O Taju ugryzionym przez pytona w przyrodzenie i o dojeniu węży słów kilka.

O Taju ugryzionym przez pytona w przyrodzenie i o dojeniu węży słów kilka.

W Tajlandii występuje gatunków ponad 200 gatunków węży z czego 35 jest jadowita. Są wśród nich plujące na odległość kobry, węże skaczące z drzew czy groźny czerwonoszyi Rhabdophis subminiatus. Mało zwierząt budzi równie gorące emocje i strach.

Niebezpieczna toaleta

Czy słyszeliście o mężczyźnie pogryzionym przez węża w penisa? To wydarzyło się w pewnej tajskiej toalecie w grudniu 2016. Wciąż nie wiadomo jak 4 metrowy pyton znalazł się w środku tradycyjnej kucanej toalety. Faktem jest, że kiedy nad nim zawisł penis gad się długo nie zastanawiał! Wypełzł z ukrycia i zacisnął na członku swoją paszczę z 72 zębami! Tak więc panowie rozglądajcie się dobrze kiedy wyciągacie swój interes na światło dzienne! Mniej groźne ukąszenie bąka zanotował Witkacy pewnego razu w lesie. Do swojej żony pisał: Ale pecha mam. Wczoraj, kiedy robiłem pipi w lesie i zapatrzyłem się na krajobraz, bąk koński uciął mnie w kutasa. Spuchło to jak balon i myślałem, że odpadnie. Ale jodyna i Staroniewicz uratowali to cenne utensylium dla przyszłych pokoleń. Dziś jest tylko czerwone, ale może jeszcze odpadnie. Jak odpadnie, to Ci przyślę w formalinie.( list 20 VII 1926 Zakopane). Ciekawe jakiego smsa ugryziony Taj napisał do żony!

W miejscowym szpitalu uratowano członek pechowca. Pokiereszowany pyton również przeżył…Więcej o tym ewenemencie przeczytacie tutaj

Po ugryzieniu

Na szczęście mężczyznę nie ugryzł  jadowity wąż..

Co się dzieje po ukąszeniu jadem? Pogryziona część ciała puchnie, sninieje lub czerwienieje, układ nerwowy zostaje porażony, może dojść do zatrzymania oddechu, a nawet śmierci. Nieszczęśnika może uratować jedynie szybko podane antidotum.

Pewnie jesteście ciekawi jak powstaje taka odtrutka.

Farma węży - Bangkok
Farma węży – Bangkok

Farma węży

Rąbka tajemnicy uchyla pokaz dojenia węży z jadu na Snake Farm w stolicy Tajlandii, Bangkoku.

Jak codzień o godzinie 11h kilku panów w białych kitlach przystąpiło do niezwykłej operacji. Na początku pokazali zgromadzonym widzom na wielkich plastikowych gadzich głowach, gdzie i jak wydobywa się śmiercionośny jad. Następnie na stół kolejno trafiły 4 wielkie węże. Sprawnym ruchem specjaliści przystawiali ich głowy do specjalnych pojemników i doili z jadu. Troje ludzi w stanie najwyższego skupienia było potrzebnych, żeby trzymać węża w trakcie akcji. Gadom nie pozostało nic innego jak nerwowo machać ogonem.Po wydojeniu jad wysyłany jest do szpitala, gdzie tworzone jest antidotum

Następnie niewielka ilość jadu jest wstrzykiwana w domowe zwierze ( to już się odbywa z dala od publiczności). Zwierzę wytwarza przeciwciała, te pobiera się wraz z krwią, która jest oczyszczana.

Pamiętaj w razie ugryzenia należy natychmiast wezwać pogotowie. Liczy się każda sekunda. Nie trać czasu na szukanie informacji w internecie.

Na szczęście większość z węży jest niegroźna, więc nie ma się co niepotrzebnie nastawiać. W ciągu 2 miesięcy w Tajlandii tylko 2 razy widziałam węża. Jeden uciekał na mój widok w parku, zaś drugi raz wpęzł do restauracji, gdzie został zdzielony miotłą przez obsługę, także pośpiesznie opuścił lokal. Zapobiegawczy Tajowie budują domy na palach, aby uniknąć takich niespodziewanych wizyt gadów.

Praktyczne informacje

Farma węży znajduje się niedaleko Parku Lumphini w Bangkoku. Otacza ją niewielki pełny egzotycznych kwiatów ogród. Wewnątrz znajduje się wężowe mini zoo, a także niewielkie muzeum poświęcone tym gadom oraz skutkom ukąszeń. Pokaz odbywa się o 11h.

Obecny budynek placówki współpracującej z Czerwonym Krzyżem został jej podarowany w 1929 roku. Co ciekawe jest to dar z okazji 40 urodzin księcia Sukhumbhanda, książe zaś urodził się według chińskiego horoskopu w Roku Węża.

Farma węży - Bangkok
Chwila nieuwagi mogłaby mieć opłakane konsekwencje
Farma węży - Bangkok
Farma węży – Bangkok
Bangkok co warto
Farma węży – Bangkok
Bangkok co warto
Farma węży – Bangkok
Bangkok co warto
Farma węży – Bangkok

 Bangkok co warto
Farma węży – Bangkok
Bangkok co warto
Farma węży – Bangkok
Farma węży - Bangkok
Czy te oczy mogą kłamać?
Farma węży - Bangkok
Znajdź wszystkie węże

 

Wybierasz się do Tajlandii? Może zainteresuje Cię artykuł:

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu