Jak się poruszać po Paryżu
Jak się poruszać po Paryżu

Jak się poruszać po Paryżu

Transport w Paryżu jest bardzo dobrze zorganizowany. W tym mieście nie ma potrzeby posiadania auta. Zobaczcie sami jak poruszać się po Paryżu.

Jak się poruszać po Paryżu bez samochodu

Metro w Paryżu

Metro w Paryżu jest świetnie rozwinięte, przystanki są co chwilę, a pociągi kursują co 2 minuty.  To jedyne  remedium na paryskie korki. Niektóre stacje metra są tak ładne, że można sobie  na nich robić sesje zdjęciowe, niektóre są tak śmierdzące i nieprzyjemne, że się odechciewa. Szczerze mówiąc, od kiedy przestałam jeździć paryskim metrem o wiele bardziej lubię to miasto. W metrze trzeba uważać na portfel i telefon. Pierwsze metro wyjeżdża około 5h rano, ostatnie około 0h30, w zależności od linii i dnia tygodnia.

RER w Paryżu

RER w Paryżu to pociąg szybszy niż metro. Poza miasto, np. do Wersalu i Disneylandu jedzie się kolejką RER, której część stacji pokrywa się z metrem.  Dużym minusem RERów, jest to, że kiedy zaczyna się sezon strajkowy (od maja do końca sierpnia) to często są odwoływane, opóźniane i nigdy nic nie wiadomo! Kiedy mieszkałam w 4 strefie i byłam skazana na RER. to często wyprowadzał mnie on z równowagi. Podobnie zresztą jak wszystkich  pozostałych mieszkańców akademika! Plusem jest to, że o wiele szybciej jedzie niż metro. Nie wyrzucajcie biletu po wsiąściu do pociągu, bo będzie wam potrzebny, żeby wyjść ze stacji RER.

Na RER w obrębie Paryża wystarczy wam bilet T+. Poza miasto należy kupić osobny bilet.

metro w paryżu
Jak się poruszać po Paryżu. Metro w Paryżu

Autobusy w Paryżu

Autobusy w Paryżu to świetna opcja, żeby zobaczyć trochę miasta. W autobusach ciężej się połapać, bywa, że stoją w korkach, ale o ile przyjemniej się jedzie. Autobusy zwykłe i nocne poza Paryż nie podlegają strajkom SNCFu ( ichnie PKP, odpowiadające za RERy). A nocne Noctilieny charakteryzują się wysokim komfortem, ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa.

Bilet T+ działa na wszystkie dzienne autobusy, nawet w 4 i 5 zonie.

Tramwaje w Paryżu

Tramwaje w Paryżu jeżdżą wokół jego granicy. Jaka to odmiana od cuchnącego metra! Nie dość, że nowe, przyjemne, to jeszcze co przystanek gra inna muzyczka. Do tramwajów mam sentyment, bo kiedy otwierali nowe linie, to robiłam ankiety wśród podróżnych, aby sprawdzić jak reagują na nowy środek transportu. Nie uwierzycie, ale niektórzy wydłużali swój dojazd do pracy o ponad pół godziny byle jechać tym pachnącym tramwajem, a nie obrzydliwym metrem!

Żeby wyszukać połączenia i aktualne informacje o strajkach, korkach, podejrzanych ładunkach wejdźcie na stronę RATP, czyli paryskiej komunikacji miejskiej.

Zony w Paryżu

Paryż to 1 i 2 zona

Wersal  i lotnisko Orly to 4 zona

Disneyland  i lotnisko Charles de Gaulle to 5 zona

Bilety i karta Navigo w Paryżu

Bilety możecie kupować jednorazowe Bilet T+, jedno i kilkudniowe Mobilis, albo Paris Visite, tygodniowe Navigo, albo miesięczne Navigo. 

Kiedy się opłaca Karta Navigo

Karta Navigo w Paryżu opłaca się powyżej 4-5 dnia pobytu, a także kiedy trzeba 2 razy przebyć drogę na lotnisko. Do tej karty potrzeba mieć zdjęcie. Można ją wyrobić na każdej stacji, gdzie obsługują kasjerzy, a nie automaty.

Ten bilet tygodniowy działa wyłącznie od poniedziałku do niedzieli, a miesięczny od pierwszego dnia miesiąca do ostatniego. Nie ma opcji od środka tygodnia ani od środka miesiąca.

Karnet biletów T+

Karnet biletów T+ to po prostu 10 osobnych biletów jednorazowych i różne osoby mogą je wykorzystywać. Można je kupić w automacie. Działają na metro, tramwaje i RER w Paryżu oraz na wszystkie autobusy miejskie we wszystkich strefach.

Podejrzany ładunek w paryskim metrze

Kilka razy dziennie pojawia się zakłócenie w metrze z powodu podejrzanego ładunku. Z reguły ktoś zostawił swoją walizkę na 10 minut bez opieki. Wtedy następuje chwilowe zamknięcie stacji, lub pociąg nie zatrzymuje się na niej,  tudzież pojawia się  opóźnienie.

Pobierz plan metra w Paryżu

Plan metra w Paryżu

plan otworzy się po kliknięciu  napis powyżej

 

Taksówki, a Uber w Paryżu

Taksówki są drogie, więc kiedy mam mus i moi znajomi też to korzystamy z Ubera , ceny wielokrotnie niższe, a usługa wykonana porządnie.

 

Własny samochód, albo wypożyczony w Paryżu- czy to się w ogóle opłaca??

Jeżeli masz zamiar zwiedzać tylko Paryż to mocno bym się zastanowiła. Albo będziesz szukać miejsca do zaparkowania przez ponad pół godziny, albo będziesz bulić za parkingi podziemne.  Trzeba też uważać, żeby policja nie odholowała, kiedy stanie się na zabronionym. Jeśli masz drogie auto to może się zdarzyć, że będą czekali, żeby wyciągnąć łapóweczkę. Jeśli nie to gorzej.  Zwykle przechodzi parkowanie na dostawie (livraison). Na plus można zaliczyć, że jeżeli podróżujesz w parze to w Paryżu nie brakuje miejsc na harce ( chociaż trzeba się naszukać!).

Rower w Paryżu

Miejskie wypożyczalnie rowerów Velib’ wyrosły w całym mieście jak pączki na Tłusty Czwartek.  Bardzo fajnie można sobie pojeździć nad Sekwaną, a nawet do Marny można dojechać. Z minusów: Rower w Paryżu ma takie samo poważanie wśród kierowców jak i u nas. Na czas wypożyczenia na naszym koncie zostaje zamrożona kwota kaucji.

Kiedy transport w Paryżu jest za darmo

Transport w Paryżu jest za darmo w noc Święta Muzyki i jeździ przez całą noc.

Jak się poruszać po Paryżu
Jak się poruszać po Paryżu. Jedziemy metrem

Dodaj komentarz

Close Menu