Aix en Provence

Aix en Provence

 

O Aix en Provence zwykło się mówić, że to mały Paryż. Nie dziwi mnie to kiedy przechadzam się eleganckimi alejkami. W cieniu rozłożystych platanów pysznią się tarasy kawiarni, nad którymi bezustanny stukają filiżanki i kieliszki, a w powietrzu unosi się zapach kawy. W południe nie milknie gwar rozmów przy lunchu, a wieczorem śmiechy przy kolacji z winem. Do Aix, zauroczeni jego intensywnymi barwami od lat ściągali artyści z Paule Cezannem na czele. Tu japońska artystka urządziła swój kropkowy happening. Na głównym deptaku woda fontanny de la Rotonde mieni się w słońcu.

aix en provence

Spotkania ze sztuką

W Aix urodził się i żył Paul Cezanne, ale nie myślcie sobie, że na tym się skończyły tradycje artystyczne miasta. Prężnie działa tu Akademia Sztuk Pięknych, na którą uczęszczają artyści z tak odległych krajów jak Korea czy Chiny. Możemy wstąpić do dawnego domu artysty i odnaleźć jego inspirację w ogrodzie, albo do kawiarni Café Les Deux Garçons, gdzie malarz często przesiadywał( adres 53 Cours Mirabeau)

Warto odwiedzić Muzeum Granet, mieszczące się w starym pałacu de Malte. Skrywa ono kolekcję dzieł od XIV do XX, w tym obrazy takich  mistrzów jak Rembrandta, Ingresa i Cézanne. Kolekcja powiększyła się o 300 dzieł dzięki malarzowi Jean Planque. Podarował on obrazy Renoira, Moneta, Degasa, Picassa, Van Gogha,  i wielu innych… Obejrzymy je w kapliczce nieopodal muzeum.

aix en provence ciekawe miejsca
katedra Saint Saveure

Bardzo ciekawym miejscem an artystycznej mapie miasta jest niesamowity budynek Fundacji Vasarely. Wewnątrz mamy niepowtarzalną okazję obejrzeć 42 konstrukcji, które wezmą nas w świat iluzji optycznych.

Otwarte: 10h -18h. Wjazd:4-8euro

Będąc w dzielnicy Mazarin możemy wstąpić do Caumont Centre d’Art, gdzie odbywają się wspaniałe wystawy czasowe, na których są prezentowani najwięksi mistrzowie.

Wieczorem możemy obejrzeć balet współczesny  w Centrum Choreografii-  Czarnym Pawilonie ( Pavillon Noir). Na pewno przedstawienie dostarczy sporo emocji, a jeśmi zanmy francuski to czemu by nie wstąpić do stojącego tuż obok Wielkiego Teatru Prowansji.

aix en provence ciekawe miejsca

aix en provence ciekawe miejsca

 

Przyjemności dnia codziennego

Aix to wspaniałe miejsce na zakupy. Nie brak tu stylowych butików, tak jak w Paryżu. Każdego dnia w Aix odbywa się jakiś targ: warzywno-owocowy, starych książek, świąteczny, obrazów, kwiatowy. Przebywając w mieście grzechem było by nie wstąpić do sklepu z konfiturami, wyrobami z lawendy, wyrafinowanych cukierni, czekoladziarni i innych produkcji rzemieślniczych. W takim sklepie poczujemy prawdziwy zapach Prowansji.

aix en provence ciekawe miejsca
Na Placu Albertas

 

Spacerem po Aix

Koniecznie wybierzmy się na przechadzkę po Starym Aix. Zacznijmy od Cours Mirabeau, a następnie idźmy do Placu Albertas. Gdzie czczono niegdyś Apolla, powstała katedra Saint Saveure. Warto wstąpić do środka i obejrzeć jej wspaniały dziedziniec skąpany w zieleni i otoczony przez piękne kolumny ze średniowiecznymi rzeźbami. Nie lada gratką jest sobotni targ kwiatowy odbywający się przy placu de l’Hôtel-de-Ville i plątanina uliczek dzielnicy Mazarin. Wespnijmy się też na Górę Świętej Wiktorii i francuskim zwyczajem urządźmy tam piknik ciesząc się pięknym otoczeniem tak jak niegdyś Cezanne, dla którego ta góra była nieustającą inspiracją.

aix en provence ciekawe miejsca
katedra Saint Saveure
aix en provence ciekawe miejsca
katedra Saint Saveure

aix en provence ciekawe miejsca

 

aix en provence ciekawe miejsca
Na koniec było pieskowo

aix en provence ciekawe miejsca

Dodaj komentarz

Close Menu