Zakochaj się! Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa
Lanckorona

Zakochaj się! Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa

Wieliczka

Wieliczka ze swoją słynną Kopalnią Soli znajdujcą się na Liście UNESCO jest tak wspaniałą atrakcją, że za czasów komuny w zagranicznych przewodnikach pisano Kraków leżący koło Wieliczki. Po kopalni wiodą aktualnie 3 trasy, w tym nowa, jakby ktoś już widział klasyczną: Poznaj tajemnice kopalni. Ja bym się chętnie wybrała na nią, a Wy?

Samo miasto można obejrzeć podczas krótkiego spaceru, znajduje się tam klimatyczny rynek z kilkoma lodziarniami, przyjemny park, oraz barokowy Kościół Świętego Klemensa. Pierwsze wzmianki o nim datowane są na XIII wiek, jednak od tego czasu pare razy był budowany od nowa lub gruntownie odnawiany, jak po trzęsieniu ziemi w XVIII wieku. Warto zobaczyć też muzeum Żup Krakowskich znajdujące się w Zamku Żupnym, gdzie onegdaj rezydował zarząd kopalni. W Wieliczce pełno też second handów w normalnych cenach.

 

Niepołomice

Na zamku w Niepołomicach bywali królowie, którzy polowali w Puszczy Niepołomickiej, a zbudował go sam Kazimierz Wielki. W mrokach dziejów zamek mocno podupadł, ale na szczęscie po latach zaniedbania( jakiś czas temu była tam porodówka) niedawno został odrestaurowany w imponujący sposób. Dziś można zwiedzać komnaty lub wziąść udział w jednym z licznych wydarzeń kulturalnych, jakie się odbywają na jego terenie.

Ciekawostką jest, że ponoć Kazimierz Wielki przywiózł na zamek legendarny kamień z wawelskiej kaplicy Gereona, a specjaliści potwierdzają istnienie czakramu dającego pozytywną energię.

Podobnie jak w Wieliczce na rynku niepołomickim  znajdziemy kilka lodziarni.

Puszcza Niepołomicka

Prawdziwy raj dla miłośników natury i grzybiarzy. Puszcza rociągnie się aż na 110 km2 , a na jej terenie znajdują się torfowiska, gdzie rośnie wiele ciekawych gatunków roślin. Ornitolodzy nie będą zawiedzeni jako, że można tu zaobserwować aż 175 gatunków ptaków. Z wiekszych zwierząt przy odrobinie szczęścia możemy trafić na łosia czy sarny. Zaś w samym  sercu puszczy znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów.

Zalipie

To chyba najpiękniesza polska wieś! Słynie ze starych  chat ozdobionych malunkami kwiatów. Bujne malowane kwiecie pleni się po ścianach zewnętrznych i wypełnia interior, wchodzi na piece i wyrasta z zakamarków, rozpęzło się nawet na studnie i płoty!

Tyniec

Malowniczo położony na wapiennych wzniesieniach zaledwie 12 km od Krakowa. Jego największą atrakcją jest Klasztor Benedyktynów, który istnieje od 1044 roku. Klasztor można nie tylko podziwiać, warto również skosztować specjałów wyrabianych przez mnichów, jak ciastka, konfitury, oraz wypróbowac ich kosmetyków opartych na tradycyjnych recepturach.

Ojcowski Park Narodowy

Zachwyca niezwykłymi formami skalnymi, grotami i jaskiniami, zamkami w Pieskowej Skale i w Ojcowie..  Najbardziej rozpoznawalną częścią parku są ostańce, czyli wapienne skały o finezyjnym kształcie i równie niesamowitych nazwach jak Maczuga Herkulesa. Warto też  zobaczyć Kaplice Na Wodzie oraz poszukać Źródełka Miłości. Warto wiedzie, że najstarsze ślady człowieka w Małopolsce zlokalizowano w tamtejszej Jaskini Ciemnej, gdzie Neandertalczyk mieszkał już 120 tysięcy lat temu!

ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa

Jaskinia Wierzchowska

To druga największa jaskinia Jury Krakowsko Częstochowskiej. Koniecznie zobaczcie ciekawe nacieki i formy krasowe. Trasa wiodąca przez jaskinię ciągnie się na 700metrów, co jest najdłuższą trasą w całej Polsce, i można ją przejśc w niecałą godzinę. W Jaskini rezydują liczne nietopetrze, zaś w sezonie Neolitos- żywy człowiek pierwotny.

ciekawe miejsca pod krakowem
Pozostałość po jaszczurce, Jaskinia Wierzchowska

Lanckorona

Położona wśród na Górze Lanckorońskiej, w pieknej scenerii jest idealna na plener fotograficzny.  To takie miejsce, o którym się mówi, że coś w nim jest. Dlatego nie dziwi, że ciągła tu zawsze cyganeria, w Lanckoronie bywali m.in Andrzej Wajda, czy Marek Grechuta. Pełno tu zabytkowych skansenów, jest kościółek, rynek z goframi, pagórki. Rozkoszować się poranną kawą czy herbatą można w Cafe Arka. Po prostu idealne miejsce, aby spędzić miły weekend i odpocząć od miejskiego zgiełku.

Ogrodzieniec

W Ogrodzieńcu możemy się wybrać na ruiny zamku należącego kiedyś do systemu obronnego Orlich Gniazd. Na jego terenie odbywa się wiele imprez plenerowych.

Zamek w Tenczynie

Zwany był małym Wawelem. W końcu jego właściciel stał niemal na równi z królem, a swój zamek ubrał w podobne szaty do zamku królewskiego.  Niestety z czasem zarowno ród Tęczyńskich i zamek zaczeli gasnąć i dziś możemy oglądać jego ruiny. Warto wiedzieć, że zamek stoi na stożku wygasłego wulkanu.

zamek tenczyn rudno

Nowy Wiśnicz

Główną atrakcją  Nowego Wiśnicza jest jego renesansowo-barokowy zamek górujący na miastem. Legenda mówi, że królowa Bona miała objechać na osiołku po gzymsie jednej z wież. Było to wyzwanie rzucone jednemu z gości.  Ile w tym prawdy nie wiadomo. Ponoć chciała się pozbyć jakiegoś przeciwnika politycznego, którego ów osiołek miał zrzucić z wysokości.

Małopolska co zwiedzać
Lanckorona
ciekawe miejsca w pobliżu krakowa
Lanckorona
wokół Krakowa
Lanckorona

 

Wybierasz się do Krakowa? Może przydadzą Ci się artykuły:

Dodaj komentarz

Close Menu