5 zrytych miejsc w Paryżu

 

1.Muzeum Polowania i Natury

Dziwne, niesamowite, zryte. Bo jak inaczej określić instalację przedstawiającą wypchane małpy grające w karty, albo mroczny Pokój Diany, cały w sowich piórach, czy wielki przewód trawienny, pluszaki w formalinie, średniowieczne krzesła zrobione z rogów. Muzeum postawiło na instalacje twórców współczesnych, którzy w oryginalny sposób podjęli dialog między człowiekiem, a naturą. Także muzealne opowieści o zwierzętach to coś więcej niż zbiór trofeów. Każdemu zwierzęciu został poświęcony specjalny mebel. Bardzo się zdziwimy zaglądając w jego niektóre szuflady. Będąc w Paryżu warto zboczyć z klasycznej trasyby w pięknych barowych rezydencjach gdzie ulokowła się ta kolekcja, zobaczyć coś zaskakującego. I nie powiem, bo też mrocznego.

2.Julien Aurouze and Co. Sklep z trutką na szczury.

Nie byłoby nic dziwnego w tym sklepie, gdyby nie jego chora witryna. Biedne szczurki zostały wypchane i liczebnie umieszczone na witrynie. Sklep ma miano kultowego, nie tylko dlatego, że istnieje od 1872, ale wspomniano o nim w fimie Ratatouille. Nad klasyczną paryską fasadą w kolorze zielonym widniej.

Musicie wiedzieć, że Paryż jest bardzo zaszczurzony. Te zwierzaki opanowały nawet samo centrum miasta i wesoło harcują sobie naprzeciwko Katedry Notre Dame na Skwerze Robini. Miasto co jakiś czas zamyka ten zieleniec na odszczurzanie, ale
przypomina to walkę z wiatrakami.

Adres: 8, Rue des Halles, 75001 Paryż

Metro: 4, 7,11 i 14, stacja: Châtelet – Les Halles

 

3.Muzeum ścieków

Jak już byliście w katakumbach, to możecie teraz wpaść w dalszą sieć paryskich podziemi. Warto wiedzieć, że Paryż był pierwszym miastem, w którym ścieki zaczęły płynąć pod ulicami, a nie na nich, jak to bywało w dawnych wiekach. Placówka została ulokowana w kanałach i mamy
okazję zwiedzić ich część, a na pamiątkę kupić sobie pluszowego szczura.

Dobra dam wam odpocząć od szczurów. Teraz przeniesiemy się do w bardziej spokojne klimaty.

4.Aleja Wampirów na Cmentarzu Pere Lachaise.

To jedna z najstarszych części cmentarza. Charakteryzuje się gotyckimi nagrobkami, niektórymi przypominającymi domki i kapliczki, na których znajdziemy wyrzeźbione i wyryte dziwne stwory i nietoperze. Czy to moda epoki? Czy jakaś organizacja? A może kult?
Te tajemnice spoczywają już z umarłymi w ich grobach.

5.Butik Aniołów.

Die Antwoord miało by tu pożywkę. Sklep z starociami na Montmartre. Aptekarski słoiczki sprzed wieków

 

A Wy znacie jakieś inne zryte miejsca w Paryżu? Jestem ciekawa! Podzielcie się w komentarzach

 

Dodaj komentarz

Close Menu