Ko Chang- moja ulubiona tajska wyspa
Jak się dostać z Bangkoku na Koh Chang

Ko Chang- moja ulubiona tajska wyspa

Tu oddycha się spokojem

Prom sunący po  cichych wodach Zatoki Tajlandzkiej  nie jest pełny, a akurat trwa pełnia sezonu. Na wyspie nie witają nas krwiożerczy usługodawcy wbijający sobie nawzajem łokcie pod żebra w ferworze zdobywania klienta. Jedziemy na pace zbiorowej taksówki zwanej sogethew przez wijące się w górę serpentyny. W oddali majaczy turkusowe morze, a z koron drzew ciekawskie małpy spoglądają w naszą stronę.

Centrum jest spokojne, obsługa w resturacji nie mówi po angielsku. Chang dwa razy! – mija pięć minut, potem dziesięć, a on nadal nie przynosi piwa. Zapomniał? Niezrozumiał?- kelnerzy sami wyglądają, jakby od dawna byli na wakacjach i w dodatku po grubym melanżu… Na Ko Chang nikomu się nie spieszy..

Żadna tajska wyspa nie uwiodła mnie tak jak Ko Chang- czyli po polsku Wyspa Słonia. W Tajlandii są nawet dwie o takiej nazwie. Jestem na tej większej, bo drugiej co do wielkości w Krainie Uśmiechu. Szalenie zielona, położona niedaleko najpiękniejszych tajskich raf, jeszcze nie zniszczonych masową turystyką. Na wyspie jest dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna, ale bez tego szaleństwa, nadmiaru jak na Phi Phi czy Tao. Wielkość wyspy dobrze rozbija ilość chętnych na wypoczynek. Nie jest też tak bardzo znana jak pozostałe wyspy. Szaleje się tu  tylko na jednej imprezowej plaży, pozostałe są spokojne. Również ceny nie przytłaczają.

Drobne przyjemności

Najlepsze w swoim życiu Massaman Curry zjadłam w plażowej restauracji na White Sand Beach. Różni się ono od tradycyjnego tajskiego curry, bowiem jego styl przywędrował wraz z kupcami z Bliskiego Wschodu i Indii. Przyprawia się go aromatami rzadko używanymi w tajskiej kuchni: gałką muszkatułową, kardamonem, cynamonem i kuminem, lubią w nim pływać ziemniaki. Jest sycące i pyszne. Sama nazwa massaman pochodzi od słowa muslman czyli muzułmański.

Plaża White Sand Beach jest moim faworytem, chyba najczystsza na wyspie, a z wody rozpościera się piękny widok szmaragdowe pagórki. Pełno tu przyjemnych przyjemne kafejek, gdzie można odpocząć od słońca i upału w cieniu drzew.

Ko Chang zwiedziłam z Niemcami na skuterze. Tutaj to najlepszy środek lokomocji,  podobnie jak w całej Azji Środkowo – Wschodniej. Odnaleźliśmy ukryte w dżungli wulkaniczne wodospady, by w ich naturalnych basenach ułożonych z czarnych wulkanicznych skał zażyć orzeźwiającej kąpieli. Tutaj też przeżyłam swoją pierwszą tropikalna ulewę. W ciągu minuty każdy był przemoczony do suchej nitki, a woda na ulicy sięgała do łydek, by w ciągu godziny całkowicie wyparować.

Buszując wśród raf wokół Koh Chang

Marzący o absolutnym spokoju podróżnicy mogą wynająć łódkę i udać się na którąś z bezludnych wysp w archipelagu. Poza Ko Chang liczy on 51 wysp, w tym najbardziej znane ze swojej urody Ko Kut i Ko Maak.  Na tej ostatniej trzeba jednak uważać na gryzące muchy panoszące się po plażach.

Niewielu turystów o tym wie, że jedne z najpiekniejszych raf Tajlandii znajdują sie w pobliskim Parku Morskim. Wyprawę na nurkowanie z maską przy jego wyspach proponuje każda agencja turystyczna w mieście oraz liczne recepcje w hotelach. Płynie się potem na sporym statku z innymi turystami przez około godzinę do 4 wysp: Koh Yak Lak, Koh Rang Nok, Koh Rang Beach, Koh Yak Yai. Sprzęt jest wliczony w cenę wyprawy, która wynosi około 500 bath (około 50 złotych). Należy się targować.

Snorkować można też na własną rękę u wybrzeży Koh Chang, choć widoki nie będą już takie olśniewające. Za to może przy odrobinie szczęścia i bezchmurnym niebie natraficie wieczorem na świecący plankton.

 

Koh Chang
Stacja benzynowa
Tajlandia wyspy
Koh Chang White Sand Beach
Tajlandia co warto
Koh Chang White Sand Beach
Tajlandia wyspy
karmienie małp ze statku
tajlandia rafy
Tajlandia wyspy

 

Tajlandia wyspy
Na Koh Chang nikomu się nie spieszy
Tajlandia blog
Koh Chang Tajlandia

Tajlandia blog Koh chang tajlandia

Tajlandia co warto
Koh Yak Yai- mała wyspa wokól której rośnie kolorowa rafa

Tajlandia blog podróżniczy   Tajlandia wyspy

 

Wybierasz się do Tajlandii? Może zainteresuje Cię artykuł:

 

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu