Awinion- teatr w cieniu platanów

Awinion- teatr w cieniu platanów

 

Festiwal w Awinionie

W lipcu Awinion opanowuje festiwalowe szaleństwo. Ulice przybierają kolorowe szaty, a miastem niepodzielnie włada teatr. To jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie, podczas którego odbywają się nie tylko tradycyjne przestawienia, ale głos zabierają też nowe eksperymentalne formy. Pierwsza edycja festiwalu została zorganizowana w 1947 przez Jeana Vilara, a dziś w festiwalu bierze udział ponad 40 państw.

Podczas festiwalu możemy obejrzeć tańce na  22 łukowym moście Pont Saint-Bénézet. Moście, który został rozsławiony na cały świat piosenką “Sur le Pont d’Avignon”. Chociaż  piosenka jest operetkowa, to jej rodowód wywodzi się ze średniowiecznej przyśpiewki. Co ciekawe zainspirował on nawet naszą piosenkarkę Ewa Demarczyk i Budkę Suflera, która zaśpiewała swoją wersję “Na moście w Avignon”, opartą na wierszu Kamila Baczyńskiego. Piosenka doczekała się z kilkudziesięciu wersji. Moja ulubiona jest swingowa. Posłuchajcie:

Most w Awinionie ma nawet swoją legendę. To właśnie z niej wyrosła słynna piosenka. Pewnego dnia niebiosa zagrzmiały i pasterz Bénézet usłyszał głos boży: “Wybuduj most łączący Awinion z drugim brzegiem Rodanu!” Wtedy z nieba zstąpił anioł posyłając pasterza do biskupa. Temten na początku nie chciał uwierzyć w domniemany cud i zażądał dowodu. Wtedy chłopiec podniósł potężną skałę, zbyt ciężką by trzydziestu chłopa mogło ją podźwignąć i zaniósł przed oblicze biskupa. Duchownego zatkało z wrażenia i zaraz wobec takiego dowodu przystąpił do działania zbierając od wiernych fundusze na budowę.

 

Atrakcje Awinionu na codzień

Poza festiwalem też jest co w Awinionie oglądać. Zacznijmy od majestatycznego Pałacu Papieskiego  ze wspaniale zdobionymi, choć niestety pustymi komnatami; zobaczmy stojący na przeciwko Hôtel des Monnaies, którego barkowa fasada jest ozdobiona płaskorzeźbami, a następnie Mały Pałac Avignonu goszczący kolekcję malarstwa, z Madonną z Dzieciątkiem Botticellego na czele.

Po zwiedzeniu tych atrakcji odpocząć możemy wśród szumu drzew pięknego ogrodu z sadzawką Jardin du rocher des Doms. Zobaczymy z niego przepływającą nieopodal rzekę Rhones, wieżę Filipa Pięknego, most Saint-Bénézet, a także fort Saint-André, którego strzegą dwie bliźniacze wieże. Warto też obejrzeć kolekcję sztuki Lamberta mieszczącą się w osiemnastowiecznych rezydencjach Hôtel de Caumont i Hôtel  Montfaucon. Z kolei w barokowej posiadłości l’Hôtel de Villeneuve-Martigna, znajduje się Muzeum Calvetmań. Nie zapomnijmy też spojrzeć na freski w kaplicy Saint-Martial przedstawiających życie świętego Martiala autorstwa  Matteo Giovanettiego. I wstąpmy do kolegiaty Saint-Agricol d’Avignon.

Rzadko się zdarza, aby staremu miastu udało się zachować całość murów obronnych, dlatego Avignon ma być z czego dumny. Czternastowieczne mury ciągną się na długość ponad 4 kilometrów. Wyrasta z nich 39 wież i mają 7 bram.

Nad miastem góruje Katedra  Notre-Dame des Doms, która została zbudowana w roku 1150 w stylu romańskim, a w następnych wiekach się rozrosła o kolejne elementy. Już z daleka błyszczy się ze szczytu iglicy złota figura Matki Boskiej.

Zabytki zabytkami, ale największy urok ma jak zawsze spacer po starym mieście. Szczególnie uwiedzie nas biegnąca wzdłuż kanału malownicza ulica des Teinturiers z kamiennym mostkiem, którą swoim cieniem okrywają platany, a młyńskie koło przerzuca wodę.

W brukowanym trójkącie Placu Świętego Ciała kiedyś mieścił się cmentarz dla ubogich, dziś to przystań dla kilku tarasów małych kafejek i restauracji. W tle majaczy kremowo żółta bryła gotyckiego kościoła Celestynów z XIV wieku

Jeżeli mamy więcej czasu to przejdźmy na drugą stronę rzeki i wstąpmy do La Chartreuse du Val de Bénédiction. Zobaczmy jego przyjemny niewielki dziedziniec, w którego cieniu rośnie niski żywopłot i wielkie cydry.

 

W pobliżu Awinionu

 

W okolicach miasta zgodnie z prowansalskim duchem napotkamy wiele winnic, a jadąc z Awinionu w stronę Nimes warto zobaczyć romański akwedukt Pont du Gard.

 

Dojazd

 

Pociąg:
  • TGV- w 2h40 z paryża, 3h z Roissy Charles de Gaulle oraz 1h z Lyonu-  TGV Méditerranée (30mn z Marsylii).
  • pociąg regionalny, np. z Marsylii
Autobus
  • Do miasta kursują liczne autobusy, np. z Lyonu, Marsylii, Paryża, Arles, Orange, itp. A także autobusy międzynarodowe, np. z Amsterdamu. Pełną mapę połączeń możecie zobaczyć na stronie dworca w Awinion.
Auto:
  • Autorstradą  A7 wyjazd Avignon Sud (Marsylia, Nicea, Włochy) wyjazd Avignon nord (Lyon, Paryż)
  • Autorstradą A9 wyjazd Remoulins (Nîmes, Montpellier, Hiszpania)
  • RN 7 i RN 100
Mój ulubiony sposób, czyli blabla carem

 

Najbliższe lotnisko znajduje się w Marsylii.

 

Udanej podróży!

 

Wybierasz się do Francji? Może zainteresuje Cię któryś z artykułów:

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu