Hanoi- moda i grilowane psy
Hanoi wodny teatr lalek

Hanoi- moda i grilowane psy

Zaskakująca kuchnia Wietnamu

Żadnych zdjęć!- gwałtownie obruszył się klient, gdy tylko zbliżyłam się do stoiska z grilowanymi zwierzętami. Po bliższym podejściu okazało się, że to psy.. Biedne. Z opisu w książce Miasteczko Hibiskus wynika, że to podobno wyjątkowo pyszne mięso, ale wtedy w Hanoi nie miałam ochoty spróbować. Trudno w to uwierzyć, zważywszy na rozmiary metropolii, ale w centrum biegają kury, a w klatkach przy ulicznych lokalach gastronomicznych stoją klatki z pojedynczymi kogutami i psami właśnie.

Ekstremalne doznania kulinarne w Hanoi niejedno mają imię. W pobliżu stolicy Wietnamu znajduje się farma węży Le Mat Snake Village, gdzie można wybrać sobie żywego węża, który zostanie przerobiony na smakowite danie oraz skosztować słynnych w Azji wężowych nalewek. Te ostatnie zaleca się na potencję.

Na szczęście w stolicy Wietnamu można też zjeść normalne rzeczy. Najjwspanialszą potrawę jaką mi było dane skosztować w całej Azji podano mi właśnie w Hanoi. W małej, świeżo otwartej restauracji Mr.Cua Hà Nội specjalizującej się w owocach morza zaserwowali  mi zupę ze skorupiaków. Paliła paszczę co nie miara, ale była niezrównana w bogactwie smaku. Innym razem spacerując po centrum miasta natrafiłam na uliczną garkuchnię  serwującą małże, ostrygi i inne skorupiaki. To właśnie ostrygi podane na ciepło z prażoną cebulką zapamiętam do końca życia.

Hanoi stoisko z grilowanymi pasami
Hanoi

Hanoi – wibrujace miasto

Przez stolicę Wietnamu rzeka skuterów przepływa ulicami obrośniętych egzotyczną roślinnością. W niektórych plecionych pniach drzew wbudowane są mikrokapliczki, inne służą za półki sprzedawcom ulicznego jedzenia. Odrapane stare miasto swój czar zawdzięcza kolonizatorom Francuzom. Poza architekturą zostawili też tu kawę i słynne więzienie, które jest mroczną palmą na ich narodowym haśle: Wolność, równość, braterstwo.

Ponoć Hanoi trzeba chłonąć, a nie zwiedzać. Zgadzam się. Nie ma tu jakichś olśniewających zabytków, są za to posiadówki i ogniska na chodnikach. Kiedy jeszcze szukałam wieczorem mojego hostelu uczestnicy takiego ogniska mnie powitali. Chyba nie mogłam marzyć o lepszym początku podróży.

Życie w Hanoi  toczy się na zewnątrz. Wietnamczycy zawsze  znajdą się chwilę na nachodnikowe piwo lub kawę czy poranny seans tai chi nad jeziorem.

W centrum wiele ulic ma swoje specjalności, a to trafiamy na ulicę gdzie sprzedają same garnki, a to na ulice krawcowych czy innych rzemieślników.

Największą atrakcją i dziwem było dla mnie obserwowanie ruchu ulicznego. Nie wyobrażacie sobie nawet co Wietnamczycy potrafią załadować na skuter: drabinę, 5 osób, klatki ze zwierzętami. Jakby tego było mało po mieście handel ze skutera prowadzi całe mnóstwo sprzedawców. Np. sprzedawczyni roślin doniczkowych czy handlarka żywymi kurami.

Atrakcje w Hanoi

Wieczorem poszłam odkryć nieznany w Europie wymiar teatru. Przedstawienie w tradycyjnym wodnym teatrze lalek w akompaniamencie wietnamskiej muzyki to zdecydowanie jedna z ciekawszych propozycji spędzenia wieczoru w Hanoi.

Po drodze do jednego z nielicznych zabytków – Cytadeli natknęłam się na wojskowe samoloty i helikoptery za ogrodzeniem Muzeum Militariów, które przypominają o bolesnej historii Wietnamu.

Odrapana cytadela liczy sobie 14 wieków i pamięta jeszcze swoich chińskich założycieli.. Szału nie było choć to kawał historii. Obok  na zimnym wietrze i kropiącym deszczu toczyły się wykopaliska archeologiczne. Obserwując je podziękowałam sobie w duchu za porzucenie myśli o zostaniu archeologiem/ paleontologiem w dzieciństwie.

Najciekawszym punktem zwiedzania była wystawa zdjęć, które wygrały konkurs na opowieść o kulturowym dziedzictwie Wietnamu. I te właśnie prezentowane na fotografiach  festiwale, tradycyjne rytuały, małe i wielkie chwile, w niekoniecznie znanych z folderów reklamowych obrazów stanowią o pięknie i niezwyklej egzotyce Wietnamu.

Choć pierwsze wrażenie po przybyciu nie zapowiada żadnej tradycji: pachnące nowoczesnością lotnisko, ozdobiona pięknym kafelkowym muralem droga do miasta, przy której ‘ałtostrada’ Kraków-Katowice a4 to wiejska droga na wywóz gnojówki w pole. Oczy kłują jaskrawe banery: spa, spa, massage, spa.

Pokochają to miasto miłośnicy mody. 100 x bardziej fashion niż jakiekolwiek inne miejsce w całej Europie( no może poza Londynem). Wszędzie widać szyjące krawcowe, butiki prezentujące ubrania w stylu  od tandety do high fashion wypełniają  centrum, uliczni sprzedawcy rozwijają co chwila bele materiałów o przeróżnych gatunkach . Made in Vietnam nabiera nowego znaczenia.

hanoi wietnam
Hanoi – wodny teatr lalek

 

Hanoi – skuterowa sprzedawczyni roślin właśnie znalazła klienta

 

hanoi wietnam
Hanoi- aż trudno uwierzyć że tak wygląda serce 4 milionowej metropolii

 

hanoi wietnam
Hanoi centrum miasta
hanoi wietnam
Hanoi – Muzeum Militariów

 

hanoi wietnam
Hanoi

Wybierasz się do Wietnamu? Może zainteresują Cię artykuły:

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu