stronę

Meczetu Jamek, który choć jest niewielki to grzeszy urodą. Jest najstarszym meczetem w mieście, bo zbudowanym w 1909 roku.. Możemy go zwiedzać poza czasem modlitwy.

Stamtąd mamy niedaleko do

 

China Town

Central Market to szałowe zakupy pamiątek i rękodzieła. Zdecydowanie jedno z moich ulubionych miejsc w mieście. Będąc tam warto zajrzeć do sklepiku sprzedającego produkty z duriana i skosztować lodów durianowych. Możemy też skosztować słodyczy z kokosa, trzciny i smażonych kulek z orzechami

Petaling Street to jeden z najbardziej znanych nocnych bazarów nad krórym się świecą czerwone lampiony. Znajdziemy tu  podrabiane zegarki, tanie ubrania, stoiska z owocami, nad którymi górują czerwone lampiony. Wymieniane jako must see, ale ja uważam, że to nic specjalnego.

Będąc w tamtych rejonach możemy odwiedzić którąś z kilku świątyń, jak jaskrawoczerwoną chińską ze smokami, lub Sri Maha Mariamman  hinduistyczną o pięknej bogato rzeźbionej bramie wejściowej. Adres: 163 Jln. Tun H.S. Lee, Kuala Lumpur.

 

W stronę Lake Park

Dawny budynek dworca, kiedy go pierwszy raz zobaczyłam pomyślałam, że to meczet albo pałac. Ale jak się później okazało i służący pospólstwu budynek może być bajkowy. Dziś stoi trochę odrapny, ale i tak ma swój urok.

kuala lumpur przewodnik

Warto też rzucić okien na stojący naprzeciwko gmach w orientalnym stylu

Idą prosto dotrzemy do Wielkiego Meczetu, Masjid Negara, którego 73 metrowy minaret góruje na d okolicą. Warto zwrócić uwagę na piękną architekturę, a także plac przed meczetem z ciekawą geometryczną fontanną.

kuala lumpur przewodnik

kuala lumpur przewodnik

Trochę dalej po przeciwnej stronie znajduje się Muzeum Sztuki Islamskiej. Uchodzi za najciekawsze w mieście

Lake Garden /KL Orchid Garden-to części kualalumpurskiego ogrodu botanicznego. Bardzo przyjemne miejsce na spacer, jeśli jesteście z dzieciakami to będą się miały gdzie wyszaleć. Pospacerujemy tam po drzewami, z których zwisają kilkumetrowe korzenie, a na pniach rosną egzotyczne paprocie. Dziś, w cieniu obrośniętego zielenią tunelu udało mi się tam zaobserwować wielką jaszczurkę wykopującą spod liści jajka.

kuala lumpur przewodnik

Bird Park- to słynne ptasie zoo wydzielone w Lake Garden. Wstęp płatny.

National Museum to darmowe muzeum biegnące przez dzieje kraju od prehistorii, dowiemy się o kolonialnej przeszłości Malezji jak i o burzliwej drodze do teraźniejszości. Z najciekawszych eksponatów piękne sztylety.

Koło dworca Sentral znajdziemy kolorowe

 

Brickfields – Little India

hinduską dzielnicę pełną ichniego jedzenia, z kiczowatą fontanną ze słoniami.

 

Kampung Baru

to dzielnica, gdzie powinni się udać smakosze. Pełno w niej garkuchni i restauracji. Znają ją głównie lokalsi, a nie turyści.

 

Poza miastem

Jaskinie Batu Cave to zachwycające świątynie ulokowane w jaskiniach poza miastem. Polecam bo to jedne z ciekawszych świątyń jakie widziałam. Na schodach wiodących do  ich napotkamy na ganiające makaki. Główna część jest darmowa, za poboczne świątynie trzeba płacić. Bardzo ciekawe są niesamowite rzeźby hinduskie, niektóre monumentalne inne w skali live, ale z postaciami nie z tej ziemi, jak na hinduskich bogów przystało. Dojazd 15-20 min pociągiem z centrum

 

Po zwiedzaniu

Warto wypić wieczornego drinka w barze z widokiem  na miasto ulokowanym na lądowisku helikopterów – Menara KH – Helipad Loung.Co prawda wstęp jest darmowy, ale nie wypada siedzieć o suchym pysku.

 

Poruszanie się po Kuala Lumpur

Metro dociera najszybciej i rawie wszędzie. Jedyną komplikacją jest to, że prawie każda linia należy do innej firmy. Bilety są ranie jak barszcz.

KL GO. Autobusy cud miód- kolejny wspaniały koncept miasta przyszłości jaki jest Kuala Lumpur to darmowe autbusy dla turystów. Specjalne linie hop on hop off, krążą po całym mieście dowożąc do wszystkich najważniejszych atrakcji turystycznych. kuala lumpur przewodnik kuala lumpur przewodnik   kuala lumpur przewodnik

kuala lumpur przewodnik
Lake Garden
kuala lumpur przewodnik
Lake Garden
kuala lumpur przewodnik
Lake Garden
kuala lumpur przewodnik
Lake Garden
kuala lumpur przewodnik
Lake Garden

     kuala lumpur przewodnik kuala lumpur przewodnik

 

Wybierasz się do Malezji? Może zainteresuje Cię artykuł:

 

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu