Cassis

Cassis

 

Ludzie, którzy mieszkali w tym regionie już w VI i VIII wieku p.n.e. musieli ciągle bronić się przed atakami piratów. Jeżeli spojrzycie w górę dostrzeżecie kamienny fort, który służył za jedno ze schronień. Od XVIII wieku cassisczanie zaczęli uprawiać winorośle, a ich żywot stopniowo stawał się wolny od krwawych napaści.

Kolorowe fasady kamienic stojących w porcie i przeglądających się w morzu mogłyby być obrazem jakiegoś malarza. Nie ma tu zabytków, ale ” Kto widział Paryż, a nie widział Cassis ten nic nie widział” pisał noblista Frédéric Mistral.

Cassis to urocze miasteczko położone tuż obok Marsylii, przy potężnych ścianach fiordów południa- majestatycznych Calanques i punkt obowiązkowy, jeżeli wybieramy się w stronę Prowansji oraz Lazurowego Wybrzeża. Wiecie jak jest, nie chce nadużywać słowa ‘urocze’ przy każdym miasteczku na południu Francji, ale co poradzę, że tak właśnie jest. Urocze w chuj! Zajebiście urocze. Nie potrzeba tu lukru. Warto spędzić w nim choć jedno słoneczne popołudnie, skosztować pysznych lodów w centrum. Poopalać się na jednej z pięknych plaż skrytych za palmami. Patrzeć na statki i łódki zacumowane w porcie, jak wypływają w morze albo właśnie z niego wracają.

Białe wapienne skały liczą sobie 120 milionów lat i przyciągają turystów z całego świata. Największą z nich jest Le Cap Canaille mierzący 398m. Możemy wsiąść do pociągu mini i nim dojechać do Parku Narodowego Calanques, by stamtąd rozpocząć wędrówkę ku fiordom, możemy też popłynąć do nich łódką.

A wiecie co znaczy Cassis? Porzeczka! Mam nadzieje, że się nie rozczarowaliście, jak moja znajoma, kiedy dowiedziała się, że filmowa Amelia Poulain po naszemu nazywała się Amelia Kucyk, a to prawie jak Amelia Koń!

Na pocieszenie pozostaje słynny likier Cassis. Tradycyjnie produkowany w Burgundii.

 

cassis calanques

kolorowe łódki w porcie casis cassis plaża calanques cassis port

 

Wybierasz się do Francji? Może zainteresuje Cię któryś z artykułów:

 

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu