Nie przegap! Słone jezioro w Chinach- Chaka

Nie przegap! Słone jezioro w Chinach- Chaka

Jeśli Chiny z czymś się kojarzą Zachodnim turystom, to na pewno nie ze słonym jeziorem, które odbija niebo jak lustro. Takie to jest znane w Boliwi. Jeziora Chaka nie ma na liści top 10 Chiny, podobnie jak całego regionu Qinghai (czyt. Ćinhaj). Bo to Dziki Wschód jest!  Za dziki by mainstream się tam pchał, albo chociaż mógł się o nim dowiedzieć. Też tkwiłam w nieświadomości, dopóki przypadkowo spotkane Chinki  nie opowiedziały mi o tajemniczym lustrzanym jeziorze, przez którego środek jedzie kolejka.. To wystarczyło, żebym zmieniła kierunek podróży na północny- wschód i zakotwiczyła się Xiningu, będącym bazą wypadową do całej prowincji.

Jezioro upodobali sobie Chińczycy jako perfekcyjną scenerię do zdjęć. W tym celu najlepiej się zaopatrzyć w wielki czerwony szal i jakąś zwiewną kreację. Dobry fotograf też nie zaszkodzi.

Chaka słone jezioro w Chinach

Jezioro znajduje się w pobliżu największej kopalni soli na świecie Qaidam Basin ( czytaj: czaj damu paj din). Leży na wysokości 3,059 m.n.p.m., co u wrażliwszych osób może powodować chorobę wysokościową. Z tego powodu moja kompanka Ta Dzien już od wczoraj była opuchnięta i sina na twarzy. Mi na szczęście większa wysokość różnicy nie robi. Jedynie podczas biegania za jakami  i skakania przez rzekę brakowało mi tchu.

Chaka znaczy po tybetańsku po prostu: słone jezioro. Kiedyś było częścią oceanu i jako jezioro powstało w procesie formowania się Płaskowyżu Qinghai-Tybetańskiego.

Sól z Chaka Lake wydobywa się już od 3000 lat, a obecnie jej głównymi importerami są Japonia i Nepal. Otoczenie jeziora zostało udekorowane wieloma solnymi rzeźbami, zaś przez jego środek biegnie kolejka turystyczna. Można też przejść je wąską dróżką przy torach. Prawdziwą gwiazdą jest jednak jego tafla, odbijająca co popadnie. Niestety tego dnia było pochmurno i deszczowo, Ta Dzien oznajmiła, że jest zawiedziona. Wietrzna pogoda też nie rozpieszczała. Było strasznie zimno, jak to w regionie górskim i w dodatku bramie do Tybetu, bywa. Nie małym wyzwaniem było zakasanie nogawek i wejście do lodowatej wody. Ale czego się nie robi dla zdjęć!

W prowincji Qinghai znajduje się jeszcze 100 innych słonych jezior, ale to Chaca słynie z wysokiej jakości soli.

Chiny ciekawe miejsca
Jezioro Chaka

Dojazd:

autobusem ze dworca Xining Xinninglu lub Xining Bus Station do Chaka Salt Lake (CNY 60).

Lub autobus z Xining Bus Station do Ulan lub Delhi (Delingha), który przejeżdża przez Chaka

Wynajętym samochodem z Xiningu, koszt, ok. CNY 400 za przejazd w obie strony .

Ze zorganizowaną wycieczką z hostelu lub agencji turystycznej, cena wynosi ok. 200-400 CNY ( bez noclegu) za dwudniowy wyjazd, a Chaka jest jedną z głównych atrakcji

W sezonie kursuje specalny pociąg 961/2 z Xiningu do Chaka. Odjazd rano 08:25, przyjazd do Chaka na 12:23; powrotny o 17:00 przyjeżdża na  21:1.(2017)

Najlepszy miesiąc na zwiedzanie to lipiec, w czerwcu jest pochmurno i pada.

Wstęp 70 CNY

Słone jezioro w Chinach ChacaSłone jezioro w Chinach ChacaSłone jezioro w Chinach Chacachiny ciekawe miejsca

 

Wybierasz się do Chin? Może zainteresują Cię artykuły:

 

Dodaj komentarz

Close Menu